Blog’unuzu Mobil Telefonlara Uygun Yapın 0

Evet arkadaşlar biliyorsunuzki artık ülkemizde cep telefonlarıyla sitelere girişler oldukça arttı. 3G geldiğinden değilde internet paketleri 100mb’lıklar filan gayet iyi bende kullanıyorum. 3G pahalı olduğundan dolayı 100mb’lık paketler kullanıyoruz. 3Gde kotalı olduğundan girdiğiniz sitelerede dikkat etmeniz lazım. Gerçi amaç bu değil amaç cep telefonlarına web sitenizi uyarlamak. Ama bunuda düşünmeniz gerekiyor.

WordPress’in mobile eklentisini kurdum ve cep telefonuyla siteye daha hızlı giriş yapıyorum. Çünkü tema çok sade ve ana sayfada içeriği göstermiyor linkleri veriyor içerik tıklandıktan sonra çıkıyor. Her neyse anlatiyim devamında diğerlerinide anlatırım.

WordPress Mobile Edition

Eklentiyi indir: WordPress Mobile Edition

Eklenti kurulum (indirdikten sonra dosya üzerinde yapılıcak çalışmalar var alttaki yazıların tümüne bakınız.)

Carrington Mobile

Telefondada gördüğünüz gibi mobil ayarını yaptıktan sonra bu şekilde görünüyor.

Eklentinin kurulumundaki detaylar

Eklentiyi indirdikten sonra .rar’lı dosyayı klasöre çıkarttıktan sonra şu 2 dosyayı ve 1 klasörü görüceksiniz.

  1. wp-mobile.php
  2. readme.txt
  3. carrington-mobile-1.0.2

wp-mobile.php dosyası eklenti dosyası yani eklenti kurulum yazısını okuyarak bu eklentiyi kurup aktif edebilirsiniz. readme.txt dosyasını atmanıza gerek yok.

WordPress Mobile Edition teması

Eklentinin birde teması bulunuyor. Bu temayı yüklemediğiniz takdirde sitenizde sürekli şu uyarıyı görürsünüz.

WP Mobile is incorrectly installed. Please check the README

Bu uyarıda eklentiyi kuramadığınızı açıklıyor. Eksik olan temanın olmaması. “carrington-mobile-1.0.2” adlı klasörü themes klasörüne atarsanız sorun düzelicektir ve temanız başarıyla yüklenmiş olucaktır. Sakın o temayı etkinleştirmeyin eklenti sayesinde o telefonlara uyumlu olucaktır…

Mobile Edition & Arama motoru indexlemeleri?

Bu konuda kendi düşüncemi yazıcam. Biliyorsunuz dünyanın en büyük web siteleri mobil kullanıma çoktan geçti. Google’nin mobil arama motoru bile var. Mobile aramalarda üst sıralara çıkmak için aslında bu eklentinin faydası var. Sayfa ne kadar hızlı açılırsa arama motorları o sayfayı o kadar çok sever 🙂 Güncel bir siteyse siteden çıkmak diyebilirim. Bunuda göz önünde bulundurun. Ayrıca googlenin size bakış açısı şu şekilde olucak.

Sizi mobile olarak göstericek. Mesela adam mobil aramasında telefonla arama yapıyor aradığı şey var ama o sitede mobil işareti yok eğer adam senin sitende mobile işareti görürse girer. Çünkü bilir o site mobil telefonlarla uyumlu. Uyumlu olmasada girili ama çok geç girebilir. Mobil telefonlar için mutlaka mobil sayfalar yapmak gerekiyor bunuda unutmayın.

Eklenti sahibi: WordPress Mobile Edition 3.0 (güzel eklentileri olan bir site….)

Pocket Nedir? Nasıl Kullanılır? 0

Bu yazımızda sizlere Pocket nedir?, Nasıl kullanılır? ve kimlerin işine daha çok yarayacağını yazacağım. Poket’in ingilizce kelime olarak Cep anlamına gelmektedir.

Pocket Nedir?

