Arama sonuçlarında yazar bilgileri

0

Google Arama sonuçlarında yazar bilgileri çıkarmak için Google’nin yönergelerini izleyelim.

Bunlardan önce verdiğim arama sonuçlarına bakarak ne dediğimi tam olarak anlayabilirsiniz. [steven levy google plus], [chlorine based life], [madonna], [britney spears], [google authorship], [david pogue nytimes], [pete wentz], [javascript inheritance].

Google Web Araması

Google Haberler

Google arama sonuçlarında yukarıdaki gibi çıkmak için gerekli bilgileri tamamlamadan önce düzgün bir profil oluşturmanız gerekiyor. Profil tamamlandıktan sonra gereken yazarlık işlemlerini tamamlayacaksınız ancak Google arama sonuçlarında kesin olarak bunları çıkarma garantisi vermiyor.

1) Birden fazla yazar tarafından içeriğe sahip olan siteler

Öncelikle Google+ plus sayfanız olması gerekiyor ve giriş yapmış olursanız arama sonucuna yansır.

Google Profil Sayfasına giriş yapın.

Profili Düzenleye tıklayın.

Hakkında sayfasına tıklayarak “Diğer Profiller” sekmesinin altındaki boş olan kısmı doldurucaksınız. Doldurucaksınız derken web sitenizin adını oraya giriceksiniz. Google Plus türkçede o kısım boş aslında orada “Editör olduğu siteler”  başlığı olması gerekiyor.

O kısıma web sitenizi ekledikten sonra e-mail adresinizi onaylatmanız gerekiyor aynı sayfada “Ev” telefonu isteyen bir kısım var orada Telefon yerine E-mail seçip Google mailimizi giriyoruz ve mail adresimiz onaylanıyor. Bu şekilde Google profilimizle sitemizi bağlıyoruz.

2) Sitenize kodu doğru şekilde eklemek

Eğer kişisel siteniz ise yani tek editör siz iseniz rel=”author” kısmını otomatik Google+ Plus sayfanıza yönlendirebilirsiniz. Ancak çok editörlü sitelerde rel=”me” etiketi kullanılıyor. Bunuda şu şekilde yapıyoruz.

Bu arada ben WordPress kullanıcıları için özel kodlar vermiyorum onlar için ayrıca sayfalar oluşturucağım inş. 🙂

<a href="https://plus.google.com/109412257237874861202?rel=author">Google</a>

 

<a rel="author" href="https://plus.google.com/109412257237874861202">Google</a>

Yukarıdaki 2 yöntemlede oluyor. Ancak WordPress gibi akıllı bir blog kullanıyorsanız author linki editör sayfasına yönlendiricektir yani google profiline değil. Bunun içinde Google şöyle bir teori geliştirmiş yada geliştirilmiş;

rel=”me” etiketi

Eğer author linki kendi “Hakkında” sayfanıza gidiyorsa Hakkında sayfasında Google profil linkinizi vericeksiniz ve rel=”me” etiketi kesinlikle olucak. Alttaki gibi;

<a rel="me" href="https://plus.google.com/109412257237874861202">Google</a>

Bu yöntem çok editörlü sitelerde kullanılıyor.

Google’de bunu test edebilirsiniz ki etmelisiniz doğrumu yanlışmı Google buna karar vericek.