MozBar 3.0: Ücretsiz SEO Toolbar Eklentisi Güncellendi 0

Uzun süredir kullandığım MozBar güncellendi ve yeni hali eskisine nazaran daha iyi. Bu yeni güncelleme sadece Chromede gerçekleşti, Firefox’taki güncelleme ise bir kaç hafta içerisinde gerçekleşecek deniyor. Bakalım oda inşallah yakın zamanda gelir.

Daha önceden MozBar’ı açıklamadığım için kısaca MozBar nedir deyip açıklamak istiyorum. MozBar ücretsiz SEO Toolbar eklentisi sitenizin veya rakiplerinizin site analizini gösteriyor. Şimdi yeni sürümü ile detaylı inceleyelim.

SERP Analizi

https://2.bp.blogspot.com/-SA5OjiuRLXc/U5Av7aE0j5I/AAAAAAAAZtg/c9XwjgJbOoI/s1600/serp-sonuclari-seo.jpg

SERP sonuçlarında rakibimiz veya sitemiz için kısaca bilgi edinebiliyoruz. Google ve diğer arama motorlarındada görebiliyoruz bu sonuçları, birde eskisine göre daha hızlı sonuçlar veriyoruz Mozbar.

Farklı Arama Motorları Deneyin!

https://2.bp.blogspot.com/-2oMW13fehRY/U5Av7eEnB-I/AAAAAAAAZtg/Xu9xm1GEVu4/s1600/top-bar-serp-research-seo.jpg

Bana göre en önemli özelliklerden biri bu. İstediğim arama motorundada arayabiliyorum ayrıca bölgesel olarak değiştirebiliyorum. Normalde manuel yaptığım tüm işlemleri bu sefer otomatik bir şekilde dahada hızlı yapabiliyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: SEO Kelimeler: Arama Motoru Sözlüğü

Arama Sonuçarını CSV olarak indir

https://4.bp.blogspot.com/-ipHz8gmSa5Y/U5CoVjhG_PI/AAAAAAAAZuA/hrY7xkzOU34/s1600/seo-google-serp-results.jpg

Burada arama sonucunu csv olarak indirebiliyoruz ama eklenti yeni güncellendiği için burada bir kaç eksik var ama düzelteceklerini düşünüyorum. Hatası CSV olarak indirmiyor ama buda düzelir. Bu kısımda eski verilerle kıyaslamak için önemli bir kısım.

Her Sitenin Altında MozBar!

https://4.bp.blogspot.com/-Lu6gHP3JldU/U5Av7aMNrRI/AAAAAAAAZtg/Wds0tr55gck/s1600/seo-serp-rakip.jpg

Yapmış olduğunuz aramanın altında o siteye ait mozbar sonuçları listeleniyor. Buda rakibimiz ile ilgili kısacada olsa analiz yapmamızı sağlıyor.

SEO / Rakip Araştırma

https://4.bp.blogspot.com/-N0wuH2YrCao/U5Av7uo_jYI/AAAAAAAAZtg/BB_1Md2VUwg/s1600/rooteto-moz-rank-seo.jpg

SEO’da Burası önemli kısımların başında geliyor 🙂 Rakibimizin analizini bu eklenti sayesinde yapabiliyoruz. Site içi optimizasyonda (On-Page Optimization) neler yapmış görebiliyoruz.

Rakip Bağlantıları

https://3.bp.blogspot.com/-KXeORlSqRGo/U5Av7edJpaI/AAAAAAAAZtg/lQEyC3yD4Zc/s1600/rakip-analizi-seo.jpg

Burada rakibinizin tüm bağlantılarının sayısını görebiliyoruz.

Bağlantı durumları, Nofollow iç ve dış bağlantılar

https://2.bp.blogspot.com/-zGU5GnzJMA4/U5Av7UURkTI/AAAAAAAAZtg/78iunhpnA3M/s1600/follow-nofollow-seo.jpg

Rakibinizin vermiş olduğu linklerin detayını görebiliyoruz. Mesela resimde rooteto.com’daki verdiğim dış linklerin nofollow olduğunu görebiliyoruz.

Sosyal Etkinliği Görme

https://2.bp.blogspot.com/-u2PAUshnQ6I/U5Av7WSxfPI/AAAAAAAAZtg/kKdkxJKcNL4/s1600/sosyal-medya-seo.jpg

Rakibiniz veya sitenizin sosyal medyada ne kadar paylaşıldığını görebiliyorsunuz. Burada rakibinizin sosyal medyada ne kadar etkili olup olmadığını görebilirsiniz.

Daha bir çok özelliği olan MozBar eklentisini indirip deneyebilirsiniz.

MozBar ipucu: Ctrl+Alt+Shift+M tuşlarına basarak MozBar‘ı kapatabilirsiniz.

Localhost’a IonCube Kurulumu Nasıl Yapılır? Videolu Anlatım! Localhost’a IonCube Kurulumu Nasıl Yapılır? Videolu Anlatım! için yorumlar kapalı

Localhost’a Ioncube kurulumunu bugün detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Öncelikle ben Appserv kullanıyorum bu program ile localhost kuruyorum bunun bilgisinide veriyim ama genel olarak kurulum aynıdır siz bu anlatım üzerine gidin.

