FAT32 Dosya Sistemini NTFS’ye Veri Kaybı Olmadan Çevirme 0

Windows 2000, 2003, XP, Vista, 7, 8 işletim sistemlerinde HDD’lerimizi formatlamak istediğimizde varsayılan dosya sistemi olarak NTFS kullanılmakta ancak bilgisayarımıza ekstradan takmış olduğumuz usb’lerin bazılarının fat32 ile formatlandığını görmekteyiz.

Fat32 ile formatlanan usb’lerdeki temel sıkıntı 2GB üzerindeki dosyaları yükleyememenizdir. Bunun önüne geçmek için fat32 olan dosya sistemini ntfs yapmak gerekiyor.

Birde daha önceden bir arkadaşımın başına gelen bir durum bu NTFS dosya sistemini kullandığı 500GB HDD bir anda Fat32’ye dönüşmüş ve veri kaybı olmadan nasıl çevirebilirim demişti?

Bizde bugün veri kaybı olmaran Fat32’den Ntfs’ye çevirmeyi görücez.

  • Klayvyede Önce Windows tuşuna sonra R tuşuna basıyoruz. (Windows + R)
  • Karşımıza gelen alanda cmd yazıp enterlıyoruz.

Harici olarak takmış olduğumuz diskin sürücü harfi “E:ETO” olarak anlatıyorum. Sizde bu değişebilir.

convert E: //f:ntfs

Yukarıdaki kodu yazıp enter yaptığınızda sizden diskin ismini soracak eğer diskimizin birim adını bilmiyorsak alttaki kodla öğrenebiliriz.

vol E:

Çıktı olarak;

Volume in drive E is ETO

Volume Serial Number is ET3A-B635

Yukarıdaki çıktıda diskin ismi olarak “ETO” olduğunu görebiliyoruz.

Karşımıza gelen alana ETO yazıp enter dediğimizde alttaki gibi işlem tamamlanmış oluyor. Son olarak “Hata kontrolü gerekiyor” uyarısı gelirse alttaki kodu kullanın.

chkdsk e: /F

Windows 10’daki Dosya Gezgini One Drive İconu Nasıl Kaldırılır? 0

Windows 10 dosya gezgini ile birlikte gelen One Drive icon’u nasıl kaldırılır?

Microsoft‘un Dosya gezgini ile birlikte gömülü olarak gelen One drive iconu nasıl kaldırılacağını bilmiyorsanız hemen öğrenebilirsiniz. Eğer dosya gezginindeki sol tarafta bulunan One drive iconu sizi rahatsız ediyorsa ve kaldıramıyorsanız merak etmeyin.Windows 8‘den sonra Windows 10’a geçişte kayıt defterindeki değişiklikler nedeni ile kaldıramıyorda olabilirsiniz. Ama Windows 10 ile kayıt defterindeki ufak bir değişiklik ile hemen kullanmadığınız One Drive iconu nasıl kaldırılır sırasıyla yapalım.

Windows 10 One Drive İconu Nasıl Kaldırılır?

  • İlk önce klavyeden Windows+R tuşuna basalım arama yerine Regedit yazalım ve Kayıt defteri düzenleyicisini açalım.
  • Daha sonra kayıt defterinde HKEY_CLASSES_ROOTCLSID{{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6} yolunu takip edin.
  • Karşınıza çıkan pencerede System.IsPinnedToNameSpaceTree öğesine çift tıklayın ve Değer verisini 0 yazın ve tamam diyip çıkın.
  • Son olarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  • Not: Eğer One Drive öğesini geri getirmek istiyorsanız aynı yolu izleyerek değer verisini 1 yaparak geri getirebilirsiniz.

Google Maps Harita Kodu Alma 0

Google Maps’in tasarımını geçtiğimiz günlerde değiştirdi. Müşterilere site yaparken Google Harita kodu aldığımız “ayar ikonu” da yeni tasarımla birlikte kaldırılmış. Yeni bir yere taşınmış size bunu fotoğraflarla tarif edicem.

Google Maps‘e giriyoruz.

Haritalarda bir arama yapın. (örnek arama)

Arama yaptığınız alanda sol en üstte “Hamburger Menü” alanı var. Alttaki fotoğrafta kırmızı olarak işaretledim. O menüye tıklayın.

https://2.bp.blogspot.com/-XmCPXGBcidM/Vb81YiNXBMI/AAAAAAAAcHs/msihnX_5sjg/s1600/maps-harita-kodu-menu.jpg

Haritalar da sol menü de “Paylaşın veya harita yerleştirin” alanını göreceksiniz. Alttaki resimde kırmızı olarak işaretlediğim alan.

https://2.bp.blogspot.com/-OD4TQ7miXOc/Vb81YA_rQuI/AAAAAAAAcHc/9mTUvQE7TZk/s1600/harita-paylas.jpg

Karşımıza bir pencere geliyor. Üst kısımda 2 sekme bulunuyor. “Haritayı Yerleştir” diyoruz ve kodumuz çıkıyor. Seçenekleri belirleyip Google harita kodumuzu alıyoruz ve sitemize yerleştiriyoruz. Aynı şekilde alttaki resimde işaretledim.

https://1.bp.blogspot.com/-XLljj_2yPgM/Vb81Xwm_EoI/AAAAAAAAcHY/Vy852ts-DYw/s1600/harita-yerlestir.jpg

Google harita kodumuzu başarılı bir şekilde almış olduk. 🙂

Most Popular Topics

Editor Picks