WordPress XML Ayrıştırma hatası ve çözümü 1

Merhaba arkadaşlar bu konuyu bilerek uzun tutacağım dün beni çok uğraştırdı sonunda hepsini yaptım ancak bir sürü yapma şekli var hangisini yapıcağınızıda anlatacağım. Öncelikle dünkü anımdan bahsedip olaya girşi yapıcam.

Dünkü hatalı rss’ler ve ben

Dün öğleden sonra tam kalkıyordum bilgisayar başından birde baktım rss’lerim çalışmıyor. rooteto.com un çalışmıyordu sonra dandikse.net in denedim gene çalışmadı odevindiryap.com un denedim gene çalışmadı iyice terlemeye başladım. Sonra guzelhobiler.com a girdim rssleri süper çalıştı sorun yoktu birazda olsa rahatladım. Araştırdım ve türkler olsun yabancılar olsun bu konu hakkında çözümü herkez farklı vermiş ama herkezin ortak noktası boşluk 😀 ne kadar komik değilmi? herkez boşluk diyor ama gerisi yok!

Hatanın nedeni?

Diyorlarki site yeni bir hosta geçtiğinde bu hatayı alırmışız. Yeni hosta geçtikten sonra bu hatayı alan var elbette ancak benim 3 sitemde hala aynı yerindeydi ve ben host değiştirmedim. rooteto.com ve dandikse.net sürüm atlattım hadi onlar sürüm atlattım diye bozuldu. Odevindiryap.com‘u hiç ellemedim gene bozulmuş 🙂 konu çok acayip inanın hata neyden kaynaklı bilmiyorum. Ama 3 ününde hatasını düzelttim ve tüm rsslerim çok şükür çalışıyor.

Hangi hatalar var?

Şimdi herkezin ortak bir kanısı var herkezin hatası aynı ve çözümde aynı yolla oluyor. Ancak bana göre öyle değil çünkü hatalar farklı ve çözüm yolları farklı tabi bunları ben kendim kodlara bakıp çözmedim dandikse.netin kendim çözdüm ancak nette dün baya bir araştırma yaptım herkez farklı şeyler söylüyo çünkü herkez farklı hata  alıp sanki aynı hataymış gibi çözüm yolu söylemiş. Neyse laf uzamasında ben hatalardan aldığım resimleride gösteriyim.

dandikse1 by rooteto.

odevindiryap1 by rooteto.

rooteto1 by rooteto.

Evet bu 3 hatada farklı birşey var nedir o? “Line Number 3, Column 1:” “Line Number 4, Column 1:”

Ama herkezin hatasında şu “Line Number 2, Column 1:”

Dün baya uğraştım sonra rooteto.com u sürüm yükselttim anlatılanları yaptım düzelmedi sonra başka bir yöntemle düzeldi fix çözüm uyguladım 🙂 dandikse.net’i de sürüm atlattım aynı sorunu vermedi daha uzun bir hata verdi o hatayı şimdi gösteremiyorum çünkü bulamadım onu dandikse.netin hatasını kendim kodlardan çözdüm. Neyse artık çözümleri sıraliyim sizde rahatlayın.

Ben hataları line number sırasına göre vericem cunku line numbere göre değişiyor işler.

Line Number 3, Column 1

rooteto.com ve odevindiryap.com un hataları aynı line number 3 bu hatayı alıyorsanız işiniz kolay 1 eklenti ile sorun gideriliyor.

Eklentiyi kurmadan önce wp-super-cache eklentisi kullanıyorsanız eklentiyi etkisizleştirin.

1) eklentiyi indirin fix-rss-feed

2) eklenti kurulum sayfasına bakıp eklentiyi kurun.

3) Admin panel -> Ayalar – > Fix  RSS Feed tıklayın.  “Fix WordPress RSS Feed” butonuna tıklayın aslında ikisinede tıklayın sorun gidiyor.

