“Yazı kısa ismi” oluşturma

0

Joost de Valk’ın önerisi olan SEO-Slugs’u gördüm ancak ingilizcem iyi olmadığından ilk başta anlamadım eklentinin ne işe yaradığını sonra Google türkiyede arattım Beyn.org’da bu eklentinin türkçe açıklamasını gördüm anladım eklentiyi 🙂 Adı üstünde yazı kısa ismi!

WordPress SEO tekniği olarak önerilir.

Eklentiyi indir : SEO Slugs

SEO Slugs nedir?

Eklentinin amacı uzun linkleri kısaltmak aslında. Örnek vererek açıkliyim: “Ertuğrul SAĞLAM Fenerbahçeye teknik direktör olarak getirildi” bu konunun linki şu şekilde olucaktır. (http://example.com/ertugrul-saglam-fenerbahceye-teknik-direktor-olarak-getirildi) eklenti sayesinde bu linki (http://example.com/ertugrul-saglam) yapıcaz.

Biz bu eklenti ile linki kısaltacağız o kadar yani.

Peki eklentinin yararı nedir?

  1. Daha kısa adresler daha kolay okunur. Bahsettiğin okuyanlar arama motorlarının robotları; kısa ve anlaşılır adresler daha yüksek sıralarda yer alır.
  2. İyi bir yazı yazdığınıza inanıyorsanız ve yazınızın başlığında iyi bir açıklama girmediyseniz (bu yazının başlığı mesela), YKİ olarak daha iyi şeyler girip arama motorlarının dikkatini çekebilirsiniz. Mesela bu yazının YKİ’si yazi-kisa-ismi-olusturma-ve-seo-yonundeki-yararlari olsaydı muhtemelen arama motorları bu yazıyı pek dikkate almazlardı. Ama slug-nedir olunca -iddia ediyorum- slug hakkında bilgi almaya çalışan Google kullanıcıları slug yazıp Türkçe sayfalarda aratırsa birinci sayfada beni görecekler. Google’a oynamak her zaman kötü niyetlilik değildir, bu örnekte ben insanlara YKİ’nin ne olduğunu açıklayabilmek için bu tarz bir yol seçiyorum.
    (Bu olay kötü niyetli kişilerin elinde ölümcül bir silaha dönüşebilir tabii.)

kaynak

Yazı kısa izmi oluşturma SEO slug

Eklentiyi kullanma

"Yazı kısa ismi" oluşturma by you.

Burada “Yazı Kısa İsmi” seçeneğine tıklıyoruz. Ekran seçeneklerine tekrar tıkalayıp o alanı kapatıyoruz.

"Yazı kısa ismi" oluşturma by you.

Bu alanada kısa linkimizi giriyoruz. Olay bu kadar!

SEO Slugs örnek

WordPress SEO – Definitive Guide To High Rankings For Your Blog konu linki ise “wordpress-seo” Googlede “WordPress SEO” diye aramanız yeterli. Google araması için tıklayınız.