WordPress Eklenti Kurmak Tüm ayrıntılarıyla 0

WordPress Eklenti kurmayı biliyorsanızda okumanız gerekiyor. Çünkü bir çok şekilde eklenti kurulabilir ve bunun tüm yöntemlerini burada yazıcam. Mutlaka görmediğiniz bir yöntem vardır 🙂

http://cdn1.1stwebdesigner.com/wp-content/uploads/2009/08/wordpress-toolbox/set-meta-links-for-wordpress-plugins-2-8.jpg

WordPress Otomatik Eklenti Yüklemek

Otomatik eklenti yüklemenin 2 çeşitini anlatıcam. Birisi cPanelden otomatik yükleme diğeri ise Plesk Panelden otomatik yükleme olucak.

cPanel biliyorsunuz otomatik olarak şifre vs. istemeden güvenli bir şekilde eklenti yükleyebiliyor. Ancak Plesk panelde ise öyle değil.

cPanel Otomatik Yükleme

Eklenti kurmanın en kolay yolu budur. İsmini biliyoranız yazarak otomatik yükleme yapabilirsiniz.

  • Eklentiler -> Yeni Ekle’ye tıklayın.

3 Seçenek var: Terim, Yazar, Etiket detaylı arama için kullanabilirsiniz. Ancak Terim araması daha doğru sonuçlar elde ediyor.

Şimdi yükleyeceğimiz eklenti “All in one seo pack” eklentisi diyelim. Yeni ekleye tıkladığımızda oradaki arama kutusuna “All in one seo pack” yazıyoruz.

Orada Ayrıntılar ve Şimdi kur linkleri var. Şimdi kur’a tıkladığınız an cPanel olduğu için direkt olarak eklentiyi yükleyecek ve daha sonra size eklentinin aktif edilip edilmeyeceğini sorucak. cPanel kullanıcıları için eklenti yükleme kısmını geçtik.

Plesk Otomatik Yükleme

Plesk Panel kullanıcılarıda otomatik yükleyebilir ancak bazı ayarları tam yapmak gerekiyor. Öncelikle alttakilerini tamamlayın.

Ayarlar -> Ortam Ayarları -> Yüklemeleri bu klasörde sakla kısmına “wp-content/uploads” yazıyoruz.

Dipnot: Yüklemelerimi aylık -ve yıllık- bazda klasörlerde tut. Bunu işaretleyin yoksa çok resim yüklediğinizde sunucu klasörü çok dolduğundan problem yaşayabilirsiniz.

Plesk Kullanıcılarında “Uploads” klasörü oluşturulmadığından şimdi FTP aracılığı ile wp-content klasörüne girin ve orada uploads adında bir klasör oluşturun. Aylık ve Yıllık bazda işaretini seçtiyseniz upload klasörüne girin ve yıl klasörü örnek: 2012 klasörü oluşturun. Daha sonra ay klasörü oluşturucaksınız. Örnek: 01.

Buda şu şekilde oluyor: wp-content/uploads/2012/01

wp-content ve uploads’a (uploads içindeki tüm klasörlere) yazma izni verin (777). (CHMOD Ayarları)

Şimdi gelelim eklenti kurulumuna 🙂

Eklentiler -> Yeni Ekle linkine tıklayın. Arama kutusuna “All in one seo pack” yazın ve Şimdi Kur’a tıklayın.

https://1.bp.blogspot.com/-Iju0nq2rBmk/TyhpQohKVQI/AAAAAAAADjw/_KzLp2_t-aE/s1600/wordpress+plesk+eklenti+kurmak.JPG

Yukarıdaki gibi bir alan çıkıcak oraya FTP bilgilerinizi yazdıktan sonra ilerle linkine tıklayın ve eklenti kurulumunu tamamlayın.

WordPress FTP ile Eklenti Yükelemek

WordPress’te ilk zamanlar böyle yüklerdik. Otomatik yükleme olmadığı için FTP ile eklentileri kurardık.

WordPress’in eklentileri şu dizinde yer alırlar;

  • wp-content/plugins

Bizde indirdiğimiz eklentiyi bu klasöre yükyip işlemi tamamlıyoruz. Şimdi gelelim eklentiyi FTP ile kurmaya. Öncelikle FileZilla programı yada FireFTP Programınızı açın. Yada kendi kullandığınız FTP Programını açın.

Bilgisayarımıza indirdiğimiz “all-in-one-seo-pack.zip” dosyasını Winrar ile rar’dan çıkartıyoruz.

Daha sonra “All in one seo pack” klasörünü kopyalayıp FTP’de plugins klasörüne atıyoruz. Alttaki resimdeki gibi.

FileZille programı ile karşıya yükleye tıklıyorum ve “all in one seo pack” klasörü “wp-content/plugins” klasörüne yükleniyor.