Bu yazıyı şuradan buldum : Fixing WordPress RSS Issue “XML Parsing Error: XML or text declaration not at start of entity”

wp-super-cache eklentisinin etkisizleştiriliceğinide şuradan buldum: Fix WordPress Feed XML Parsing Errors: Delete Blank Lines

İşte herkezin farklı mantığını toplayarak ilk sorunu çözdük! Şahsen ben rooteto.com ve odevindiryap.comun rsslerini bu şekilde düzelttim!

Line Number 4, Column 1

Bu hata dandikse.net’den çıktı bende onu herşeye bakmama rağmen bulamadım ancak kendim kodlara bakıp çözdüm. Nasıl çözdüğüm konusunda şunuda söyliyim herkez şu kodun üzerinde duruyor.

<?php echo ‘<?xml version=”1.0″ encoding=”‘ . get_option(’blog_charset’) . ‘” ?’ . ‘>’; ?>

Ama yeni sürümde bu şekilde değil şu şekilde

<?php
/**
* Atom Feed Template for displaying Atom Comments feed.
*
* @package WordPress
*/

header('Content-Type: ' . feed_content_type('atom') . '; charset=' . get_option('blog_charset'), true);
echo '<?xml version="1.0" encoding="' . get_option('blog_charset') . '" ?' . '>';
?>

Birisi diyorki

’; ?>

bunu silin düzeliyor çözüm olarak bunu yazmışlar.

Biriside diyorki

//<?php echo ‘<?xml version=”1.0″ encoding=”‘.get_option(’blog_charset’).’”?’.’>’; ?>

bu şekilde yapın düzeliyor.

Bir başkasıda diyorki

<?php echo ‘<?xml version=”1.0″ encoding=”‘ . get_option(’blog_charset’) . ‘” ?’ . ‘>’;?>

Bunu komple silin düzeliyor.

Diyenlerin 2.sini yapıp sitesini düzelten var sanırım ama ben düzeltemedim çünkü onu yaptıktan sonra dandikse.netin rss sayfasının resimini çektim düzelmediğini görüyorsunuz.

Ne bilim arkadaş herkez farklı birşeyler söylüyor dandikse.net de denedim ama hiç biri olmadı bende kodlara baktım ve şunu yaptım.

Şu kısmı silip düzelttim

echo '<?xml version="1.0" encoding="' . get_option('blog_charset') . '" ?' . '>';

Üstte diyorki ile başladıklarımın yalan söylediklerini söylemiyorum onlar öyle demiş o şekilde düzelten olmuş ancak ben böyle yaptımda düzeldi.

Şimdi sizlere şunları yapın demeyeceğım direk size .php kodlarını vericem o şekilde daha rahat olucak.

Alttaki verdiğim dosyaları wp-includes klasörüne atınız. Lütfen yedeklerini almadan atmayınız ne olur ne olmaz 🙂

wp-includes klasörüne atılıcak dosyaları indir: php_dosyalar__305_.rar

Line Number 2, Column 1

Valla bu hatayla karşılaşmadığım için sizlere şunu yapın demeyeceğim. Sizleri türkçe ve yabancı sitelere yönlendiricem. inşallah verdiğim sitelerden yararlanarak hatanızı düzeltirsiniz.

Türkçe sayfalar hatayı düzeltenler!

WordPress Rss Feed Hatası

WordPress’te RSS Feed Hatası

wordpress rss sorunu: XML Ayrıştırma Hatası

XML Ayrıştırma Hatası Line Number 2, Column 1 ve çözümü

İngilizce sayfalar hatayı düzeltenler!

WordPress XML Parsing Error

Fix WordPress Feed XML Parsing Errors: Delete Blank Lines

Fixing WordPress RSS Issue “XML Parsing Error: XML or text declaration not at start of entity”

WordPress RSS Feed Error

Evet arkadaşlar tüm yazım bu kadar inşallah hepiniz hatanızdan kurtulursunuz.

