Windows 8.1 Oyunlar Tam Ekran Nasıl Yapılır ? 1

Bir çok bilgisayar oyuncusunun başı çektiği sorunlardan birisi Tam ekran sorunudur. Tam ekran sorunu eski oyunlarda daha fazla olur. Ekran kartını güncellemek iyidir ancak her zaman işe yarayacak durum değildir.

 • Bazı bilgisayarlarda nvidia denetim masasında sol taraftaki ekran menüsü ve ayarlar olmadığı için yapamamış olabilirsiniz. Aynısı AMD kartlardada olabilir. Bununda çözümü İntel HD grafikler tam ekran oynama çözümünde bulabilirsiniz.

Nvidia Ekran Kartı Tam Ekran Oynama Çözümü

Nvidia ekran kartı paneline girelim. Masaüstünde boş bir yere sağ tıklayarak Nvidia Denetim masasına tıklayalım yada denetim masasından girelim Nvidia kontrol paneline girelim. Burada sol tarafta görünen menüden ekran menüsünün altındaki Masaüstü boyutunu konumunu ayarla seçeneğine tıklıyoruz. Sağ tarafta açılan bölümde En boy oranı seçili olduğunu göreceksiniz. Biz altındaki Tam ekran kutucuğunu ve Oyunlar ve programlar tarafından belirlenen ölçeklendirme modunu geçersiz kıl kutucuğunu işaretleyelim.  Bundan sonra sadece en sağ alttan Uygula butonuna tıklıyoruz ve ekran kapanıp açıldıktan sonra açılan küçük pencereye değişiklikleri koru yani evet butonuna tıklayarak işlemi tamamlıyoruz ve oyunumuz tam ekran olmuştur.

AMD ATİ Ekran Kartı Tam Eran Oynama Çözümü

AMD grafik kartlarında ise en son güncelleme yaptıktan sonra sorun otomatik çözülmüştür. Yine AMD grafik panelinde bu işlemin nasıl olduğunu göstereceğim. AMD catalyst control center‘a girdikten sonra VGA ekranlarım’a tıklayın alta doğru açılan seçeneklerden Görüntü ölçeklendirme  seçeneğine yıklayarak sağ tarafta açılan pencerede 3 seçenek bulunuyor. AMD en son güncellemesinde Görüntüyü tam panel boyutuna ölçekle seçeneği zaten seçilmiş. Amd bu işi otomatik olarak çözmüştür.

İntel HD Grafikler Tam Eran Oynama Çözümü

Nvidia ve AMD kartlarında problemi çözemediyseniz İntel HD grafiklerde bu sorun büyük ölçüde çözülecektir.

 • 1. Adım: İlk önce En yüksekte olan çözünürlüğümüzü düşüreceğiz. Masaüstünde sağ tıklayıp ekran çözünürlüğüne tıklıyoruz. Açılan pencereden çözünürlük seçeneğinden ekran çözünürlüğümüzü 1280*720’ye düşürüyorerek 2. adıma geçiyoruz.
 • 2. Adım : En sağ alttan İntel hd grafikler simgesine sağ tıklayarak Grafik özellikleri seçeneğine tıklıyoruz. Açılan pencereden Gelişmiş mod seçeneğine yıklayarak tamam diyoruz. Tekrar karşımıza yeni bir pencere geliyor. Gelen pencereden Sol taraftaki menüden Ekran seçeneğine tıklıyoruz. Alta doğru açılan menüden ise Genel ayarlar seçeneğine tıklayarak sağ tarafta genel ayarlar çıkacaktır. Burada Ölçeklendirme bölümüne tıkladıktan sonra açılan 3 seçenekten Tam ekran ölçeklendir seçeneğine tıklıyoruz ve tamam diyerek çıktıktan sonra 3. son adıma geçelim.
 • 3. Adım : Bu son ayarda ise Masaüstünde Sağ tıklayıp ekran çözünürlüğü ayarlarına tıklıyoruz ve eski ekran çözünürlüğümüz olan en yükseğe yada kullandığımız çözünürlüğe alarak tamalıyoruz. Oyunlarımız tam ekran olmuştur.

 

 

1 Comment

 1. emeği geçen herkese sonsuz teşşekkür, ne zamandır yakınıyordum bu problem yüzünden 🙂

Hazırda Beklet Modu Nedir? Nasıl Çalışır? 0

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere Hazırda Beklet modunun ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını açıklayacağım. Hazırda beklet modu nedir? Nasıl çalışır?.

