Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri 1

Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri : Windows bilgisayarınızı güvende tutmak için yapabileceğiniz 9 yöntemi paylaşıyorum. Bilgisayarınız siber korsanlara ve virüslere karşı korumak için alacağınız önlemler aynı zamanda verilerinizi de koruyacaktır.

Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri

Bilgisayarınız her ne kadar akılı olsada yapacağınız ve yükleyeceğiniz programlar ile daha güçlü ve güvenli hale getirebilirsiniz. Bizde sizler için nasıl daha güçlü ve güvenilir bir bilgisayarınız olması için 9 öneri sunuyoruz. Öncelikle bilgisayarınızda olması gereken en önemli yazılım anti virüs programıdır. Anti virüs programı ile internet, USB, CD ve DVD’lerden bulaşabilecek zararlı virüslere karşı bilgisayarınızı koruyabilirsiniz. Şimdi Windows Bilgisayarınızı güvende tutmak için 9 öneri neymiş yakından bakalım.

1- Antivirüs

Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri

Bilgisayarınızı heleki windows bilgisayarınızı korumak için antivirüs programı yüklemeniz şarttır. Her an kendini ve veritabanını güncelleyen bir antivirüs programına ihtiyacınız vardır. En iyi antivirüs programı olarak Avast antivirüs’ü yada bağımsız test firması AVTest‘in en iyi ve en hızlı antivirüs sıralamasına bakarak karar verebilirsiniz.

Avast İndir

2- Malwarebytes Anti-Malware

Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri

Malwarebytes Anti-Malware en iyi antivirüs programından dahi daha iyi çalışabilen malware programıdır. Antivirüs yazılımlarının kaçırdığı program ile bilgisayarınızı arada bir virüs taraması yaparak bilgisayarınızı korumaya alabilirsiniz.

Malwarebytes Anti-Malware İndir

3- Güvenlik Duvarı

Diğer bir güvenlik önlemimiz ise güvenlik duvarıdır. Windows güvenlik duvarını etkinleştirerek güvenliğinizi arttırabilirsiniz. Normalde etkin olarak karşımıza çıkar ancak virüsler tarafından veya kullanıcı tarafından devre dışı bırakılan güvenlik duvarını etkinleştirmelisiniz.

Windows güvenlik duvarının etkin olduğunu veya etkinleştirmek için Denetim masası-Windows güvenlik duvarı ayarlarına giriniz. Burada sol tarafta bulunan Windows güvenlik duvarını etkinleştir veya devre dışı bırak sekmesine tıklayın.

Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri

Daha sonra karşımıza çıkan pencerede Windows güvenlik duvarı’nı aç seçeneğinin işaretli olması gerekiyor. İşaretli değilse işaretleyerek güvenliğini arttırabilirsiniz.

Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri

4- Güncellemeler

Windows 7, Windows 8 işletim sistemi kullanıyorsanız güncellemelerinizin açık olduğundan emin olmalısınız. Denetim masası-windows güncellemeleri penceresinde windows güncellemelerini otomatik olarak yükle seçeneğini açın yada açık olduğundan emin olun. Ancak Windows 10 kullanıyorsanız bunları yapmanıza gerek yok çünkü Windows 10 güncellemeleri otomatik olarak yapıyor.

5- Standart ve Yönetici Hesabı

Bilgisayarınızı genellikle yönetici hesabı ile kullanıyor olabilirsiniz. Yönetici hesabı bazı riskleride beraberinde getirir. Yönetici hesabı ile her şey yapılabiliyor. İzniniz olmaksızın arka plan da ayarlar değişebiliyor. Ama standart hesap kullanırsanız yapılacak her değişiklikte yönetici hesabı izni isteyecektir. Yönetici şifresini bildiğiniz için kontrolde sizde olacaktır. Standart bir hesap açın ve hemen kullanmaya başlayın.

Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Chrome için En Faydalı 25 Klavye Kısayolları

6- İnternet Tarayıcısı

İnternette gezinmek için güvenli ve hızlı bir internet tarayıcıya ihtiyacınız olacak. Şuan dünya üzerinde en çok kullanılan Chrome, Firefox ve Opera internet tarayıcılarını kullanabilirsiniz. Parolalarınızı güvende tutabilmek için Firefox ile ana parola oluşturabilirsiniz. Böylelikle parolalarınıoz an parola girildikten sonra aktif olacaktır.

7- Şifreleme

VeraCrypt programı ile dosya ve klasörlerinizi şifreleyerek  kötü niyetli insanların eline geçmesini engelleyebilirsiniz. Verilerinizin güvenliği için dosya ve klasörlerinizi şifrelemenizde yarar var. Yada program yüklemeden her hangi bir diskinizi Windows’un Bit Locker sürücü şifreleme özelliğini kullanarak şifreleyebilirsiniz.

Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri

8- Şifre Güvenliği

KeePassword ile internette gezinirken üye olduğunuz sitelerin şifrelerinin KeePassword yardımı ile güvene alabilirsiniz. Aynı zamanda KeePassword ile üye olduğunuz sitelerin şifreleri kayıt altında olduğu için şifrelerinizide unutmazsınız. Hatırlama yöntemi ile kayıtlı şifreniz ile hemen üye olduğunuz siteye girebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: NAS Cihazınızdaki Silinen Dosyaları Kolayca Kurtarın

Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri

9- E-Posta

E-Posta’nızı okurken gelen bağlantılara tıklamayınız. Güvendiğiniz bağlantılara tıklayın sadece kimden geldiğini bilmediğiniz E-posta bağlantılarına tıklamayın. Ne kadar da önlem alırsanız alın virüs her an bulaşabilir.

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Windows 10 Creators Update ISO İndir 0

Microsoft windows 10’a yeni özellikler getiren Creators Update indirilmeye sunuldu.

Yeni yayınlanan güncelleme ile birlikte hata düzeltmeleri, güvenlik güncellemeleri ve sanal gerçeklik özellikleri gibi bir çok özelliği getiriyor. 11 nisan’da tam sürümü yayınlanacak Windows 10 creators update‘in şuan için geliştirici sürümü yayınlandı. Yayınlanan ISO’lar microsoft’un sitesinde ücretsiz olarak indirilmeye sunuldu.

Ücretsiz olarak indirebileceğiniz yeni güncelleme ISO’ları aşağıdadır. Ayrıca güncelleme ile alakalı yayınlanan vidoyu’da aşağıda izleyebilirsiniz.

Windows 10 yapı 15063 (RTM) 64-bit ISO (3.9 GB;) İndir

Windows 10 yapı 15063 (RTM) 32-bit ISO (2.9 GB) İndir

Windows 10 Creators Update ISO Video

İnternette Bir Şey Sildiğinizde Neler Oluyor? 0

Sosyal medyada veya internette herhangi bir yerde paylaştığınız içeriklerin gerçekten size özel olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Daha önce attığınız tivitler veya facebook yayınlarını belli bir süre sonra silseniz dahi bu veriler büyük firmaların sunucularında hala duruyor olabilir.

Peki İnternette Sildiğimiz İçeriklere Neler Oluyor?

İnternette paylaştığınız tüm içerikleri tamamen silmek sizin kontrolünüzde değildir. Sildiğiniz içerikler sayfanızda veya posta kutunuzdan silindi görünüyor olabilir ancak paylaşımlarınız ve e-postalarınız hala bu firmaların sunucularında duruyor. Bu verilerin sunucular da durması tehlikeli durum ortaya çıkarabilir. Zira sunucularda duran veriler bilgisayar korsanları tarafından çalınabilir.

Bu durumla alakalı bir şey yapmamız mümkün değil çünkü bu servisleri kullanmadan önce gizlilik sözleşmesi politikalarını kabul etmiş bulunuyoruz. Büyük internet firmalarının gizlilik sözleşmelerinde bu durumla alakalı yazılara bakalım şimdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tek Tıkla Büyük Boyutlu Dosyalar Gönderebileceğiniz 15 Web Sitesi

Facebook: Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağı sitesi gizlilik sözleşmesinde şu bu durumla alakalı “Size ve başka insanlara ürün ve hizmet sunabilmek için verileriniz gerekli olduğu sürece” kaydeder. Bu silinen verilerinizin hala facebook sunucularında durduğu yazmaktadır.

Twitter: bu durumla alakalı pek bir şey söylemese de bu durumla alakalı “Arama motorlarının ve üçüncü parti yazılımların twitter’dan verilerinizi silip hesabınızı devre dışı bıraktıktan sonra bile kullanıcı bilgileri ve attığınız twitleri kopyalayıp elinde bulundurabileceğini” söylüyor.

Instagram: paylaşım sitesinde ise “Ticari olarak belli zamanlarda yedekleme ve arşivlemeyi denetim amaçlı” yapacağını açıklıyor.

Snapchat: ise paylaşılan içeriklerin belirli süre içinde silindiğini söylese de “verilerin sınırlı bir süre yedek alarak kalabileceğini” söylüyor.

Google Gmail: E-posta hizmeti sunan google maillerinizi silseniz dahi “kalan kopyaları sunucularımızdan hemen silinmeyebileceğini” söylüyor.

Bu yazılanlar sizi korkutabilir ancak bu durumdan korunmanın en kolay yolu kişisel paylaşmalarınıza dikkat etmenizdir. Kişisel fotoğraf, durum veya herhangi bir kişisel verinizi paylaşırken bir kez daha düşünün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Windows 10 Otomatik Güncellemeler Nasıl Kapatılır?

Bu konu hakkında neler düşündüğünüzü yada daha farklı ne gibi önlemler alınabilir? Görüşlerinizi bize yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Most Popular Topics

Editor Picks