1 Comment

  1. Tebrik ederim 5 yıl sonrada olsa bu bilgi sayesinde bende sorunumu çözdüm. Vermiş olduğun eklenti 4 yıldır yenilenmemiş olsada işe yaradı. Emeğine sağlık. Bilgi paylaştıkca güzeldir……

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress Google reCAPTCHA Güvenlik Eklentisi 0

Google kısa bir süre önce reCAPTCHA‘yı güncellediğini ve yeni bir özellik getirdiğini duyurdu. Karmaşık güvenlik kodları, karakterler ve zor görünen kodlardan bizi kurtarmak için “Ben Robot Değilim” özelliği getirdi.

Sistem teknik olarak nasıl çalışıyor bilmiyorum çok detaylı araştırmadım ama iyi görünüyor. Bir müşteriye kurduğum WordPress site giriş paneline sıkça giriş denemeleri oldu ve ben bu eklentiyi kurduktan sonra artık giriş denemeleri sona erdi. reCAPTCHA bazen onaylasada bazen güvenlik kodu sorabiliyor 🙂

Ama çok şık bir eklenti tavsiye ederim herkese. Ben güvenlik kodlarına “İnsalık Testi” yazdığımda müşteriler hep itiraz ediyordu böyle şeymi olur diye. Google “Ben robot değilim” yazdı bakalım önümüzdeki dönemlerde müşterilerden nasıl bir yorum alcaz. 🙂

Sistem nasıl çalışıyor? “Ben robot değilim” yazısının solundaki onay kutucuğuna tıklıyorsunuz ve robot değilseniz sistem size onay veriyor. Alttaki resimde bunu görebilirsiniz.

https://www.google.com/recaptcha/intro/images/hero-recaptcha-demo.gif

WordPress reCAPTCHA Eklentisi

Bu eklentiyi öncelikle WordPress sitemize kuruyoruz ve aktifleştiriyoruz.

WordPress Eklenti: No CAPTCHA reCAPTCHA

Daha sonra reCAPTCHA sayfasına tıklıyoruz. Alttaki resimdeki gibi alanları dolduruyoruz. Alan adınızı ve bu alan adları topluluğuna bir başlık atıyoruz.

https://1.bp.blogspot.com/-mfG-0mZiFEw/VLwP-3FEglI/AAAAAAAAbfs/7Cxh1d5muH0/s1600/google-recaptcha.jpg

Daha sonra Google bize Site key ve Secret key veriyor.

https://2.bp.blogspot.com/-VdLF8Euf5BQ/VLwP-sr2V9I/AAAAAAAAbfk/Q-_6z6Zgd6U/s1600/sitekey-secretkey.jpg

Bu resimdeki kodları WordPress eklentisindeki boş alanlara giriyoruz.

https://4.bp.blogspot.com/-A5NdJM9emNk/VLwP_bXnDqI/AAAAAAAAbfw/txiqeQT23zc/s1600/wordpress-recaptcha.jpg

Daha sonra kaydediyoruz ve eklentideki alttaki ayarları kontrol edip nerelerde bu sistemin çıkmasını istiyorsanız orayı aktif edip bırakıyorsunuz.

Artık daha güvenlisiniz… 🙂

Virüs Bulaşmış WordPress Dosyaları Nasıl Temizlenir? 4

Son günlerde bu soru sıkça sorulduğu için bende detaylı bir temizliği nasıl gerçekleştirebiliriz bunu anlatmak istiyorum.

Diyelimki WordPress sitemize indirdiğiniz warez tema, eklenti veya bir açık yüzünden sistemimize erişildi (CryptoPHP yazımı mutlaka okumanızıda tavsiye ederim.). Burada saldırgan öncelikle FTP alanına daha rahat çalışabileceği yada diğer dille shell (c99,r57) atıp sistemde açık arayacaktır. Eğer sistemde açık bulamaz ise başka exploitler atıp sunucuyu hacklemeye çalışacaktır. Bu sürekli devam eder yapamasa bile denemek amaçlı sürekli girip birşeyler dener.

