Net Balancer ile Bilgisayarınızın Ağ Trafiğini Düzenleyin 0

Bilgisayarınızdan internete girdiğiniz her zaman yavaşlama oluyorsa bilgisayarınızın performansından kaynaklanmıyor olabilir. Herhangi bir programda internetinizi yavaşlatmaya neden olabilir. Bilgisayarınıza giren ve çıkan bağlantıları görmek ve sımırlandırmalar eklemek istiyorsanız Net Balancer programı tam size göre bir yazılımdır.

Net Balancer programı ile bilgisayarınızda yüklü yazılımların hangisinin internetten dosya alış verişi yaptığını görebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki programlara sınırlamalar getirerek ne kadar download ve upload kullanmasını istiyorsanız kendinize göre hız ataması yaparak kontrol edebilirsiniz. Örneğin Firefox internet tarayıcınızın veya herhangi bir programın indirme ve yükleme hızlarını 100 veya 200 kb/s veya istediğiniz hızları atayarak ayarlayabilirsiniz. Net Balancer yazılımı windows görev çubuğuna küçük bir araç çubuğu ekleyerek bilgisayarınızın anlık trafiğini gösterebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Windows 8 Bilgisayar Hızını Arttırma taktikleri

Net Balancer Kullanımı

Programın Genel arayüzünde Dosya, Düzen, Trafik şeması, Dil, Pencere, Yardım, Aktivasyon menülerini ve ağ trafiğini görüntüleyebilirsiniz.

Herhangi bir programın üzerine sağ tıklayarak indirme seçeneğinde bulunan seçeneklerden programın net ile ilişkisinin nasıl olacağını atayabilirsiniz. Yükleme ise herhangi bir video yada facebook gibi sitelere resim, video ekliyorsanız bunada sınırlama getirebilirsiniz.

Her hangi bir programa sağ tıklayıp indirme seçeneklerinden Sınırla seçemeğini tıklayarak yada programın üzerine çift tıklayarak internet hız ayarını belirleyebilirsiniz. Download veya Upload seçeneklerinden birini belirleyerek hızınızı ayarlayın.

Net balancer yazılımı windows görev çubuğuna ufak bir araç çubuğu ekleyerek internet ağınızın indirme ve yükleme hızını görüntülüyor. İsterseniz bu özelliği windows araç çubuğuna sağ tıklayarak araç çubukları seçeneğinden işaretli olan Net balancer araç çubuğunu kaldırabilirsiniz.

Net balancer programını her ne kadar tüekçe dil seçeneğine alsanız dahi türkçe çevirisinin çokta iyi olmadığını göreceksiniz. Genel bölümler çeviri yapılmış ama başarısız bir çeviri ile karşılaştık.

Net Balancer programı’nı alttaki bağlatıdan indirebilirsiniz.

Windows 10 Creators Update ISO İndir 0

Microsoft windows 10’a yeni özellikler getiren Creators Update indirilmeye sunuldu.

Yeni yayınlanan güncelleme ile birlikte hata düzeltmeleri, güvenlik güncellemeleri ve sanal gerçeklik özellikleri gibi bir çok özelliği getiriyor. 11 nisan’da tam sürümü yayınlanacak Windows 10 creators update‘in şuan için geliştirici sürümü yayınlandı. Yayınlanan ISO’lar microsoft’un sitesinde ücretsiz olarak indirilmeye sunuldu.

Ücretsiz olarak indirebileceğiniz yeni güncelleme ISO’ları aşağıdadır. Ayrıca güncelleme ile alakalı yayınlanan vidoyu’da aşağıda izleyebilirsiniz.

Windows 10 yapı 15063 (RTM) 64-bit ISO (3.9 GB;) İndir

Windows 10 yapı 15063 (RTM) 32-bit ISO (2.9 GB) İndir

Windows 10 Creators Update ISO Video

İnternette Bir Şey Sildiğinizde Neler Oluyor? 0

Sosyal medyada veya internette herhangi bir yerde paylaştığınız içeriklerin gerçekten size özel olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Daha önce attığınız tivitler veya facebook yayınlarını belli bir süre sonra silseniz dahi bu veriler büyük firmaların sunucularında hala duruyor olabilir.

Peki İnternette Sildiğimiz İçeriklere Neler Oluyor?

İnternette paylaştığınız tüm içerikleri tamamen silmek sizin kontrolünüzde değildir. Sildiğiniz içerikler sayfanızda veya posta kutunuzdan silindi görünüyor olabilir ancak paylaşımlarınız ve e-postalarınız hala bu firmaların sunucularında duruyor. Bu verilerin sunucular da durması tehlikeli durum ortaya çıkarabilir. Zira sunucularda duran veriler bilgisayar korsanları tarafından çalınabilir.

Bu durumla alakalı bir şey yapmamız mümkün değil çünkü bu servisleri kullanmadan önce gizlilik sözleşmesi politikalarını kabul etmiş bulunuyoruz. Büyük internet firmalarının gizlilik sözleşmelerinde bu durumla alakalı yazılara bakalım şimdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tek Tıkla Büyük Boyutlu Dosyalar Gönderebileceğiniz 15 Web Sitesi

Facebook: Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağı sitesi gizlilik sözleşmesinde şu bu durumla alakalı “Size ve başka insanlara ürün ve hizmet sunabilmek için verileriniz gerekli olduğu sürece” kaydeder. Bu silinen verilerinizin hala facebook sunucularında durduğu yazmaktadır.

Twitter: bu durumla alakalı pek bir şey söylemese de bu durumla alakalı “Arama motorlarının ve üçüncü parti yazılımların twitter’dan verilerinizi silip hesabınızı devre dışı bıraktıktan sonra bile kullanıcı bilgileri ve attığınız twitleri kopyalayıp elinde bulundurabileceğini” söylüyor.

Instagram: paylaşım sitesinde ise “Ticari olarak belli zamanlarda yedekleme ve arşivlemeyi denetim amaçlı” yapacağını açıklıyor.

Snapchat: ise paylaşılan içeriklerin belirli süre içinde silindiğini söylese de “verilerin sınırlı bir süre yedek alarak kalabileceğini” söylüyor.

Google Gmail: E-posta hizmeti sunan google maillerinizi silseniz dahi “kalan kopyaları sunucularımızdan hemen silinmeyebileceğini” söylüyor.

Bu yazılanlar sizi korkutabilir ancak bu durumdan korunmanın en kolay yolu kişisel paylaşmalarınıza dikkat etmenizdir. Kişisel fotoğraf, durum veya herhangi bir kişisel verinizi paylaşırken bir kez daha düşünün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Windows 10 Otomatik Güncellemeler Nasıl Kapatılır?

Bu konu hakkında neler düşündüğünüzü yada daha farklı ne gibi önlemler alınabilir? Görüşlerinizi bize yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Most Popular Topics

Editor Picks