İnternet üzerinde bir çok makale gezdim ve hepsinde yazacağım adımların bazıları hatta bazılarında sadece 1 tanesi yazıyor. Kurulum bu kadar kolay olsaydı deli gibi kimse aratmazdı heralde 🙂

Ioncube Nedir?

Kısaca bilgi edinmek istersek: Ioncube, PHP kodlarını şifrelemek için geliştiriciler tarafından yazılmış, ve php eklentisi (ext.) bulunan bir tür kriptolama mantığı ile çalışan sistemdir.

Appserv: Localhost Ioncube Kurulumu

Burada yazılı olarak anlatıyorum ama yukarıda kurulumu videolu bir şekilde anlattım oradanda izleyebilirsiniz.

Appserv ile localhost’umuzu kuruyoruz. Kurulum videosu ve anlatımını buradan inceleyebilirsiniz: Localhost Kurulumu

  1. Ioncubeyi indiriyoruz: Ioncube indir
  2. Ioncube’yi bilgisayarımıza indirip kuruyoruz. Kurulum yeri olarak “www” klasörünü seçiyoruz.
  3. Daha sonra “http://localhost/ioncube/loader-wizard.php” dosyasını tarayıcı üzerinde çalıştırıyoruz.
  4. Karşımıza neler yapacağımız ile ilgili bir döküman geldi. Aslında burada nasıl kuruluma devam edeceğimiz yazıyor. Bizde oradaki bilgiler ışığında gidiyoruz.
  5. Dökümanda ioncube_loader_win_5.2.dll dosyasını C:Windowsioncube  dizini içerisine ekleyin diyor. Bizde önce ioncube adında bir klasör açıp bu dosyayı içerisine kopyalıyoruz.
  6. ioncube_loader_win_5.2.dll dosyası “www” klasörü içerisindeki “ioncube” klasöründe var.
  7. Sıra geldi php.ini dosyasını düzenlemeye. Döküman üzerinde php.ini içerisine eklememiz gereken kod var. Onu kopyalayıp php.ini dosyasında en alt alana yapıştırıyoruz.
  8. Php.ini dosyası C:Windowsphp.ini dizini içerisinde yer alıyor.
  9. Son olarak Apache’yi tekrar başlatmamız gerekiyor onuda yaptıktan sonra işlemimiz tamamlanmış oluyor.

Videoyu izlediğinizde daha rahat bir şekilde kurulumu anlayacaksınız. Bu arada Windows 10 teknik sürümü üzerinde kurulumu yaptım bu yüzden video ingilizce kusura bakmayın şimdiden 🙂

 

Windows Gezgini’ni Kapatıp Yeniden Başlatma Windows Gezgini’ni Kapatıp Yeniden Başlatma için yorumlar kapalı

Bilgisayarımızda herhangi bir işlem yaparken windows gezgini aniden takılma olursa ve bir işlem yapamıyorsanız windows gezginini kapatıp yeniden başlatmamız gerekiyor. Bu işlemi yapmanız için çok basit yöntemler bulunuyor. Windows gezgininiz donuyor ve sorunlar çıkartıyorsa bunun çözümünü yazımızda bulabilirsiniz.

1. Windows Gezgini Problemi Çözümü

İlk olarak görev çubuğundan windows gezginini kapatmamız gerekiyor. İlk önce Klavyeden Shift tuşuna basılı tutuyoruz ve görev çubuğuna sağ tıklayarak en alttan gezginden çık diyoruz. (Windows ve Windows 7’lerde başlat menüsünde herhangi bir yere sağ tıklayarakta aynı işlem yapılabilir.)

Windows gezginini kapattıktan sonra tekrar başlatmamız gerekiyor. Klavyeden CTRL – Shift – ESC tuşlarına basılı tutuyoruz ve karşımıza görev yöneticisi geliyor. Burada en sol üstte Dosya menüsüne tıklayarak yeni görev çalıştır diyoruz. Karşımıza çıkan pencereye explorer.exe yazıp Enter diyerek windows gezginini tekrar başlatıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusuna Göndermeden Silme

2. Windows Gezgini Yeniden Başlatma Yolu

Windows görev çubuğu dahil ekranda hiç bir şey yoksa ve ne yapacağınızı bilmiyosanız bir kaç işlemde windows gezginini geri getirebilirsiniz. İlk önce görev yöneticisini açmamız gerekiyor. CTRL – ALT – DELETE tuşlarına basılı tutarak karşımıza gelen mavi ekranda görev yöneticisini açıyoruz. Yada CTRL – SHİFT – ESC tuşlarına basarakta direk görev yöneticisini geri getirebilirsiniz. Görev yöneticisinde işlemler altında bulunan windows gezginine sağ tıklayarak Yeniden başlat diyoruz ve işlemi tamamlıyoruz.

Most Popular Topics

Editor Picks