Bazı SEO’cular ise bu tip sitelere erişip açıkları kapatır ve WordPress dosyaları içerisine kendi dosyalarını barındırırlar. İleri bir tarihte tekrar girip istediği gibi at koşturabilmek için. Birde eski tarihli içeriklere link ekleyip backlink elde ederler.

WordPressi nasıl temizlerim? sorusuna internet üzerinde bir çok yazı mevcut ama hepsi zor kısımdan anlatıyorlar. Şöyle ki: WordPress sisteminizi tekrar update yapıp FTP alanından tekrar dosya tarihlerini kontrol ederek update ettiğiniz tarih yani o anki tarih ve saat olacağınızdan WordPress sistemi olmayan dosyalar eski tarihli kalacak ve siz onları sileceksiniz. Buda bir yöntem ama daha iyisi varken uğraşmayın!

Temizleme işlemimiz şu şekilde gidecek;

Tüm bu işlemlere başlamadan önce sitenizin bir yedeğini almanızı tavsiye ederim. Bu işlemler esnasında bir problem çıkmayacaktır ancak yanlışlıkla yapabileceğiniz hatalar sonrası sistemi tekrar kurmak için yedek almanızı öneririm.

1) Wp-admin, Wp-includes ve Ana Dizin

Öncelikle WordPress sistemde bu dosyaları siliyoruz çünkü sistem kurulduktan sonra tema ve eklentileri bu klasöre atmadığımız için bu klasör her zaman sabit kaliyor. Bu yüzden önceliğimiz bu dosyalar.

WordPress.org’dan son sürüm wp indiriyoruz. Son sürüm: indir

Daha sonra son sürüm içerisindeki wp-admin, wp-includes ve ana dizin dosyalarını .zip’liyoruz. Fotoğrafta nasıl zipleyeceğinizi anlattım.

https://3.bp.blogspot.com/-D6W0Ri7Khag/VIFgGKF0j8I/AAAAAAAAbVk/V1N9K5DigJ8/s1600/wordpress-zip.jpg

Not: Eğer ziplemeyle uğraşmak istemiyorsanız FTP’ye bir klasör açın “yenisite” adında bu dosyas içerisine “wp-admin, wp-includes, ana dizin dosyalarını” yükleyin. Sildikten sonra ana dizine sürüklersiniz.

Daha sonra cPanel‘den “wp-admin, wp-includes, ana dizin dosyalarını” siliyoruz. Silme işlemi FTP’ye göre çok hızlı biteceği için hızlı bir şekilde wordpress.zip dosyamız üzerine gelip sağ tıklıyoruz. Extract diyip dosyalarımızı çıkartıyoruz.

https://2.bp.blogspot.com/-FrWckh5pe1I/VIFgGqIW2pI/AAAAAAAAbVs/cr9ZZMUu0E4/s1600/wp-klasorler.jpg

Şu anda wp-admin, wp-includes ve ana dizin dosyalarını temizledik artık bunlardan bir korkumuz yok 🙂

https://1.bp.blogspot.com/-jbS0UCJvGPs/VIFgEzqKNwI/AAAAAAAAbVY/ZtNEi_Lo9rA/s1600/cpanel-temizlik.jpg

2) Wp-content Temizliği

En çok uğraşacağımız klasör bu. Bu yüzden bunun üzerinde iyi inceleme yapmamız gerekiyor.

Öncelikle bu klasörü bilgisayarımıza indiriyoruz ve bilgisayarımızdaki anti virüs aracılığı ile tarama yaptırıyoruz. Anti virüs eğer shell dosyaları varsa zaten uyarı verecektir. Herhangi bir virüs bulamadıysa alttaki eklentiyi kullanarak devam ediyoruz.

a) Anti-Malware and Brute-Force Security – WP Plugins

Bu eklenti sistemdeki tüm dosyaları tarayıp aralarında zararlı olanlar varsa tespit ediyor ve size bu dosyaları listeliyor.

grey CryptoPHP: Popüler İçerik Yönetim Sistemleri İçinde Gizli Tehdit!

