WordPress wp_is_mobile Fonksiyonu İle Mobil Siteler Yapın

0

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün sizlere WordPress‘in wp_is_mobile fonksiyonundan bahsedicem. Biliyorsunuz CSS3‘den sonra mobil siteler daha çok yaygınlaşmaya başlandı. Sayfa genişliğine göre sitede bazı alanları kaldırıp bazı alanları tekrar aktif ettik, bazı alanların genişliklerini değiştirdik vs.

Ama şöyle bir durumda var rooteto‘yu baz alırsak sol ve sağ kısımları sayfa ufaldığında display:none yaptığımda tamamiyle kaybolucaklar ama telefonla siteye girildiğinde telefon o kaybolan kısımlarında verilerini çekicek telefonda görünmeseler bile sitenin yavaş açılmasını sağlayacak. Sitenin menülerinin farklı gelmesi gerekiyor cep telefonlarında, AdSense reklamlarının sayfa içerisinde büyük değil mobil reklam olarak gelmesi gerekiyor bunun için arkadaşlar wp_is_mobile fonksiyonunu kullanıcaz.

<?php if(wp_is_mobile()) : ?>
   Mobil telefon kodu
 <?php else: ?>
   Diğer cihazlar için kod
<?php endif; ?>

Yada (ikiside aynı şey);

<?php 
 if(wp_is_mobile()){
   Mobil telefon kodu
 }else{
   Diğer cihazlar için kod
 }
?>

Yukarıdaki kod ile sadece mobil telefonlara özel css ekleyebilir, reklamları ona göre değiştirebilirsiniz. Yada javascript dosyalarını aynı şekilde hatta ileri seviye dersek telefonla girenler için ufak resim yükletebilirsiniz bu sayede site daha hızlı açılmışta olur. 🙂

Biliyorsunuz hızlı açılan siteleri Google SEO açısından çok seviyor.