Şifre Güvenliğinizi Üst Düzeye Çıkartın! 0

Türkiyede çoğu kişi şifre güvenliğini fazla düşünmüyor aslında yapılan en büyük hata bu. Yada süper şifre yaptığını düşünüpte basit şifre yapanlar gibi olmamak için şimdi sizlere şifrelerinizin güvenliğini almayı göstereceğim ve şifrelerine güvensiz şifre girenler yani şifrelerini güvenli girmeyip bir şey olmaz diyenler içinde güzel anlatımlar yapacağım.

Şifre güvenliğini arttırmak

Şifrenizin güvenliğini arttırmak için başlıca kurallar var onları listeleyeceğim. Bunlara uyarak şifrenizi koyarsanız güvenli olucaktır.

Şifrelerinizde;

  • Büyük harf kullanın (E)
  • Küçük harf kullanın (e)
  • Sayılar kullanın (1)
  • Sembol kullanın (+)
  • Harfleri ve Sayıları sıralama halinde kullanmayin. (/abc)
  • Harf, Sayı ve Sembolleri farklı olarak 3 kez girin.
  • Lütfen her siteye yani herşeye aynı şifre girmeyin.

Örnek süper şifre: a1E-T_6X4.Ap

Şimdi sizlere böyle şifre oluşturmak için bir web sitesi önereceğim oradan güvenli şifreler oluşturabilirsiniz.

Şifre Kırmak

Şifrelerimiz internette MD5 haline dönüştürüldüğü için sistemler şifremizi tam olarak 32 haneli bir kripto edilmiş şifre olarak görüyor.

Örnek olarak “rooteto” şifreniz olsun ve kripto edilmiş halide bu: “0db9ba4a008fbb05169f0445cd7bd284″dur.

Şimdi rooteto’yu 32 haneli bir koda çevirebiliyorsak 32 haneli koduda normal şifreye çevirebiliriz demektir. Bu konuda herkezin hassas olması lazım. Şifre kırmak çok’ta zor değildir ancak güvenli şifreleri kırmak aylarca yıllarca sürebilir. Basit bir şifre girip daha sonra hesabım çalındı diye yakınmak kolaydır.

Hacker’larında bazı şifre kırmak programları var ben bir çok program denedim web sitelerinden kırmaya çalışmak çok saçma ancak programlar sayesinde çok rahat şifre kırabiliyorsunuz ancak en iyi program’ı bile kullansanız güvenli şifreleri kırmanız çok zor. Bakın imkansız demiyorum zor diyorum. Çünkü Kevin David Mitnick imkansız denilen ve aylarca sonra kırılıcak şifreyi 500 kadar bilgisayara farklı şifre listeleri yükleyip 24 saat gibi bir sürede kırabildi.

İnternet artık yaşamımızın bir parçası oldu. Artık bankacılık işlemleri Online olarak internet üzerinden yapılıyor ve daha bir çok şey. Alışverişler bile artık internete taşındı. Bu web sitelerinde banka hesap bilgilerini giriyorsunuz ve dikkat etmeniz gereken şey şifrenizin güvenliği. Şifreniz çalındığı takdirde banka hesap bilgilerinize girip sizi soyarlar ruhunuz bile duymaz. Lütfen şifrelerimizi daha güvenli yapalım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

OnCamera Uygulaması ile Asla Yalnız Değilsin 0

Gelişen Teknoloji artık güvenliğimizi cebimize kadar taşıyor. OnCamera uygulaması sizi zor durumlardan kurtaracak bir uygulamadır.

Gece vakti veya sessiz, sakin yerlerde birisi size zarar vermek isteyebilir. Bu gibi durumlarda 155 polisi arayabilirsiniz. Ancak fazla şansınız ve zamanınız yokken OnCamera uygulamasını açarak yardım isteyebilirsiniz. OnCamera uygulamasını açtığınızda o anki konumunuzu acil yardım servislerine bildiriyor. Uygulamayı açtığınızda sizinve size saldıran kişinin görüntüsünü OnCamera çalışanlarına aktarıyor. OnCamera çalışanları ise sizin yerinize polis’e, ambulans’a haber veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Android için En iyi Navigasyon Uygulaması

Güvenliğinizi arttıracak olan OnCamera uygulaması özellikle kadınların işini kolaylaştıracaktır. Zira konumunuzu ve suçlunun görüntüsünü OnCamera çalışanlarına aktararak suçluyu engelleyebilirsiniz. Ancak Türkiyede bu uygulama kullanılırmı, geçerli olurmu bilmem zira Türkiyede erkekler polisi bile dinlemiyor kamerayı açıp gösterseniz neye yarayacak bilmem. Neyse bu sorunlara fazla girmek istemiyorum biz uygulamadan haberdar olalım yeter kullanmak sizin bileceğiniz bir şeydir. Yinede deneyip faydalarını görebilirsiniz.

Uygulama şuan İOS cihazlarda çalışmaktadır. Android uygulamasıda vardı ancak şuan mağazada bulunmuyor.

OnCamera iPhone, İOS İndir

Geek ve Nerd Nedir? Kimlere Denir? 0

Merhaba arkadaşlar sizlere bu yazımızda Geek ve Nerd nedir? ve kimlere bu sıfat verilir bunları açıklayacağım.

Öncelikle bu terimler Amerikan kültürüne sahip gençleri sınıflandırılmasında kullanılan Geek ve Nerd gibi iki terim bulunuyor. Bu terimler aslında Türkçe’de Asosyal ve İnek olarak şeklinde yorumlanabilir. Bu iki sıfatı taşıyan insanlar genellikle ergenlik sürecinde yaşıtlarının ilgisini çekmeyecek şeylerde çok fazla bilgisi olan insanlardır. Aslında bu sıfatlar hakaret olarak söylenir. Peki Geek ve Nerd tam olarak nedir? kimlere denir? ve kökenleri nereden gelmiştir? bunlara bakalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Etkili Hikaye Anlatmak İçin Animasyonlu Harita Yolu

Geek Nedir?

Bu tip insanlar Asosyal olarak bilinsede zeki olarak bilinir. Kendileri Teknoloji ile alakalı her türlü konuda bilgi sahibi olaması yani teknoloji danışmanı, işlerinde başarılı, acayip insanlara denir. Genellikle Mac pc kullanırlar. Geek’in kökenine bakacak olursak eskiden sirkte çalışan yetenekli insanlara küçük düşürücü söylenirdi. sirk hayvanı gibi farklı anlamlarda taşırdı bu terim.

Nerd Nedir ?

Bu tip insanlar ise Geek’lerin aksine Mac yerine PC kullanırlar. Daha çok içine kapanık, genellikle mühendis, yazılım ve fantastik işlerle uğraşmayı seven insanlardır. Nerd ise Dr.seuss tarafından 1954’te bir makalede yazılmıştır.

Bu araştırma mastersinit.org tarafından hazırlanmıştır.

Most Popular Topics

Editor Picks