Bir çok eklenti test ettim ama aralarında en iyiyi bulan bu eklenti. Hatta şöyle bir test yaptım farklı 13 tane php shell indirdim bunların arasında social.png’de mevcut. Hepsini diğer WordPress güvenlik eklentileri ile taratıp test ettim hepsini bulan olmadı ama en çok bu eklenti buldu 🙂

Eklentiyi indir: Anti-Malware and Brute-Force Security by ELI

Kullanımında dikkat etmeniz gereken bir durum var otomatik olarak alttaki uzantıları devre dışı bırakıyor bunlar haricindekilerini tarıyor. Ama bizim için hepsi çok önemli bu yüzden hepsini taratmak için alttaki tüm uzantıları kaldırıp taratıyoruz.

png, jpg, jpeg, gif, bmp, tif, tiff, psd, fla, flv, mov, mp3, exe, zip, pdf, css, pot, po, mo, so, doc, docx, svg, ttf

2 Farklı resim ekledim. 1.Resimde uzantıları kaldırdığım ve sadece temayı taratıcaksam seçeceğim alan var. Siz tamamını taratabilirsiniz bu sayede tüm sisteminizi temizlemiş olursunuz. 2.Resimde ise taranmış ve bulaşmış dosyayı görüyorsunuz öncelik olarak dosyayı inceleyin ve daha sonra silin.

grey CryptoPHP: Popüler İçerik Yönetim Sistemleri İçinde Gizli Tehdit!

b) Kullanılmayanlar

Eklentinin bulduklarını inceleyip sildik şimdi sırada kullanmadığımız tema ve eklentide. Genelde tema kuruyoruz ve WordPress’in standart temalarını kullanmıyoruz. Sistemin başka alanlarından içeri sızıp bu kullanmadığınız temalar içerisine shell atabilirler bu yüzden kullanmadığınız tema ve eklentileri mutlaka silin.

c) Eklentileri Tekrar Yükleyin

Kullandığınız eklentileri tespit edip WordPress.org Plugins sayfasından hepsini bilgisayarımıza indiriyoruz.

Daha sonra FTP alanından tüm eklentileri silip aynı isimlerde güncel indirdiklerimizi yüklüyoruz. Bu sayede eklentiler klasörümüzde artık güvenli hale gelmiş oluyor.

ç) Cache Temizliği

WP Super Cache veya W3 Total Cache gibi cache eklentileri kullanıyorsanız wp-content içerisinde cache klasörleriniz olacaktır. FTP’den cache klasörünü tamamiyle silip eklentinizle tekrardan oluşturabilirsiniz.

d) Upgrade Temizliği

WordPress bu klasörü güncelleştirme yaparken kullanır. Güncelleştirme yaparken öncelikle klasörü buraya indirir klasöre çıkartır ve nereye atması gerekiyorsa oraya gönderir. Bu yüzden bu klasör daima boştur eğer siz başka bir dosya görürseniz mutlaka silin.

e) Uploads

Öncelikle yukarıdaki söylediklerimi yaptıysanız uploads klasörünü bilgisayarınıza indirip taratmış olmanız gerekiyor. Burası resim, pdf, mp3 gibi dosyaları yükleme alanıdır. Yani bu alanda php, pl gibi dosyalara yer yoktur ve olmaması gerekiyor.

Upload klasörümüz içerisine FileZilla FTP Programı yardımı ile .htaccess adında bir dosya oluşturuyoruz ve içerisine alttaki kodu yerleştiriyoruz.