Son olarak yükleme bittikten sonra eklentiler kısmına tıklayın ve “All in one SEO Pack”i görüceksiniz.

https://1.bp.blogspot.com/-uLSxV-AV2tc/Tyhl7qaPF_I/AAAAAAAADjo/BuVIIzyp8ZI/s1600/wordpress-eklenti-yuklemek.JPG

WordPress Eklenti upload ederek kurmak

Buda farklı bir yöntem arkadaşlar. Eklenti bilgisayarınızda yüklü ise FTP programı olmadanda eklentiyi kurabilirsiniz. Buda çok basit ve güzel bir yöntem.

  • Eklentiler -> Yeni Ekle -> Yükle

Yukarıdaki yolu takip ederek giderseniz Yükle kısmını görüceksiniz.

Bilgisayarınızdaki .rar’lı dosyayı seçerek yükleme işlemi yapabilirsiniz. Buda daha iyi bir yükleme yöntemi.

2015’in En Çok Kullanılan WordPress Eklentileri 4

Dünyanın en populer blog sistemi WordPress’in 2015 yılında en çok kullanılan eklentilerini sizlere derleyip anlatmak istedim. Bu eklentiler sayesinde web sitenize bir çok yeni özellik kazandırabilir, performansı arttırabilir ve arama motorlarında üst sıralara çıkarıp para kazanabilirsiniz.

1) WordPress SEO by Yoast

https://2.bp.blogspot.com/-rdvvU8PBheE/VSbK8sFz25I/AAAAAAAAby0/a-VnyZq0tQE/s1600/WordPress-SEO-by-Yoast.jpg

Yoast WordPress seo makalelerini ilk detaylı yazanlardan biri olduğundan, yazmış olduğu eklentide bir o kadar değerli aslında. Web sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkartmak için web sitenizin başlık, açıklama, anahtar kelime, site haritası gibi alanlarının doğru yapılandırılması gerekiyor. Yoast SEO Eklentisi diğer seo eklentilerinden farklı olarak bir çok özelliği içerisinde barındırıyor.

Yoast’ın makalelerini sürekli takip eden biri olarak kesinlikle tavsiye ederim.

WordPress SEO by Yoast

2) BackupBuddy

https://2.bp.blogspot.com/-lOLtkLiEWto/VSbK-K3KFpI/AAAAAAAAbzQ/T6o_jh1WXzg/s1600/BackupBuddy.jpg

Web sitelerindeki yedekleme işlemini defalarca makale yazarak, video çekerek anlattım. Site yaparken bir çok değişiklik yapıyoruz ve bunlar bazen sitemizi tamamen bozabiliyor. BackupBuddy eklentisi ile eski yedeklerimizi geri yükleyip, sürekli güncel yedek tutabiliyoruz. Eksiksiz yedek alma ile ilgili detaylı yazılarımıda inceleyebilirsiniz.

BackupBuddy

3) W3 Total Cache

https://1.bp.blogspot.com/-6TprWipSBnw/VSbK849m1cI/AAAAAAAAby8/9OxkHWkD0po/s1600/w3-total-cache.jpg

W3 Total Cache, adından da anlaşıldığı gibi bir cache eklentisi yani önbellekleme eklentisidir. Web sitenizi normalden %70 daha performanslı kullanabilirsiniz. Önbelleğe aldığı içerikleri size göstererek çok hızlı sayfa açılışları görürsünüz. Veritabanınızda daha az sorgu yapıcağınız için siteniz çok rahatlar, serverınıza yüklenmemiş olursunuz.

Sadece eklentinin ayarlarını doğru yapmak gerekiyor, server yapılandırmanız vs. tam olması gerekiyor bunun için iyi bir araştırma yapmanızı öneriyorum.

W3 Total Cache

4) Gravity Forms

https://1.bp.blogspot.com/-JcmruvabmKg/VSbK4k53sEI/AAAAAAAAbyA/cgOLw1D0MzE/s1600/Gravity-Forms.jpg

Gravity sitenizi zenginleştiren en temel eklentilerden biridir. Bu eklenti sayesinde sitenizde, İletişim formu, İnsan kaynakları formu, Satış formu, Talep formu, vs. vs. formlar oluşturabilirsiniz. Özelleştirilebilen form yapısı ile kod bilmeden form oluşturma imkanı sağlıyor.