Pocket’in kısaca tanımını yapmak gerekirse internette beğendiğimiz makaleleri kaydetmemize ve daha sonra çevrim dışı bile okumamıza yardımcı oluyor. Pocket sistemi Android, İOS uygulamaları ve web tarayıcılarında eklentiler ile birlikte çalışıyor. İnternette gezinirken bir yazı beğendiniz ve kaydetmek istiyorsunuz. Beğendiğiniz yazıları Pocket hesabınıza göndererek daha sonra okumanıza yardımcı oluyor. Kaydettiğiniz makaleleri internetiniz olmasa bile çevrim dışı olarak okumanıza olanak sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: iPhone ve iPad’e Android Cihazlardan Dosya Aktarma Uygulaması

Pocket Nasıl Kullanılır?

Pocket uygulamasını kullanmak için ilk önce altta verdiği bağlantılardan akıllı telefonunuza uygulamayı ve web tarayıcınıza Pocket eklentisini kurmanıza gerekmektedir. Bu işlemleri yaptıktan sonra isterseniz üye olup devam edebilir isterseniz de Google hesabınızla giriş yaparak devam edebilirsiniz. Web tarayıcınıza yükleyip giriş yaptıktan sonra tarayıcınızın sağ üst tarafına Pocket iconu gelecektir. Bundan sonraki işle daha kolay artık İnternette beğendiğiniz bir sayfaya girin ve sağ üstteki pocket ikonuna tıklayın. Artık o makale veya sayfayı istediğiniz yerde telefonunuzda dahi olmak üzere çevrim dışı olarak görüntüleyebilirsiniz. Android ve İOS telefonunuzla da beğendiğiniz makaleleri kaydederek Pocket hesabınızla istediğiniz yerde okuyabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yeşil Dedektör Uygulaması ile “Dumansız Hava Sahası”nı İhlal Edenleri Şikayet Edin

Pocket İndir

Android

İOS-iPhone

Chrome

Opera

Yeşil Dedektör Uygulaması ile “Dumansız Hava Sahası”nı İhlal Edenleri Şikayet Edin 0

Sağlık bakanlığı Yeşil Ay ile birlikte “Yeşil dedektör” uygulamasını geliştirdi. “Dumansız hava sahası”nı ihlal eden kişileri ve işletmeleri şikayet etmenize yarayan uygulama ile artık her vatandaş şikayet edebilecek.

Sağlık bakanlığı dumansız hava sahasını ihlal edenleri Teknoloji den yararlanarak daha kolay tespit edecek. Daha önceleri de şikayet ediliyordu ancak Alo 184’ü arayarak bu yapılıyordu. Alo 184’ü arayanlar şurada sigara içiliyor diye şikayet ediyor Alo 184 en yakın denetçiyi oraya yönlendiriyor. Ancak bu biraz zahmetli ve tam performans alınmadığı için Yeşil dedektör uygulamasına geçiliyor.

Yeşil Dedektör Uygulaması Nerelerde Kullanılır?

  • 4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi Ve Kontrolü Hakkında Kanun’un 2.maddesine göre;
  • (1)Tütün ürünleri;
  • a) Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında,
  • b) Koridorları dâhil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanlarında,
  • c) Hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında,
  • ç) Okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dâhil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında,
  • d) Özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde, tüketilemez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Emniyet Genel Müdürlüğü Online İhbar Uygulaması Ücretsiz İndir

Yeşil Dedektör Nasıl Çalışıyor?

İlk Önce yeşil dedektör uygulamasını aşağıdan indiriyoruz.

Android İOS/iPhone

Uygulamayı indirdikten sonra hemen üye oluyoruz. Üye olduktan sonra telefonumuzun GPS‘ni yani konumunu açıyoruz. Şikayet etmek istediğiniz mekanda iken “Lütfen İhlalde Bulunan Mekanı Seçini” butonuna tıklıyoruz ve mekanı işaretledikten sonra “İhlali Bildir” butonuna tıklayarak şikayetimizi yapıyoruz. Bu işlemi yaptığınızda bakanlık denetçilerine bildirim gidiyor. Bakanlık denetçileri ise direk olarak şikayet edilen yere gidiyor ve gerekli işlemleri yapıyor.

Most Popular Topics

Editor Picks