AddHandler cgi-script .php .pl .py .jsp .asp .htm .shtml .sh .cgi
Options -ExecCGI

Yukarıdaki kod ile herhangi bir açık oluşsa bile uploads klasöründe yukarıdaki uzantıları sunucu artık çalıştırmayacaktır. Gerçi şu anda güvenlik almıyoruz temizlik yapıyoruz ama olsun 🙂

f) Languages

Bu klasör standart olduğu için bunuda silip son sürüm wordpress içerisindekini buraya atıyoruz.

g) Tema Klasörü

En sona bunu bıraktım çünkü bunda ne olduğunu bilmiyoruz. Temanın orjinalini indirebiliyorsak tekrar indirip atmanızı tavsiye ederim. Eğer temada bir güncelleme yaptıysanız bunuda kaydedin temayı yeniden ekledikten sonra güncellemenizi tekrar ekleyin.

  • Warez temaysa silip yeni tema arayışına geçin.
  • Ücretsiz tema ise kodları iyi inceleyin içerisinde crypto edilmiş kodlar varsa kullanmayın o temayı.
  • WordPress.org’dan tema indirin oradakiler güvenlidir.
  • Son çare kendiniz tema yazın.

3) Wp-config.php Temizliği

Tüm dosyaları neredeyse temizledik ama wp-config.php dosyasını hiç ellemedik. Bu yüzden bu dosyayıda iyi incelememiz gerekiyor belki bu php dosyasının içerisine kod eklediler ve uzaktan bağlanabiliyorlar. Eğer wp-config.php içerisinde ne olduğunu biliyorsanız bunu anlamanız 2-3 saniye gibi bir süre olacaktır. Ama eğer bu dosyada daha önceden ne olduğunu bilmiyorsanız alttaki söylediklerimi yapım.

wp-config.php dosyasını silin. FTP ana dizindeki “wp-config-sample.php” dosyasının adını wp-config.php olarak değiştirin.

Yeni wp-config içerisine veritabanı bilgilerinizi yazın. Birde config içerisinde 45.satırda “Eşsiz doğrulama anahtarı” yer alıyor. O alanada benzersiz kodlarımızı eklemek için alttaki siteye giriyoruz ve oradaki kodu alıp wp-config.php içerisine yerleştiriyoruz.

WordPress Güvenlik: Key

wp-config-sample.php içerisindeki boş geliyor genellikle. wp-config dosyasmızıda temizledik.

4) MySQL Kullanıcı Şifresi Değiştirme

MySQL veritabanınıza uzaktan erişim eğer kısıtlı değil ise wp-config bilgileri ile sürekli şifrelerinizi değiştirip yönetim panelinize girebilirler. Veritabanı ile alakalı herşeyi yapabilirler.

MySQL Uzaktan Erişim Programı ile bunu yapmak mümkün tabi biz bu programı zarar vermek için değil iş yapmak için kullanıyoruz.

cPanel‘e giriş yapıp “MySQL Veritabanları” kısmına tıklıyoruz.

En alt kısımda kullanıcılarımız var ve bunların hemen sağında “Şifreyi Ayarla” yazıyor.

https://3.bp.blogspot.com/-bfdsceqwd2E/VIFgFsqwoiI/AAAAAAAAbVg/QC4rR8eaDEI/s1600/mysql-kullanicilar.jpg

Yeni şifreyi o alandan girebilirsiniz.

https://3.bp.blogspot.com/-piMvGV5LlfA/VIFgGoeb53I/AAAAAAAAbV0/sO3sgRG5hkA/s1600/yeni-sifre-mysql.jpg

Son olarak wp-config.php dosyasına bağlanıp yeni şifremizi tanımlıyoruz ve bu güvenliğide almış oluyoruz.

5) Admin Şifresi Değiştirme

Yönetim panelinize girip şifrenizi değiştirin ve diğer tüm yöneticileride inceleyin sizden başka yönetici olmasın.

Birde “admin” kullanıcısını kullanıyorsanız onu silin yeniden farklı bir kullanıcı adı ve şifreyle yeni bir kullanıcı oluşturun.

Tüm yazım bu kadar WordPress’i temizleme işlemini tamamladık. WordPress güvenlik ile alakalı yazılarımıda inceleyin;

Most Popular Topics

Editor Picks