WordPress Wp super cache eklentisi 4

Yüksek ziyaretçi ve içerik sayısına sahip WordPress bloglaranı önbellek sistemi şarttır, bloglarında önbellek sistemi kullanmadıkları taktirde ya sunucu, hosting firmalarına çok yüksek paralar ödemek zorunda kalacaklar ya da bloglarını kapamak zorunda kalacaklar, bu sorunları yaşadıkalrında blog yazmak onlar için keyifsiz bir şey haline gelecektir. Dolayısıyla Wp Cache ve Wp Super Cache eklentileri gibi veya WordPress üzerine yazılacak buna benzer önbellek sistemlerini kullanmak şarttır.

Eklentiyi indir: WP Super Cache

Wp Cache eklentisi kabaca WordPress blogunun sayfalarını önbelleğine alarak belirlediğiniz sürede o yazıya tekrar giriş olduğunda veritabanından çekmek yerine o önbellekteki sayfayı ziyaretçiye verir, yaptığı iş budur. Wp Super Cahce eklentisi de Wp Cache eklentisinden farklı önbellek ayarlarını barındıran gelişmiş bir versiyonudur. Bu eklentilerin Mysql sorgularını azaltıp veri trafiğini yükselttiği doğrudur fakat bildiğimiz gibi günümüzde sunucularda veri trafiği(bandwidth) ucuz işlemci ve ram gibi sistem kaynakları pahalı ve maliyetlidir. İşlemci ve ram in aşırı kullanımını da büyük ölçüde Mysql sorguları sömürür. Bu Wp Cahce ve Wp Super Cahce eklentilerinin blogunuzda kullanmanız durumunda sizin bütçenize getireceği faydayı özetlemiş oluyor.
Bir sayfanın bu eklenti ile önbelleğe alınmış veye alınmamış olduğunu o sayfanın kaynağına baktığınız taktirde en alt kısmında göreceğiniz

WordPress 2.5 sürümü ile Wp Super Cache eklentisi sorunsuz çalışmaktadır ve bahsettiğim gibi çok yüksek ziyaretçi ve içeriğe sahip WordPress blogları için şiddet ile kullanılması tavsiyemdir.

Wp Cahce / Wp Super Cache eklentileri birbirleri ile aynı matıkta yukarıda yazdığım gibi Wp Super Cache, Wp Cache eklentisinden ekstra bir kaç özelliğe sahip olan ama aynı işi yapan bir WordPress eklentisidir. Wp Cache eklentisini blogunuza kurmak isterseniz öncelikle blogunuzun Mysql veritabanının bir yedeğinizi almanızı hatırlatırım. Eklenti diğer WordPress eklentileri gibi wordpress plugins klasörüne gönderip admin panelinde eklentiler sekmesinden etkinleştiriyoruz. Daha sonra yine WordPress admin panelinde tercihler kısmına gittiğimizde eklentinin ayarlar kısmını göreceksiniz.

Eklentinin ayarlar kısmında size uyarılar çıkacaktır bunlardan biri .htacces dosyasında yapmanız gereken değişikliktir. .htacces dosyasında yapılması gereken değişikliği sunucunuza ftp programlarından biri ile bağlanıp yapabilirsiniz, .htacces dosyası gizli bir dosya olarak görülür onun için ftp programı ile bağlanırken gizli dosyaları göster seçeneğini aktif etmelisiniz.

Değişimi istenen .htacces dosyası WordPress’in kurulu olduğu dizindedir, sizin blogunuz sizinblogunuz.com adresi olarak çalışıyor fakat wordpress sunucunuzda wp veya wordpress klasörü altında olabilir öyle ise wp veya wordpress klasörünün içinde bulunan .htacces dosyasında değişiklik yapmalısınız.

Super Cache StatusBir sonraki adım önbellek sistemini aktif hale getirmektir, bunun için eklentinin ayarlarına gidip “Super Cache Status” kısmında bulunan 3 seçenekten WP Cache and Super Cache enabled veya Super Cache Disabled kısmını işaretlemeliyiz.

 1. WP Cache and Super Cache enabled” işaretlediğimizde Wp Cache ve ekstra özelliklerini kullanabileceğimiz Wp Super Cache sistemi aktif olacaktır.
 2. WP Cache and Super Cache disabled” işaretlediğimizde Wp Cahce ve Super Cache sistemini iptal etmiş oluruz.
 3. Super Cache Disabled” kısmını işaretler isek Wp Cache sistemi çalışacak ama Super Cache ve ona bağlı ekstra fonksiyonlar çalışmayacaktır.

Bu 3 seçeneği ayrı ayrı seçip deneyin, eklentinin ayar sayfasının da değiştiğini göreceksinizdir. Super Cache aktif ettiğiniz de bahsettiğim ekstra özellikleri göreceksiniz, şimdi bunlardan bahsedelim.

