WordPress Farklı Sayfa Şablonu Oluşturma Yöntemleri

0

WordPress tema yaparken ilk kullandığım bu özellik çünkü önce anasayfa şablonunu çıkartıp diğerleriyle devam ediyorum. WordPress’te her sayfaya, kategoriye özel şablon hazırlayabiliyoruz bunlarıda çok basit şekilde yapabiliyoruz. İşte bugün sayfa şablonu oluşturacağız.

Örneğin “İletişim” adında bir sayfa oluşturduk ve bu sayfanın diğerlerine göre farklı bir şablonda olmasını istiyoruz misal bunda harita olcak, iletişim formu olcak vs.

Öncelikle “iletisim.php” diye dosya oluşturun. Bu dosyanın en tepesine alttaki açıklama satırını ekleyin;

<?php
/*
   Template Name: İletişim
*/
?>

Daha sonra WordPress yönetim panelinizden “Yeni Sayfa Ekle” linkine basın ve sağdaki “şablon” kısmını inceleyin alttaki örnek olarak resmi ekledim.

https://3.bp.blogspot.com/-B5w0FgPHWCM/VCZbJ19vWkI/AAAAAAAAa3o/rxGGC4OqeWI/s1600/sablon-ekleme.jpg

2. Sayfa Şablonu Oluşturma Yöntemi

Diğer yöntemde bunun gibi eskiden bunu sıkça kullanırdım. Örneğin “İletişim” diye bir sayfanız var ve buna özel şablon oluşturmak istiyorsunuz şöyle yapıyorsunuz: page-iletisim.php adında bir dosya oluşturun işlem tamamdır. Sistem otomatik olarak önce onu okuyacaktır.

Yukarıdaki ve aşağıdakilerini birleştirdiğimizde aslında iletisim.php değilde page-iletisim.php dosyası oluşturup içerisinede yukarıdaki açıklama satırını eklemek en mantıklısı bence.