cPanel veritabanı oluşturma 0

cPanel veritabanı nasıl oluşturulur?

cPanel’inize giriş yapın.

ilk adım by you.

MySQL Veritabanı yazısına tıklıyoruz.

ikinci adım by you.

Bu kısımda veritabanınızın adını yazın.

üçüncü adım by you.

Bu kısımda veritabanı adı oluşturucaksınız.

 • Veritabanı adı ile veritabanı kullanıcı adınız aynı olmasın!
 • Veritabanı kullanıcı adı şifrenizi mutlaka zor yapın 🙂 Bunun için “Generate password”e tıklayın. Ben altta resimde gösterdim.

dördüncü adım by you.

Çok süper şifre oluşturuyor maşallah 🙂 Şifreyide oluşturduktan sonra “Create user” yazısına tıklayın.
Şimdi yetkilendirme kısmı

beşinci adım by you.

Bu kısımda oluşturduğunuz database adı ve kullanıcı adını seçiniz. Birden fazla MySQL veritabanınız olabilir seçerken dikkat edin.

altıncı adım by you.

“ALL PRIVILEGES” yazısının başına tik atın tüm yetkileri vermiş olursunuz dikkat edin hemen üstünde veritabanı kullanıcı adınız ve altında veritabanı adınız yazmaktadır. Ordan hemen kopyalayın bir yere kaydedin şifrenizide tabiiii
Türkçe cPanel’de veritabanı oluşturmayı öğrendik!
Ben genede sizler için video hazırladım ne olur ne olmaz.

Türkçe cPanel veritabanı oluşturma videolu anlatım

video: cPanel-veritabani-olusturma.rar

Videodanda anlamadım derseniz iletişime geçiniz.clas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Windows 10 Kurulumu Videolu Anlatım 1

windows 10 kurulumu

Daha önceden tanıtımını yaptığım Windows 10’un bu sefer kurulumunu video çektim.

Windwows 10 indir sayfasından Windows 10’u bilgisayarınıza indirin.

Daha sonra iso dosyasını DVD veya USB’ye boot edin.

USB’ye Windows 10 yazdırmak

Kuruluma temelden giriyorum USB ile format atacağımıza göre öncelikle usb’ye nasıl yükleyeceğimizi bilmemiz gerekiyor.

Buradaki programı bilgisayarınıza indirin: Windows USB Tools

Windows USB Tool indikten sonra bilgisayarınıza kurun ve daha sonra programı çalıştırın.

İlk olarak sizden işletim sisteminin .iso halini soradak “Gözat”a tıklayarak indirdiğiniz windows 8’i seçin.

İleri dedikten sonra USB’nizi seçin ve bekleyin usb’ye windows 8’i kuracak. Bu işlemden sonra formata geçeceğiz.

USB Açılışta başlatmak

USB‘yi başlangıçta açmak için BIOS ayarlarını yapılandırmamız gerekiyor. Masaüstü bilgisayarlarda bilgisayar açılışında “delete” tuşuna basılarak laptoplarda’da genelde “f2″ tuşuna basılarak bios ayarları kısmına girilir.

BIOS’a girdikten sonra BOOT kısmını bulup oradan First Device Boot kısmını bulmanız gerekiyor.

First device dediği bilgisayar açılışında hangisi ile başlasın kısmıdır. Orada usb’nizi göreceksiniz seçin ve F10’a basıp kaydedin ve restart edin bilgisayarınızı.

Windows 10 Kurulumu

Aslında yazı başlığında videolu anlatımı var ama ben tekrardan ufak bir kurulum açıklaması yapmak istiyorum.

Boot ettiğimiz USB’yi bilgisayara takıp yeni işletim sistemimizi seçiyoruz.

Sonrasında kurulum ekranı geliyor ve buradan Türkçe dil seçip devam ediyoruz. Şu anda teknik sürüm olduğu için direkt olarak Türkçe gelmiyor.

Lisans alanı geliyor ve kabul edip bu sayfayı geçiyoruz.

Install dedikten sonra karşımıza bir alan geliyor ve biz diskleri görüp kurulum işlemi yapmak istiyoruz. Burada üstteki alan seçmiyoruz. 2.alanı seçip devam ediyoruz ve karşımıza bilgisayarımızda ne kadar disk varsa çıkıyor. Kurmak istediğimiz alanı seçiyoruz.