 • Super Cache CompressionSuper Cache Compression;

  Bu seçenek varsayılan olarak çalışmaz, bunu etkinleştirdiğiniz de sunucunuza blog sayfaları sıkıştırılmış olarak konulur, bu özellik pek tavsiye edilmiyor ama sizin sunucu seçeneklerinize göre bunu kulanabilirsiniz, deneyip tecrübe etmenizde fayda var.

 • Mod Rewrite Rules;

  Bu yukarıda da bahsettiğim .hracces dosyasının içeriğini barındırır ve yapılması gereken değişikliği gösterir. Bu değişikliği eklentiyi kurduğumuzda yapmamız şarttır.


 • Expiry TimeExpiry Time;

  Bu ayar ile sunucunuzda oluşturulan, önbelleğe alınan statik içeriğin ömrünün ne kadar olduğunu, ne kadar süre sonra önbellekteki statik sayfaların yenileneceğini ayarlayabiliyoruz. Burada eğer WP Cache and Super Cache enabled kıskını yukarıda işaretlemiş iseniz iki ayrı ayar görünür biri Wp Cache için diğer Wp Super Cache içindir. Bu süreleri yine tecrübe ederek ve sizin blogunuzun durumuna göre değiştirebilirsiniz.


 • Accepted filenames, rejected URIsAccepted filenames, rejected URIs;

  Bu seçenek önbelleğe alınmayacak sayfaları ve url leri belirtmenize yarar, buraya yazacağınız sayfalar veya dosyalar Wp Super Cache tarafından önbelleğe alınmaz ve direk erişme sunulur. Örneğin; bu kısıma /iletisim/ ve wp-.*.php değerlerini yazdım bu sayede blogadresi.com/iletisim/ sayfasi ve wp-dosyaadi.php isimli tüm adresler önbelleğe alınmadan direk erişime açılmış oldu. Accepted files kısmında yine WordPRess blogunuzda bulunan ve önbelleğe alınmasını istemediğiniz dosyaları yazablirsiniz.

 • Rejected User Agents;

  Bu seçenek ile blogu ziyaret eden arama motorlarına ait botları ve istediklerinizi önbelleğe alınmış içeriğe değil dinamik gerçek içeriğe yönlenmesini sağlayabiliriz. Orada varsayılan olarak bazı botlar vardı bunlara başka botları da ekleyebilirsiniz. Mesela ben firefox un User Agent Switcher eklentisi ile kendi tarayıcımı Google bot u olarak tanıtım bloguma öyle giriyorum bu sayede önbelleğe alınmamış sayfaları geziyorum.


 • grey
  Cache contents;

  Bu kısımda önbelleğe alınan ve önbelleğe alınmış yenilenmiş sayfa sayısını görebiliyorsunuz. İstersek burada önbelleğe alınmış sayfaları temizleyip tekrar önbelleğe alınmasını sağlayabiliriz.

 • Lock Down: disabled (advanced use only);

  Bu seçenek varsayılan olarak aktif değildir. Bu seçeneği uzman kullanıcıların kullanması tavsiye ediliyor ve yaptığı blogun tamamını önbelleğe alıp oradan yayınlamaktır. Bu seçeneği aktif ettiğimiz taktirde yeni yapılacak yorumlar yeni yazılacak yazılar bu seçenek aktif olduğu sürece blogunuzda görünmez.

 • Directly Cached Files (advanced use only);

  Benim en sevdiğim fonksiyon, özellik budur. Bu özellik sayesinde istediğimiz yazı veya sayfaları direk önbellekten alınmasını sağlayabiliriz. Daha önce bunu nasıl manuel olarak yapabileceğimizi yazmıştım. İşte bu eklentinin bu fonksiyonu ile bu işi basitçe yapabiliyoruz, bu eklenti benim orada bahsettiğim mantığın aynısını gerçekleştiriyor. Burada belirleyeceğiniz sayfalar her zaman direk önbellekten okunacak. Kısaca çok fazla trafiği olan yazılarınızı, örneğin bir gün delicious ve digg ile imlenmiş ve o hafta içinde 100binlerce ziyaretçinin akın ettiği bir yazınız var, o yazıyı bu fonksiyon ile belirleyip önbelleğe alıp sunucunuzu korumuş olacaksınız. Ayrıca içeriğini hiç değiştirmediğiniz sayfaları burada belirlemek de mantıklı ve akilane bir seçimdir, örneğin hakkında sayfaları gibi.


 • Directly Cached Files (advanced use only)
  Configuration messed up?;

  Tahmin edebileceğiniz gibi tüm ayarları varsayılan ayarlara çeviren olaydır.

