Kenara köşeye notlar

0

Gözüme çarpan bu eklentiyi tanıtmak istedim. Vistada kenara köşeye not yazmayı seviyorum bu eklentide gözüme çarpınca açıkliyim dedim. Eklenti size kod veriyor kodu nereye koyarsanız oraya notunuzu yazıyorsunuz. Eklenti şu işe yarıyor örnek vererek açıkliyim.

rooteto’da bir yazıyı beğendiniz hemen o yazının urlsini eklentiye giriyosunuz ve birde açıklama yazıyosunuz. Sitenizde kenarda köşede bir yerde görünüyor. Listeli bir şekilde tabi kaç tane listelensin olayını siz seçiyorsunuz.

Sidenotes

Eklentiyi indir: Sidenotes

Eklenti kurulum

Ayarlar sekmesindeki sidenotes;

sidenotes screenshot 1

Araçlar sekmesindeki sidenotes;

sidenotes screenshot 2

Bu resimdede en alt kısıma eklenmiş kod ve gördüğünüz gibi duruyor.

sidenotes screenshot 3

Sidenotes kodu;

Eklentiyi aktifleştirdikten sonra sitede istediğiniz yerde gösterebilirsiniz notlarınızı.

<?php get_sidenotes(); ?>

Sidenotes RSS

Şaşırtıcı ama gerçek 🙂 eklentinin kendine ait RSS’si bile var. Bu iyi düşünülmüş gerçekten güzel. Yanlız RSS’nin çalışması için şunları yapmanız gerekiyor;

Eklenti dosyası içindeki sidenotes-rss.php dosyasını kopyalayın. WordPress’in kurulu olduğu ana dizine yapıştırın. Örneğin: rooteto.com ana dizine kurulu yani www klasörüne yapıştırdığım an çalışır. Eğer siteniz site.com/blog adresine kurulu ise blog klasörüne yapıştırın.

Eklentinin kötü yönleri

Eğer link ekleme konusunda bilinçli ve bilgili değilseniz işiniz zor. Çünkü eklenti eklediğiniz linklere nofollow etiketi koymadığından linkler dofollow oluyor. target=”_blank” etiketide koymadığından linkler aynı sayfada açılıyor. Bunları biraz daha gelişştirmesi lazım henüz 1 ayını doldurmadı eklenti yavaş yavaş onlarıda düşünüp eklentiye dahil ediceğini düşünüyorum.

Bilinçliyseniz iyi yönleri

Bilinçliyseniz derken hangi sitenin zararlı olduğunu veya olabiliceğini düşünmenizden bahsediyorum. Çünkü eklediğiniz sitenin Google ve diğer arama motorları tarafından sevilmeyen bir site olduğunu düşünürsek işiniz yaş 🙂

Ama dofollow olucağından eklediğiniz linke backlink oluşturur. Yani backlink kazancınız olur eklediğiniz siteninde olur. Tabi bunlar düşünülerek yapılması gereken şeyler. Örneğin ben guzelhobiler veya nicehobbies‘in linklerini ekleyebilirim backlink kazandırabilir bana ama PageRank değeri konusunda bir şey diyemem çünkü aynı ip adresinde takılıyolar 🙂

Diğer bir iyi yönüde eklediğiniz başlık linke title olarak giriliyor yani linkin hangi aramada üst sırada çıkmasını istiyorsanız ona göre anahtar kelime girersiniz. Tabi ben işin SEO yönündeyim herkez bu şekilde düşünmüyor olabilir.

Eklenti sahibi: ‘Wordpress plugin: Add side notes to your blog!’