Daha sonra Windows 10 kurulumu tamamlıyor ve karşımıza renk, ağ bağlantısı, outlook giriş alanları geliyor. Bunları tamamlıyoruz ve masaüstümüz geliyor.

Tüm işlem bu kadar inşallah faydalı olmuştur. 🙂

Bilgisayarınızı Yet Another ile Virüslerden ve Gereksiz Dosyalardan Kurtarın 0

Bilgisayarınızın ilk günkü gibi hızlı çalışmıyorsa ve ilk hali kadar hızlı şekilde çalışmasını istiyorsanız Yet another cleaner programı tam size göre zira temizlik programı programlardan arta kalan dosyaları ve virüsleri bularak temizler ve bilgisayarınızı hızlandırır.

Yet another programı ile sisteminizdeki en ufak detaylara kadar inerek gereksiz ön bellek dosyalarını, web tarayıcılardaki virüslü eklentileri kaldırarak internetinizide hızlndırır. İnternet tarayıcılarına bilmeden kurulan sinir bozucu eklentilerden kurtulmak için yet another programı ile taratıp virüslü eklentileri kaldırabilirsiniz. Chrome, firafox, opera, internet explorer ve maxthon gibi web tarayıcılarının başlangıçtaki değişen ana sayfalarından bunaldı iseniz ve değiştiremiyorsanız yet another programı ile ana sayfaları Google arama motoru ile sabitleyerek değiştimek isteyen diğer programı engelleyerek değiştirilmesini önler. 8 tane güçlü özelliği olan yet another cleaner programını tanıyalım.

Ana Sayfa

Yet Another programının ana sayfasından başlayarak özelliklerine bir bakalım. Program bizi iyi günler mesajı ile karşılıyor. Şunuda söylemek istiyorıum programın türkçesi dil desteği var ama hatalı çeviriler yapılmış. Şimdir ara butonu ile hızlı bir şekilde arama yapabilirsiniz. Ayrı ayrı üç tane koruma, çöp dosyalar ve hızlandır butonu ile windowsu hızlı bir şekilde hızlandırabilirsiniz.
grey

Koruma

Koruma bölümünde ise internetten gelecek kötücül yazılımlara karşı özellikler bulunuyor. Varsayılan tarayıcıyı ayarlama, web tarayıcılarındaki başlangıç ve arama motorunu otomatik olarak ayarlayarak sabitliyor. Zararlı eklentileri kurulmadan engelleme özelliği bulunuyor.

 • Varsayılan tarayıcı kilitle : İnternet explorer, chrome ve firefox gibi tarayıcılarının hangisini varsayılan tarayıcı olarak ayarlamak istiyorsanız kutucuğu işaretleyerek seçebilirsiniz.
 • Varsayılan başlangıç sayfasını kilitle : Web tarayıcılarınızın başlangıç sayfasını değiştirmek isteyen zararlı yazılımlara karşı sabitleyerek bu duruma son verebilirsiniz. Google veya istediğiniz web sayfasını ayarlayabilirsiniz.
 • Varsayılan arama motorunu kilitle : Web browserlarınızdaki varsayılan arama motorunu istediğiniz gibi değiştirebilir yada kilitleyerek korumaya alabilirsiniz.
 • Zararlı eklentiyi engelle : Bir çok kullanıcının başı çektiği zararlı veya sinir eden tarayıcı eklentilerini engelleyerek bilgisayarınızdan siler.
 • Tarayıcı kısayolunu koru : Chrome ve firefox gibi tarayıcılarınızın kısayol simgesinin bozulmasına karşı önlem alır ve korur.
 • Çevrimiçi koru alışveriş : nternette alış veriş yaparken tarayıcınızı ve sizi kötücül yazılımlardan korur.

grey

Virüs Tespiti

YAC aynı zamanda virüs tespitide yapmaktadır. Tüm zararlı virüsler ile güncel saldırılara karşı koruma sağlar. Hızlı arama özelliği ile bilgisayarınızı hızlı bir sekilde aramanızı sağlar. Ful taramada ise daha detaylı ve tüm dosyaları ve sistem dosyalarını tarayarak kötücülleri kaldırır. Kullanıcı tanımlı taramada ise belirli bir klasör’ü yada diski özel olarak tarama yaptırabilirsiniz.

grey

Çöplük Temizle

Çöplük temizlede internet tarayıcılarının geçmişini, gizliliğini, önbelleğini ve eklentilerinde biriken gereksiz dosyaları temizlemeye yarıyor. Derin temizlemede daha detaylı temizlik imkanı sunuyor. Seçili öğelerin altındaki derin temizleme seçeneklerinide etkinleştirerek internetinizi hızlandırabilirsiniz.