Bilgisayarımızı sıklıkla kullanıyorsanız ve arada bir dinlenirken veya başka bir işiniz çıktığında bilgisayarınızı muhtemelen kapatmıyorsunuz. Aslında bir çok insan PC başından kalkarken bilgisayarını kapatmıyor. Elektrik faturanızın daha az gelmesini istiyorsanız hemen Hazırda beklet modunu kullanın.

Uyku Modu Nedir?

Uyku modu PC’nizin güç tuşuna bastığında ve laptop’unuzun kapağını kapattığınızda devreye giriyor. PC’nizi uyku moduna aldığınızda RAM haricinde herşeyin elektriği kesilecektir. Açık pencereleriniz, programlar, ayarlar Ram üzerine kaydedilir. Ram’in elektriği kesilmediği için veriler ram üzerinde duracaktır. Tekrar uyku modundan çıktığınızda tüm ayarlar ve pencereler geri gelir ve bilgisayarınız kaldığınız yerden kullanabilirsiniz. Ancak bu durumda da PC’niz elektrik harcayacaktır.

Bilgisayarınızı bir adım ileri taşıyarak elektrik tüketmeden kaldığınız yerden devam etmek istiyorsanız Hazırda beklet modu işinizi görecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tek Tıkla Büyük Boyutlu Dosyalar Gönderebileceğiniz 15 Web Sitesi

Hazırda Beklet Modu Nedir?

Hazırda beklet modu ise yine tüm ayarlarınızı, pencerelerinizi ve açık programlarınızı Ram yerini Hard Diske yazmaktadır. Ram’in elektriği gittiğinde verilerde silinecektir Ancak Hard diskin elektriği gitse dahi veriler silinmez. Böylelikle bilgisayarınızı hazırda beklet modu ile kapattığınızda ve tekrar açtığınızda kaldığınız yerden devam edeceksiniz.

Hazırda Beklet Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Bilgisayarınızı kapatırken bu seçenek etkin olmadığı için görünmez. Hazırda beklet modunu etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Denetim Masasına girin.
 • Güç seçeneklerine girin.
 • Sol tarafta “Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin” sekmesine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan pencerenin üst tarafında mavi yazı ile yazılmış “Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir”e tıklayın.
 • Altta açılan seçeneklerden “Hazırda Beklet” modunun karşısındaki kutucuğu işaretleyin.
 • Son olarak En alttan Değişiklikleri kaydet‘e basarak ayarlarımızı kaydediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Windows 10 Otomatik Güncellemeler Nasıl Kapatılır?

Hazırda beklet modunu test etmek için Windows 10 veya 8 işletim sistemindeki başlat menüsüne sağ tıklayalım. Karşımıza çıkan pencerede Bilgisayarımı veya oturumu kapat seçeneğine gelin ve sağda Hazırda beklet modunu göreceksiniz. Hemen test etmek için tıklayın PC’niz kapandıktan sonr açın ve tüm ayarlarınız gelecektir.

NOT: Bu ayarda iken bilgisayarınız 3-4 saniye daha geç açılabilir o da diskin üzerine yazılan ayarların açılması sırasında oluyor. Eğer SSD‘niz var ise bu yavaşlığı hissetmezsiniz.

Instagram’da Uygunsuz Yorumlar Nasıl Engellenir? 0

Sosyal paylaşım ağlarından biri olan Instagram‘da yapılan uygunsuz yorumları nasıl engellenir hemen yapalım.

Arkadaşlarınızdan veya tanımadığınız insanlardan aldığınız küfür içerikli yorumları engellemek çok kolaydır. Yapacağınız bir kaç değişiklik ile engellemeleri yapabilirsiniz. Peki uygunsuz yorumlar nasıl gizlenir? yakından bakalım.

Instagram Uygunsuz Yorumlar Nasıl Engellenir?

 • Instagram uygulamasında Seçeneklere girin.
 • Açılan pencereden aşağıda bulunan Ayarlar menüsü altındaki Yorumlar sekmesine tıklayın.
 • Karşınız alttaki pencerede 3. resimdeki gibi Uygunsuz yorumları gizle butonuna tıklayalım.
 • Uygunsuz kelimeler engellenmiş oldu.
 • Kendi belirlediğiniz anahtar sözcükleri de aralarında “virgül” bırakarak aşağıdaki kutucuğa yazalım.
 • Son olarak üstteki onay işaretine tıklayarak kaydedelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Instagram Windows 10 PC Ücretsiz İndir

Most Popular Topics

Editor Picks