Windows 10 Ekran Çözünürlük Sorunu Çözümü

1

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10 tüm dünyada kullanıma sunuldu.

Microsoft Windows 10 güncellemesi yapan kullanıcılar çökme, donma ve düşük çözünürlük gibi sorunlarla karşılaşıyorlar. Genelde bu sorunu Nvidia ekran kartı kullanıcıları yaşıyor. Özellikle eski ekran kartı kullanıcıları ve çift monitör kullanan Nvidia kullanıcılarında sorun çıkıyor. Tüm Nvidia kullanıcılarında bu sorun oluşmasada bazı Nvidia kartlarda bu sorun oluşabiliyor. Bu sorunun nedeni ise Nvidia GeForce Experience sürücü ile Windows Güncelleme aracı arasındaki bir çakışmanın neden olduğu söyleniyor.

Düşük çözünürlük sorununun asıl çözümü ekran kartının güncel versiyonunu ve Windows 10 güncellemelerini yüklemektir. Tüm windows 10 güncellemeleri yüklü ise Nvidia ve AMD ekran kartı güncellemelerini alttaki resmi sayfalarından kontrol ederek yükleyemelisiniz.

Not: Eğer güncellemeler gelmediyse alttaki yazımıza bakarak sorunu geçici olarak çözebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Nvidia Ekran Kartları için Güncel Driver Nasıl İndirilir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: AMD Ekran Kartları için Güncel Driver Nasıl İndirilir?

Windows 10 Ekran Çözünürlük Sorunu Çözümü

Geçici olarak bu sorunu çözebilirsiniz için ilk önce Windows 10 Görev çubuğundaki Başlat menüsüne tıklayalım. açılan başlat menüsündeki Ayarlar sekmesine tıklayalım.

Karşımıza çıkan Ayarlar penceresinden Sistem Görüntü,bildirimler, uygulamalar ve güç ayarlarına tıklayalım.

Sistem ayarlarında en üstteki Ekran sekmesinde en alttaki Gelişmiş Görüntü Ayarları‘na tıklayalım.

Geşimiş görüntü ayarlarında bulunan Ekran çözünürlüğünü ayarlayabiliriz. Not:Eğer sorununuz çözülmediyse Nvidia’nın sürücü güncellemesini beklemeniz gerekiyor.