 • Cache Plugins;

  Cache Plugins adında bu eklentiye fonksiyon kazandıran ekstra eklentiler mevcuttur, bunları araştırıp isteğinize ve ihtiyacınıza göre kullanabilirsiniz, tüm bu ekstra özellikler yazımın başında dediğim gibi Wp Super Cache eklentisi için geçerlidir. Wp Cahce eklentisi sadece temel önbellek işini yaparken Wp Super Cache eklentisi ekstra fonksiyonları kullanmamıza olanak sağlar.

Kaynak

Bu yazı tamamen Volkan YILMAZ‘a aittir. Buradan teşekkürlerimi iletiyorum 🙂

Konu: WordPress 2.5 ve Wp Super Cache

4 Comments

 1. bir sitemde bunu kullanıyorum ama ram yetmiyor sürekli sunucu kilitleniyor. Rica etsem ücret mukabilinde yardımcı olabilir misiniz?

 2. Wp Super Cache ayarlamama rağmen sitem fazla kaynak kullanıyor. Bunun nasıl önüne geçebilirim? Nerede hata yapıyor olabilirim. Destek olur musunuz?

  1. Super cache çalışmıyodur o halde baktınmı wp-content klasörü içerisindeki cache klasörüne ? Orada dosya oluşturuyormu?

   Bazı sunucularda problem çıkabiliyor, çalışıyor gibi görünsede dosyaları oluşturmuyor olabilir. Super cache ayarlarında log ayarı var logu aç kaynak kodundan çalışıp çalışmadığını gör. Cache olursa kaynak kullanımı %50 azalır.

   Bu arada hitin ne kadar günlük ve anlık ortalama?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

50 Süper Spor Araba Resimleri 1

50 super spor araba resimleri

50 süper spor araba resimleri ve daha fazlası. Araba vardır… ve birde süper arabalar vardır. HD Resimler kategorimizde ve internette böylesine bir süper spor otomobil galerisi bulamazsınız. İlk defa yayınlıyoruz. İnternette de bulmanız zordur. Sizler için paylaştığım 50 süper araba resimleri galerimizde Ferrari, Lamborghini, Aston Martin, Mercedes, Audi, McLaren, Koenigsegg, Pagani, ve Gumpert süper araba modelleri bulunmaktadır. Şimdi ise gelin ve 50 Süper Spor Araba Resimleri ne yakından bakalım.

50 Süper Spor Araba Resimleri…

Aston Martin

Aston Martin, Londra’da küçük bir atölye’de Lionel martin ve Robert Bamford tarafından kurulmuştur. 1913 yılında kurulan Aston martin tamamen el yapımı olup her parçanın üzerinde parçayı monte eden işçinin adı yazmaktadır. Araçta kesinlikle plastik bir malzeme kullanılmamıştır. Daha sonra Aston Martini daha sonra David Brown Limited tarafından satın alınmıştır. 2007 yılında ise Ford firması 924 milyon dolara spor girişimcisi David Richards önderliğinde bir yatırım grubuna satılmıştır.

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Audi

Audi bir alman otomobil şirketidir. Ayrıca Volkswagen brubununda bir markasıdır. Şirketin şu anki konumu Ingolstadt, Bavyera’da bulunmaktadır. Şirketin tarihi 1899 yılına kadar dayanmaktadır. Audi otomobil şirketi Audi, Dkw, Horch ve Wenderer adlı 4 farklı ve bağımsız üreticinin birleşmesiyle oluşmuştur. Audi’nin önündeki 4 tane halka da bu 4 üreticiyi simgelemektedir. Audi arabalarında 4 çeker sistemini kullanan ilk firmadır diyebiliriz zira öyleki Audi 4 çeker otomobiliyle ralli yarışlarına katıldı ve üst üste başarılar elde etti ancak Audi aldığı başarılar nedeniyle yarışlardan çıkartıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Dünyanın En Pahalı Süper Arabaları

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Bugatti Veyron

Bugatti firmasının otomobili Bugatti veyron otomobili tüm dünyada seri halinde satışa sunuldu. Bugatti firması Veyron ismini yarış pilotu ve 24 saatlik Le Mans yarışını 1939 yılında kazanan Pierre Veyron’dan almıştır. Bugatti veyron bir italyan arabasıdır. İtalyanlar tarafından üretilen araba Ferdinand porsche’nin torunu dönemin Volkswagen müdürü Ferdinand piech’in 2001 yılı cenevre otomobil fuarında dünyanın en hızlı ve en güçlü otomobilini üretmek için söz vermişlerdir. Bugatti Veyron 431 km hızla dünya rekoru kırarak dünyanın en hızlı arabası olmuştur. (daha sonra Hennessey Venom GT bu rekoru geçmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Bugatti Veyron’un Kızlar Üzerindeki Etkisi

