Blog’unuzu mobil telefonlara uygun yapın

0

Evet arkadaşlar biliyorsunuzki artık ülkemizde cep telefonlarıyla sitelere girişler oldukça arttı. 3G geldiğinden değilde internet paketleri 100mb’lıklar filan gayet iyi bende kullanıyorum. 3G pahalı olduğundan dolayı 100mb’lık paketler kullanıyoruz. 3Gde kotalı olduğundan girdiğiniz sitelerede dikkat etmeniz lazım. Gerçi amaç bu değil amaç cep telefonlarına web sitenizi uyarlamak. Ama bunuda düşünmeniz gerekiyor.

WordPress’in mobile eklentisini kurdum ve cep telefonuyla siteye daha hızlı giriş yapıyorum. Çünkü tema çok sade ve ana sayfada içeriği göstermiyor linkleri veriyor içerik tıklandıktan sonra çıkıyor. Her neyse anlatiyim devamında diğerlerinide anlatırım.

WordPress Mobile Edition

Eklentiyi indir: WordPress Mobile Edition

Eklenti kurulum (indirdikten sonra dosya üzerinde yapılıcak çalışmalar var alttaki yazıların tümüne bakınız.)

Carrington Mobile

Telefondada gördüğünüz gibi mobil ayarını yaptıktan sonra bu şekilde görünüyor.

Eklentinin kurulumundaki detaylar

Eklentiyi indirdikten sonra .rar’lı dosyayı klasöre çıkarttıktan sonra şu 2 dosyayı ve 1 klasörü görüceksiniz.

  1. wp-mobile.php
  2. readme.txt
  3. carrington-mobile-1.0.2

wp-mobile.php dosyası eklenti dosyası yani eklenti kurulum yazısını okuyarak bu eklentiyi kurup aktif edebilirsiniz. readme.txt dosyasını atmanıza gerek yok.

WordPress Mobile Edition teması

Eklentinin birde teması bulunuyor. Bu temayı yüklemediğiniz takdirde sitenizde sürekli şu uyarıyı görürsünüz.

WP Mobile is incorrectly installed. Please check the README

Bu uyarıda eklentiyi kuramadığınızı açıklıyor. Eksik olan temanın olmaması. “carrington-mobile-1.0.2” adlı klasörü themes klasörüne atarsanız sorun düzelicektir ve temanız başarıyla yüklenmiş olucaktır. Sakın o temayı etkinleştirmeyin eklenti sayesinde o telefonlara uyumlu olucaktır…

Mobile Edition & Arama motoru indexlemeleri?

Bu konuda kendi düşüncemi yazıcam. Biliyorsunuz dünyanın en büyük web siteleri mobil kullanıma çoktan geçti. Google’nin mobil arama motoru bile var. Mobile aramalarda üst sıralara çıkmak için aslında bu eklentinin faydası var. Sayfa ne kadar hızlı açılırsa arama motorları o sayfayı o kadar çok sever 🙂 Güncel bir siteyse siteden çıkmak diyebilirim. Bunuda göz önünde bulundurun. Ayrıca googlenin size bakış açısı şu şekilde olucak.

Sizi mobile olarak göstericek. Mesela adam mobil aramasında telefonla arama yapıyor aradığı şey var ama o sitede mobil işareti yok eğer adam senin sitende mobile işareti görürse girer. Çünkü bilir o site mobil telefonlarla uyumlu. Uyumlu olmasada girili ama çok geç girebilir. Mobil telefonlar için mutlaka mobil sayfalar yapmak gerekiyor bunuda unutmayın.

Eklenti sahibi: WordPress Mobile Edition 3.0 (güzel eklentileri olan bir site….)