Gravity Forms

5) OptinMonster

https://4.bp.blogspot.com/-U1kYU20gr1w/VSbK5hjDLqI/AAAAAAAAbyI/YbE9ZKMREis/s1600/OptinMonster.jpg

OptinMonster, Gravity gibi formlar hazırlayabildiğiniz bir üst seviye eklenti aslında. Çünkü her formun ayrı istatistiğini tatabiliyor ve diğer formlarda olmayan pop-up formu gibi özellikleri de var. Zenginleştirmek için ideal ama biraz detaylı olduğu için kafanızı karıştırabilir 🙂

OptinMonster

6) Edit Flow

https://2.bp.blogspot.com/-AAnAmlCTLdE/VSbK3v7LeqI/AAAAAAAAbxo/Mkm9_1d8Gy8/s1600/Edit-Flow.jpg

Web sitenizde birden fazla editör çalıştırıyorsanız ve bu editörlere belirli işler verip takip etmek istiyorsanız aradığınız eklenti bu. Editörlerin takibini ve işlerinide kolaylaştıran bir eklenti.

Edit Flow

7) Soliloquy

https://1.bp.blogspot.com/-jnechvJ4ARU/VSbK56bCKVI/AAAAAAAAbyM/LGcqBuYyFdc/s1600/Soliloquy.jpg

İçeriğinizi zenginleştirmek için en güzel eklentilerden biri. İçeriklerinizde slaytlar oluşturabilir ve bunları içerikleriniz de kullanabilirsiniz. Basit arayüzü ile kullanımı da oldukça kolay.

Soliloquy

8) Sucuri

https://2.bp.blogspot.com/-WtrzkIXcdio/VSbK6brSdPI/AAAAAAAAbyQ/1zz_Ngpboqo/s1600/Sucuri.jpg

Sucuri, WordPress altyapısını çok iyi bilen ve güncel bir eklenti. Web sitenizdeki zararlı dosyaları tespit edip size bildirir. Bu sayede siz de sitenizdeki virüsleri temizlemiş olursunuz.

Sucuri

9) Floating Social Bar

https://2.bp.blogspot.com/-gsupUL4yzdE/VSbK4ePn_1I/AAAAAAAAbxw/dAbyLO94dWU/s1600/Floating-Social-Bar.jpg

Günümüz de artık sosyal medya sıkça kullanılmaya başlandı ve sitelerimize artık sosyal paylaşım ikonları koymak ta şart oldu 🙂 Bu eklenti sayesinde istediğiniz sosyal medyayı seçip paylaşım yapabiliyorsunuz. Çok şık ve hızlı yapısı ile diğer sosyal medya paylaşım eklentilerinin bir tık üstünde diyebilirim.

Floating Social Bar

10) Disqus

https://2.bp.blogspot.com/-jy-BNBbcViI/VSbK3cgHC4I/AAAAAAAAbxk/0yGK2pmdllY/s1600/Disqus.jpg

En başarılı yorum eklentilerinden biri. Rooteto‘da bu eklentiyi kullanıyoruz. Faydaları say say bitmez. Sunucunuz da yorum trafiğini tamamiyle bitiriyor, yorumların spam olup olmadığını bildiriyor, istediğiniz yorumu onaylayıp, silebiliyorsunuz. Ayrıca yorumlaştığınız kişileri takip edip diğer yorumlarını da takip edebiliyorsunuz.

Eklenti dünya genelinde çok kullanıldığı için spam yorum atanları farkediyor, sitenizde yayınlamıyor. Siz panelden yorumu görüp kaldırabiliyorsunuz. Kullanıcıyı engelleyip silebilirsiniz de.

Disqus

11) AdSanity

https://3.bp.blogspot.com/-9peeGGXvT40/VSbK2o0FwUI/AAAAAAAAbxY/MfzHHuNVDJk/s1600/AdSanity.jpg

Sitenizdeki reklamları takip etmek için kullanmanız gereken bir eklenti. Eklenti, belirli alanlar belirliyor ve siz buralara reklam ekleyebiliyorsunuz. Bu reklamların istatistik verileri ve başlangıç, bitiş tarihlerini belirleyebiliyorsunuz.

AdSanity

12) Envira Gallery

https://2.bp.blogspot.com/-yCO5xdvchko/VSbK4De3iQI/AAAAAAAAbxs/XIZA5JYqSbE/s1600/Envira-Gallery-rooteto.jpg

Soliloquy mantığında başka bir içerik galeri oluşturma eklentisi. Bu eklenti diğerine göre görsellik anlamında daha zengin bir içerik oluşturuyor. İçeriklerinizi daha zengin hale getirmek için kullanabileceğiniz güzel bir galeri eklentisi. Biliyorsunuz seo konusun da zengin içerik çok önemli.

Envira Gallery

13) Login LockDown

https://2.bp.blogspot.com/-ZGY2F4GioFg/VSbK4-gaEnI/AAAAAAAAbx8/4RANmB315AI/s1600/Login-LockDown.jpg

Sitenizin güvenliğini arttırmak, sitenize giriş yapmaya çalışanları tespit edip önlem alabileceğiniz bir eklenti. Biliyorsunuz wordpress’in admin paneli “wp-admin” dir. Hackerlar yada size zarar vermek isteyenler buraya girip kullanıcı adı ve şifre denemeleri yapıcaktır. Bu eklenti sayesinde siz kimlerin hangi ip adresinden kaç defa ve hangi kullanıcı adını denediklerini görebileceksiniz.