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Ferrari

Ferrari, İtalyanın hatta tüm dünyanın en iyi süper spor otomobillerini üreten araba firmasıdır. Ferrari’nin kurulduğu yer Modena şehridir. Süper lüks ve süper spor otomobili olan Ferrari 1929’da Alfa Romeo’nun yarış takımı olarak kurulmuştur. Ferrarinin hikayesi aslında Enzo Ferrarinin yaşam hikayesidir. Enzo Ferrari 1898 yılında modena’da doğmuştur. 1. Dünya savaşında babasını ve kardeşlerini kaybettikten sonra yalnız kaldı ve 18 yaşından itibaren yarışçılık hayatı başladı. Enzo ferrarinin hız tutkusu ve daha önce virajların kimsenin ulaşayamayacağı hızlarda dönebilmesi onun ölümsüzleştirdi. Ferrari’nin hayatı bitmez daha devamı var ancak şimdilik bu kadar.

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Gumpert Apollo

Gumpert ApollO Audi sport’un eski yöneticilerinden olan Roland Gumpert’ın sahibi olduğu otomobil üreticisi arabasını ilk olarak Cenevre otomobil fuarında tanıttı. Asi ve ödünsüz tavrı ile fuara çıkan gumpert apollo en çok güvenliğe önem veriyor. Boru şeklinde uzay çatı şasesinde krom-molibden çelik kullanılmıştır. 1.2 ton ağırlığındaki araba, çift turbolu 8 silindirli 800 beygir motoru 3 saniyenin altında 100 km hıza ulaşabiliyor. Aracın maksimum hızı ise 360 km’dir.

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Koenigsegg

Koenigsegg isveçli bir otomobil üreticisidir. 2010 yılında top gear dergisi tarafından yılın süper otomobili seçilmiştir.

grey

grey

grey

grey

grey

Lamborghini

Lamborghini italyan süper spor otomobil üreticisidir. Feruccio Lamborghini tarafından kurulmuştur. Bologna ve Modena arasında santa agata’da firmasının merkez fabrikası bulunuyor. Gallardo ile satış başarıları elde eden Lamborghini şu sıralar Huracan, Veneno, Aventador ve Asterion gibi otomobiller üretmektedir.

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

McLaren

McLaren 1963 yılında Bruce McLaren tarafından kurulmuştur Yeni zelandalı McLaren Formula 1 takımıdır. McLaren Ferrari’den sonra formula 1’de başarılı olan takımdır. McLaren honda adıyla yarışmaktadır.

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Mercedes Benz

Mercedes Benz, Almanyanın stutgart şehrinde 1926 tarihinde kurulmuştur. Şirketin kurucusu karl benz’dir. Karl benz evinin tepesine yıldız amblemi koyarak eşine gelecekte bu simge gücü ve başarıyı temsil edecektir diyordu.

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Pagani

Pagani italyan spor otomobil ve karbon fiber üreticisidir. 1992 yılında horacio pagani tarafından kurulmuştur. Fabrikası ve merkezi Modena şehrinde bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Dünyanın En Pahalı Süper Arabaları

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

Süper Spor Araba Resimleri

WordPress 4.4+ ile Gelen Embed Script Dosyası Nasıl Kapatılır? – wp-embed.min.js 0

embed script kapatma

WordPress 4.4+ sürümünden sonra gelen yeni bir özellik var. O özellik daha önceden sosyal medya hesapları için eklenmişti. Panelde yazı yazarken sosyal medya hesaplarından bir yazı (post) linki eklediğiniz de direk o içeriği sayfaya ekliyordu. Twitter, youtube gibi aktif siteleri kullanmışsınızdir.

Bu yeni özellik de WordPress’in yazılarını böyle paylaşabiliyor olmanız. Özelliği kapatmak mantıklı olmayabilir ama wp-embed.min.js dosyasını kapatıp, kendi main.js dosyamıza eklememiz daha mantıklı.

Kaynak koduna girdiğiniz de sayfanın en altında bulunuyor.

İlerleyen zamanlarda WordPress’i optimize etmek için gerekli işlemleri sıralayıp onlarla ilgili de ayrıca seri bir makale yazmak istiyorum bu da ufaktan bir başlangıç olsun 🙂

Alttaki kodu function.php dosyamızın içerisine yerleştiriyoruz. Admin hariç bu dosyayı kimse çekmiyor. Ama tabi dediğim gibi bunun içerisindekini de main.js dosyanıza yada custom.js dosyanıza eklemeniz gerekiyor. Öyle direk kaldırmakla olmaz 🙂

// rooteto.com - wp-embed.min.js disable
function rooteto_wp_embed_and_jquery() {
	if (!is_admin()) {
		wp_deregister_script('wp-embed');
	}
}
add_action('init', 'rooteto_wp_embed_and_jquery');

WordPress Gzip konusunu da mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.

Most Popular Topics

Editor Picks