Playstation 1 Oyunlarını Bilgisayarda Açma

1

Playstation 1 oyunları en beğendiğim oyunlardı hele bir oyun varki çok seviyordum. Medievil diye bir oyun iskelet kılıcıyla dolanıyo 🙂 Oyunu anlattığıma göre Playstation 1 oyunlarını bilgisayarda nasıl açıcaz onu öğrenelim.

https://2.bp.blogspot.com/-hKjS5On4HPU/UuV5JfdDY4I/AAAAAAAAX0I/8LD2mOqQ-OE/s1600/playstation.jpg

Playstation 1 -> Bilgisayar

Playstation 1 oyunlarını yada diğer 2,3,4 serilerini bilgisayarda oynamak için Emulatör‘e ihtiyacımız var ben önceleri çok denedim emulatörleri ancak çoğusu dandik ama bu seferki gerçekten çok iyi ama ayar gerektiriyor birazcık.

ePSXe adlı programımızı yani emülatörümüzü resmi sitesinden indiriyoruz.

ePSXe Download

Programı indirdikten sonra kurma işlemi yok direkt dosyalar geliyor oradan ePSXe.exe dosyasını çalıştırın.

https://2.bp.blogspot.com/-e4pMCl03TTU/UuV6PIZ5P-I/AAAAAAAAX0U/siz__e0prTY/s1600/epsxe.png

Daha sonra programda üst kısımda Config alanı var oraya tıklıyoruz. Buradaki sırayla tüm alanlara girip düzenleme yapıcaz bitmeden kaçmayın başka yerlere.

1) Video Plugin Ayarı

Config’e basıp Video‘ya tıklıyoruz. Pete’s OpenGL2 Driver 2.9 seçeneğini seçip “Configure” butonuna basıyoruz.

https://4.bp.blogspot.com/-F22nHea8jx4/UuV7Nv0YE0I/AAAAAAAAX0c/Qk6pTcieEwI/s1600/video+ayar.jpg

Benim resmimdeki gibi ayarlamayı tamamladıktan sonra Ok butonuna basıp kaydediyoruz. Buradaki işlemimiz tamamlandı.

2) Ses Ayarı

Config’den Sound‘a tıklıyoruz ve karşımıza seçim alanı geliyor tekrar burada ise ePSXe SPU core 1.8.0. seçiyoruz ve Ok deyip kaydediyoruz.

3) Cdrom Ayarı

Config’den CDRom‘a tıklıyoruz ve orada seçeneklerden ePSXe CDR WNT / W2K core 1.7.0. seçiyoruz ve Ok deyip kaydediyoruz.

4) Bios Ayarı

Config’den Bios‘a tıkladıktan sonra seçim kısmı gelecek ve Select botonuna basıp bios/Scph1001.bin‘i seçip Ok dememiz yeterli olacaktır.

5) Net Play

Netplay kısmını es geçiyorum. O alan internet üzerinden oyunu online oynamak için ama PS1 oyununuda bu zamanda online oynayanı bulmak çok zordur diye tahmin edip es geçtim 🙂

6) Memory Card Ayarı

Config’den Memory Cars‘a tıklayıp Select 1 ve Select 2 kısımlarından programınızın olduğu yere kaydedin. Bazıları hala Memory kart işlemini tamamlayamayıp sürekli baştan oynuyor memory kart ayarı işte bu alanda siz artık biliyorsunuz.

7) Gamepad Ayarı

Geldik en sinir bozucu yere ama artık sinirimi bozmuyor çözdüm çünkü 🙂

Bu alanda ben oyun konsolu takıp oynamak istiyordum ama bir türlü ayar yapamamıştım. Bu alanda Port 1 -> Pad 1‘i seçiyorum sağ en üst kısımdan

DualShock (F5) kısmını seçiyorum.

Burada yaptığım hata şuydu ben konsolun hemen aktif olmasını bekliyordum ama konsolun tuşlarını belirlemeyi unutmuştum. Örneğin X tuşunun yanındaki yazıya tıklayıp konsoldan X‘e basın zaten hemen kodu değişiyor. Klavye ile oynayacaksanızda bu şekilde ayarlamanız gerekiyor.

Son olarak File kısmından Playstation oyununu seçip oynayabilirsiniz. Ben denedim canavar gibi çalışıyor konsollada, klavye ilede oynadım. Memory kart’ıda denedim oda kayıt alıyor yani hiç bir sorun yok. Bazı oyunlarda görselde kasmalar olabilir ekran kartınıza bağlıyorum bu durumu. 🙂