SEO: WordPress “İlginizi Çekebilir içerikler” eklentisi 0

Merhaba arkadaşlar. Yeni bir eklenti ancak hem sitede güzel duruyor hemde mantıklı bir eklenti benzer içerikler mantığını her zaman tavsiye ederim ancak ilginizi çekebilecek diğer içerikler bölümüde çok kullanılan bir eklentidir. WordPress‘te böyle bir eklentiye belki ben rastlamadım ama bugün gördüm sizlerede tavsiye ediyorum.

https://3.bp.blogspot.com/-ZsRsIDrxQnQ/UV8S5XjDTsI/AAAAAAAAQyA/RJl4eJmeIvY/s1600/seo-links.png

SEO‘daki faydası ise benzer içerik mantığında dediğim gibi içeriğin içinde sizi olumlu yönde yönlendiren linkler mutlaka SEO’da faydalı linkler olarak tabir edilir.

Post Linker

Eklenti içeriğin en altına eklemek yerine içeriğin istediğiniz yerinde çıkarabiliyor daha kullanmadım ama açıklamalarında öyle okudum muhtemelen ayraç koyduğunuz yere ekliyor veya belli bi kelimeden sonra ekliyor. Ama içerikte böyle bilgilendirici yada ilgilendirici linklerin olması ziyaretcilerinizi olumlu etkileyecektir.

Birda RSS bağlantılarınızı çalanlar için güzel bir eklentide olabilir bilmiyorum rss’e ekliyormu eğer ekliyorsa RSS’lerinizi çeken kişilerin vay haline 🙂 Araştırıcam bu eklentiyi ve kesinlikle rooteto’da kullanıcam.

Birde eğer birileri rss verilerinizi çekiyorsa bu makalami inceleyin: Makalelerinizi Çalanlarla Baş Etmenin Bin bir türlü yolu!

https://2.bp.blogspot.com/-sjtjdGJ7j8s/UV8S5ilYUbI/AAAAAAAAQyI/VbEzeZDlXFc/s1600/seo-resim-link.png

Eklentiyi kurup aktif ettikten sonra panelde kendi ayar kısmı var oradan nerede çıkmasını istiyorsunuz ayarlayabilirsiniz.

Eklentiyi indir: Post Linker

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Firefox için Facebook Messenger Panel Eklentisi 0

Firefox web tarayıcınız üzerinden Facebook sohbetlerinizi kolayca yapmak istiyorsanız firefox eklentisini kesinlikle denemeniz gerekiyor.

Firefox internet tarayıcısına yükleyeceğiniz messenger panel eklentisi ile artık arkadaşlarınızdan gelen mesajları hızlıca cevaplayabilirsiniz. İndirdiğiniz messenger panel eklentisini Firefox’a hızlıca entegre ederek kolayca mesaj gönderebilir ve alabilirsiniz. Messenger Panel eklentisi ile açılan pencereyi istediğiniz yere taşıyabilir yada “esc” tuşu ile kolayca kapatabilirsiniz. Firefox eklenti çubuğundaki düğmeyi istediğiniz yere taşıyarak hızlıca erşebilirsiniz. WhatsApp Panel eklentisi gibi Firefox Messenger eklentiside tamamen ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Facebook Messenger Panel Eklentisi İndir

Revolution Slider Güvenlik Açığı Kapatma Yöntemi 1

revolution slider acigi kapatma

Merhaba arkadaşlar, Dünyanın en popüler WordPress temaların da revolution slider kullanılıyor. Çünkü temanın bir çok özelliği var ve diğerlerine göre daha iyi bir slider.

Ancak bu eklentinin güzel olduğu kadar kötü de bir açığı var ve bu açık yüzünden bir çok site sahibinin sitesi hacklendi, host üzerinden toplu mail gönderildi, şifreleri değiştirildi vs. vs.

WordPress güvenlik açığını kapatmanın 2 yolu var ama önce açığı tam olarak anlamamız gerekiyor öncelikle açığı inceleyelim daha sonra güvenliğine geçelim.

Revolution Slider Açığı

Revolution slider kurulu olan sitede alttaki bağlantıyı çalıştırmanız yeterli;

http://victim.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=revslider_show_image&img=../wp-config.php

Kendi sitenizde bu eklenti varsa deneyebilirsiniz wp-config.php dosyasının indiğini göreceksiniz. Hackerlar bu dosyaya eriştiklerinde ellerinde MySQL bağlantı bilgilerine sahip olurlar.

  • Bununla mysql’e bağlanarak user tablosundan şifrenizi değiştirip panele giriş yaparlar ve oradan dosya yükleyebilirler.
    • Whm/cPanel kullanıcıları için uzak mysql bağlantısı kapalıdır. Ama site.com/phpmyadmin yazıp girebilirler buda ayrıca kötü bir durum.
  • Hackerlar mysql şifresi ile ftp şifresini de denerler. Genelde biz kullanıcılar basit olsun diye hepsine aynı şifreyi veririz ya işte onlar da bunu kullanırlar. 🙂
  • ../” ile ana dizine geçip wp-config.php indirebilen ve biraz bilgisi olan kullanıcı “../../../../etc/” dizinine girer detayını yazmıyorum zararlı olmaması açısından. Eğer sunucu güvenliği yetersiz ise tüm şifrelere kriptolu bir şekilde ulaşabilir ve kriptolulardan kırabildiklerini kırar.

Neyse açığı artık öğrendik ve ne kadar zararlı olduğunu da anladık. Şimdi gelelim bu açığı kapatmaya.

Revolution Slider Açığı Kapatma

Güvenlik açığını kapatma ile ilgili 2 yöntem anlatıcam detaylı incelerseniz sevinirim.

Genel de açık kaynaklı yazılımların açığını güncelleme ile kapatabilirsiniz. Eğer populer bir yazılımsa hızlı bir şekilde güncellemesi gelir ama populer değilse yıllarca o açık sisteminizde durur.

1) Revolution Slider eklentisi de populer bir eklenti ve hızlıca bir güncelleme yayınladı bu açığı kapattı. Sizde eklentinizi güncelleyip bu açıktan kurtulabilirsiniz. Güncelleme yapamam diyorsanız açığı kapatmak için bir eklenti de yayınlandı.

Ama ileride başka bir eklenti veya tekrar revolution slider eklentisinin hatasından dolayı wp-config.php dosyanız indirilebilirse?

2) Altta vermiş olduğum .htaccess kodlarını sitenize ekleyin. WordPresste htaccess yapılandırması yaptıysanız zaten bir .htaccess dosyanız hazırda bulunacaktır. Varolan .htaccess dosyanızı açıp içerisine # ile başlayıp # ile biten alanı ekleyin. Yani varolan dosyanızın “RewriteBase /” satırının altına ekliyorsunuz.

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /

#buraya odaklanın
RewriteCond %{QUERY_STRING} wp-config.php
RewriteRule .* - [F]
#odaklanma bitsin :)

RewriteRule ^index.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

Kaynaklar

Bir WordPress güvenlik yazısının daha sonuna geldik inşallah açığı kapatmışsınızdır. Bol huzurlu günler diliyorum 🙂

Most Popular Topics

Editor Picks