Windows 8'i inceleyelim. Resimli -1

0

Windows 8’in beta sürümü olan Consumer Preview versiyonu 29.02.2012 tarihinde yayınlandı. Bütün kullanıcılara  açık olarak yayınlanan Windows 8’in betasını .iso formatında indirip denemek için buraya tıklayın.

Windows kullanıcılarının daha önceden kullanıp öğrenmelerini sağlayan bu girşimine rooteto olarak kayıtsız kalmadık ve işinize yaracağını düşündüğümüz bazı açıklamaları burada sizinle paylaşmak istedik.

Kilit Ekranı : Yukarıdaki   werdiğimiz linkten indirdiğinizde ilk göreceğiniz şey  eskisine göre  daha canlı uygulamalar, takvim randevuları gibi bilgiler ve hatırlatmalarla birlikte  okunmamış e-posta sayısı gösterimi.

Eski masaüstü yerine daha yeni ve güzel  Metro kullanıcı ara yüzü olduğunu göreceksiniz. Diyebiliriz ki  bu yeni  ara yüzü Windows 95’in piyasaya sürüldü günden bu yana ilk büyük değişiklik.

Ana menüye – ekrana yeni uygulama eklemek mümkün ve bu uygulamaları istediğiniz gibi yeniden boyutlandırabilirsiniz fakat uygulamaların hiçbiri varsayılan olarak gösterilmiyor, daha sonradan yükleyeceğiniz bir uygulama ile bu mümkün oluyor. Uygulamaları bulmak için fareye sağ tıklayarak  menü sekmesini – seçeneğini görebilirsiniz.

Sol taraftaki başlangıç menü listesinde ilk olarak arama butonu, Share, Başlat, Aygıtlar ve Ayarlar olarak sıralanıyor. Aramaya tıklayınca Windows 7 Başlat menüsündeki arama kutusu gibi bir bölme görünecektir. Uygulamalar listesini görmek için Başlata tıklayıp Metro ara yüzünü görebilirsiniz veya geleneksel masaüstüne geçebilirsiniz.

Bildik masaüstü: Burada sol alt köşesinde farenin Başlangıç düğmesinde olmadığına dikkat edin lütfen, Metro ara yüzü küçük görünecektir. Geri dönmek için sadece tıklamanız yeterli.

Metro ara yüzü arkasında, sağ pop-up menüsünde Aygıtlara tıklayın ve aygıta bağlı olmasanız bile, ikinci bir ekranda yapılandırmak için bir seçenek görürsünüz. Bu seçeneği büyütüp masaüstünde genişlettiğiniz zaman laptoplarda olduğu gibi sadece ikinci ekranda görüntüleme özelliği artık masa üstünün alışılmış seçeneklerinden biri olacak.

Pop – Up menüden ayarları seçtiğiniz zaman altı simge görünür. Bu Windows 7 bildirim alanına benziyor, ama parlaklığı ve güç seçenekleri buna dahil olmuş. Burada, parlaklık simgesine tıkladığınız zaman bunu ayarlamak için kaydırıcı açılır. Bu özelliğiyle  Windows 7 den çok daha kolaydır.

İnceleme devam Edecek