Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri

1

Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri : Windows bilgisayarınızı güvende tutmak için yapabileceğiniz 9 yöntemi paylaşıyorum. Bilgisayarınız siber korsanlara ve virüslere karşı korumak için alacağınız önlemler aynı zamanda verilerinizi de koruyacaktır.

Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri

Bilgisayarınız her ne kadar akılı olsada yapacağınız ve yükleyeceğiniz programlar ile daha güçlü ve güvenli hale getirebilirsiniz. Bizde sizler için nasıl daha güçlü ve güvenilir bir bilgisayarınız olması için 9 öneri sunuyoruz. Öncelikle bilgisayarınızda olması gereken en önemli yazılım anti virüs programıdır. Anti virüs programı ile internet, USB, CD ve DVD’lerden bulaşabilecek zararlı virüslere karşı bilgisayarınızı koruyabilirsiniz. Şimdi Windows Bilgisayarınızı güvende tutmak için 9 öneri neymiş yakından bakalım.

1- Antivirüs

Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri

Bilgisayarınızı heleki windows bilgisayarınızı korumak için antivirüs programı yüklemeniz şarttır. Her an kendini ve veritabanını güncelleyen bir antivirüs programına ihtiyacınız vardır. En iyi antivirüs programı olarak Avast antivirüs’ü yada bağımsız test firması AVTest‘in en iyi ve en hızlı antivirüs sıralamasına bakarak karar verebilirsiniz.

Avast İndir

2- Malwarebytes Anti-Malware

Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri

Malwarebytes Anti-Malware en iyi antivirüs programından dahi daha iyi çalışabilen malware programıdır. Antivirüs yazılımlarının kaçırdığı program ile bilgisayarınızı arada bir virüs taraması yaparak bilgisayarınızı korumaya alabilirsiniz.

Malwarebytes Anti-Malware İndir

3- Güvenlik Duvarı

Diğer bir güvenlik önlemimiz ise güvenlik duvarıdır. Windows güvenlik duvarını etkinleştirerek güvenliğinizi arttırabilirsiniz. Normalde etkin olarak karşımıza çıkar ancak virüsler tarafından veya kullanıcı tarafından devre dışı bırakılan güvenlik duvarını etkinleştirmelisiniz.

Windows güvenlik duvarının etkin olduğunu veya etkinleştirmek için Denetim masası-Windows güvenlik duvarı ayarlarına giriniz. Burada sol tarafta bulunan Windows güvenlik duvarını etkinleştir veya devre dışı bırak sekmesine tıklayın.

Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri

Daha sonra karşımıza çıkan pencerede Windows güvenlik duvarı’nı aç seçeneğinin işaretli olması gerekiyor. İşaretli değilse işaretleyerek güvenliğini arttırabilirsiniz.

Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri

4- Güncellemeler

Windows 7, Windows 8 işletim sistemi kullanıyorsanız güncellemelerinizin açık olduğundan emin olmalısınız. Denetim masası-windows güncellemeleri penceresinde windows güncellemelerini otomatik olarak yükle seçeneğini açın yada açık olduğundan emin olun. Ancak Windows 10 kullanıyorsanız bunları yapmanıza gerek yok çünkü Windows 10 güncellemeleri otomatik olarak yapıyor.

5- Standart ve Yönetici Hesabı

Bilgisayarınızı genellikle yönetici hesabı ile kullanıyor olabilirsiniz. Yönetici hesabı bazı riskleride beraberinde getirir. Yönetici hesabı ile her şey yapılabiliyor. İzniniz olmaksızın arka plan da ayarlar değişebiliyor. Ama standart hesap kullanırsanız yapılacak her değişiklikte yönetici hesabı izni isteyecektir. Yönetici şifresini bildiğiniz için kontrolde sizde olacaktır. Standart bir hesap açın ve hemen kullanmaya başlayın.

Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Chrome için En Faydalı 25 Klavye Kısayolları

6- İnternet Tarayıcısı

İnternette gezinmek için güvenli ve hızlı bir internet tarayıcıya ihtiyacınız olacak. Şuan dünya üzerinde en çok kullanılan Chrome, Firefox ve Opera internet tarayıcılarını kullanabilirsiniz. Parolalarınızı güvende tutabilmek için Firefox ile ana parola oluşturabilirsiniz. Böylelikle parolalarınıoz an parola girildikten sonra aktif olacaktır.

7- Şifreleme

VeraCrypt programı ile dosya ve klasörlerinizi şifreleyerek  kötü niyetli insanların eline geçmesini engelleyebilirsiniz. Verilerinizin güvenliği için dosya ve klasörlerinizi şifrelemenizde yarar var. Yada program yüklemeden her hangi bir diskinizi Windows’un Bit Locker sürücü şifreleme özelliğini kullanarak şifreleyebilirsiniz.

Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri

8- Şifre Güvenliği

KeePassword ile internette gezinirken üye olduğunuz sitelerin şifrelerinin KeePassword yardımı ile güvene alabilirsiniz. Aynı zamanda KeePassword ile üye olduğunuz sitelerin şifreleri kayıt altında olduğu için şifrelerinizide unutmazsınız. Hatırlama yöntemi ile kayıtlı şifreniz ile hemen üye olduğunuz siteye girebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: NAS Cihazınızdaki Silinen Dosyaları Kolayca Kurtarın

Windows Bilgisayarınızı Güvende Tutmak için 9 Öneri

9- E-Posta

E-Posta’nızı okurken gelen bağlantılara tıklamayınız. Güvendiğiniz bağlantılara tıklayın sadece kimden geldiğini bilmediğiniz E-posta bağlantılarına tıklamayın. Ne kadar da önlem alırsanız alın virüs her an bulaşabilir.