Login LockDown

14) Term Management Tools

https://1.bp.blogspot.com/-7Bv2Ln_rf_A/VSbK7EgBANI/AAAAAAAAbyc/u86qkzcSCpw/s1600/Term-Management-Tools.jpg

Katerogilerinizi, etiketlerinizi ve terimlerinizi kontrol etmeniz ve yeniden düzenlemenize yardımcı olan güzel bir eklenti.

Term Management Tools

15) TablePress

https://4.bp.blogspot.com/-3IUPRuqpEH0/VSbK6s8YXxI/AAAAAAAAbyU/2DEapQwzLDA/s1600/TablePress.jpg

Zengin içerik oluşturmak için bazen içeriklerinizde tablolar oluşturup örnekler veriyor olabilirsiniz. Kolay kullanımlı bir eklenti içeriklerinizi dahada iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

TablePress

16) WPtouch

https://4.bp.blogspot.com/-n6tu9dlMdqU/VSbK8IA9RrI/AAAAAAAAbys/A83octqxUSM/s1600/WPtouch.jpg

Mobil kullanım önceki yıllara göre %200 arttığı için artık site sahipleri mobil kullanıcılara hitap etmek için yeni nesil siteler, responsive dediğimiz tarayıcılara uyum gösteren siteler, android veya ios uygulamalar geliştirmeye başladılar.

Bu eklenti sayesinde sitenize mobil kullanıcılar giriş yaptığında sitenizin tasarımı wptouch tasarımı gelecek ve bu tasarımda tamamiyle mobil uyumlu bir tema.

Birde 21 Nisan 2015’de Google mobil güncelleme yapacağını ve onları daha da üst sıraya çıkaracağını duyurmuştu. SEO içinde önemli bir eklenti olduğunu belirtmeden geçmiyim.

WP Touch

17) Compact Archives

https://2.bp.blogspot.com/-s7U7uXq1P1o/VSbK2jekuMI/AAAAAAAAbxc/om1XWOCNwR4/s1600/Compact-Archives.jpg

Uzun süredir makale yazan bir siteniz ve yüzlerce makaleniz varsa artık kullanıcılarınız için arşiv de oluşturmanız gerekiyor. Aslında WordPress’in böyle bir özelliği var Yıl, Ay, Gün olarak sıralama yapıyor ancak bunları toplu bir yerde gösterim yapmıyor. Bu eklenti sayesinde toplu bir yerde gösterim yapabiliyorsunuz. Ayrıca arama motorlarında üst sıralara çıkmak için hem sitemap hemde arşiv göstermeniz faydalı olacaktır.

Compact Archives

18) ThirstyAffiliates

https://3.bp.blogspot.com/-ZhHIrKsLRd4/VSbK7YXn3pI/AAAAAAAAbyk/pdI1o0E4XsY/s1600/ThirstyAffiliates.jpg

ThirstyAffiliates, gelir ortaklığı modeliyle çalışan kelimelere link eklemenize ve takip etmenize yarayan kullanışlı bir eklenti.

ThirstyAffiliates

19) Display Widgets

https://4.bp.blogspot.com/-ug6-X0pIw_o/VSbK3DDnoLI/AAAAAAAAbxg/9OgpSNP0rMs/s1600/Display-Widgets.jpg

WordPress ile gelen standart bileşenlerin çok özelliği bulunmuyor. Kategorilere göre listeleme yapamıyorsunuz veya bazı kategorileri listeden çıkartıp widget olarak ekleyemiyorsunuz. Bu eklenti sayesinde bileşenlerinizi kontrol edip, istediğiniz sonuçları listeletebiliyorsunuz.

Display Widgets

20) WP Mail SMTP

https://1.bp.blogspot.com/-YZm5F81tM7U/VSbK7qMdMFI/AAAAAAAAbyo/o6Trcw-ZKq0/s1600/WP-Mail-SMTP.jpg

Hosting firmaları artık sunucular da phpmail fonksiyonunu kapatıp smtp mail kısmına kullanıcıları yönlendiriyor. Bir de smtp mailler daha az spam listesine düştüğü için wp mail smtp önerdiğimiz eklentiler arasında. Daha önce bu eklenti ile ilgili bir yazı yazmıştım onuda buradan inceleyebilirsiniz: WP Mail Smtp Eklentisi

WP Mail SMTP

Tüm bu eklentilerden sonra WordPress Seo Eklentileri sayfamızı da incelemenizi tavsiye ederim.

Most Popular Topics

Editor Picks