Çöplük temizlemede bulunan özellikler:

 • Geri dönüşüm kutusunu temizle
 • Sistem ve yazılım çöp dasyalarını temizle
 • Kayıtları temizle

Derin temizle öğeleri

 • Windows sistemindeki çöplük
 • Uygulama programlarının çöp dosyaları
 • Temizlenebilir kayıt
 • İsteğe bağlı silinene kayıt
 • Dikkatle temizlenmesi gereken kayıt

Gizliliği temilzlemede bulunan özellikler :

 • İnternet gezisindeki izleri temizle
 • Windows izlerini temizle
 • Sıradan yazılım izi

Derin temizleme öğeleri

 • İnternet gezisindeki izleri temizle
 • İzlenen videonun gizliliği
 • Sıradan yazılım izi

Eklenti temizlemede bulunan özellikler :

 • Zararlı eklenti
 • Kaldırımı önerilir
 • Kullanmaya devam edilmesi önerilir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Yavaşlayan Bilgisayarınızı CCleaner İle Hızlandırın

grey

Adware Temizleme

Adware temizleme özelliği ise bilgisayarınıza kurduğunuz programların, web tarayıcılarınızın pc’nize depoladığı dosyalarda ve eklentilerde bulunan gizli reklam yazılımlarını bularak silmenize yardımcı olur. Tara butonuna basarak temizliğe başlayın.

 • Gizli servis
 • Kurulu dosyaları güçlendirme
 • Kısayol değiştirildi
 • Kaldırılmaz kayıt
 • Reklam yazılımı eklentisi

grey

Hızlandırmak

Bilgisayarınızın açılışını hılzndırma özelliği ile daha iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. PC açılışdaki bir çok yazılımı kapatarak bilgisayarınızın performansını arttırır. Windows sisteminizdeki ağ ayarlarını düzenleyerek optimize eder. Ağınızda veya sistemdeki hafıza ayarları ayarlar.

 • Sistemin başlangıcını optimize et
 • Sistem ve hafıza ayarlarını optimize et
 • Siatemin internet ayarlarını optimize et

grey

Güçlü Program Kaldırma

Bilgisayarınızdaki kurulan programları sıralayarak boyutları ve şirket bilgileri hakkında bilgile vererek hangi yazılımın ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz. Windows’un aksine silme işlemini bir adım öteye taşıyarak daha verimli kaldırma işlemi yaparak tüm dosyaları ve artık çöpleri siler.

grey

Silinen dosyalarınızı geri getiren program : Hard Diskten Silinen Dosyaları Geri Getirme Yöntemi

Ağ Monitörü

Ağ monitörü bilgisayarınızda internetinizi kullanan programları gösterir ve kapatma imkanı sunar. Aynı zamanda programın bulunduğu klasörü açabilirsiniz. genellikle güvenlik yazılımları ve web taraycıları interneti kullandığı için kurduğumuz programlar görünür.

grey

Yet another programı masaüstüne küçük bir araç yerleştirerek hızlı temizleme özelliği ve bilgisayarınızdaki veri akışını izleyebilirsiniz. Çok ram tüketen yazılımları kapatabilrisiniz.

grey

Yet Another Cleaner Uygulama Mağazası

Diğer temizleme ve virüs programlarında olmayan uygulama mağazası özelliği yet cleaner ile kullanıcılarına üzretsiz olarak sunuluyor. İnternette en çok kullanılan programları güvenli bir şekilde indirebilirsiniz. Aynı zamanda PC’nizdeki yazılımları güncelleyerek en son sürümleri kullanmanızı sağlar. Uygulama mağazasında Mini oyunlarda bulunurken bilgisayarınıza indirerek oynayabilirsiniz. Bir çok android ve İOS oyunlarıda bulunan mağazada windows oyunlarıda bulunuyor. Direk bilgisayarınızda çaılştırabilirsiniz.

grey

grey

Most Popular Topics

Editor Picks