VPN Nedir ? Ne işe Yarar ?

3

Bir çoğumuz hükümetlerin ve arama motorlarının yasakladığı sitelere giremiyor. Bu yasaklı sitelere girmek için birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan en iyisi ve en güvenlisi VPN’dir.

Peki bu VPN nedir ?

VPN ingilizce olarak Virtual Private Network olarak geçiyor yani Türkçesi sanal özel ağ demektir. Her türlü yasaklı sitelere giriş için kulanılır. VPN ile başka bir bilgisayardaki bir bilgisayara bağlanarak gerçekleştirilen bir bağlantıdır.

VPN ne işe yarar ?

VPN ile Türkiyeden yasaklanmış bir siteye girmek çok kolaydır. Örneğin Twitter’a girmek istiyorsanız VPN hizmetini açarak bağlanabilirsiniz. VPN ilk önce sizi sanal ağın olduğu bilgisayara bağlayarak sizi yasaklı siteye götürür. Örnek : VPN hizmetinde sizi farklı bölgelerde bulunan bilgisayalarlardan birine bağlar ve o pc üzerinden siteye girmenizi sağlar. VPN komutlarınızı şifreleyerek hiçbir kimsenin ne yaptığınızı göremez. VPN ile ne hükemet, ne arama motorları nede bilgisayarda bulunan programlar sizi takip edemez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Java Nedir ? Ne işe Yarar ?

VPN ücretlimi ?

VPN’nin ücretli ve ücretsiz’leri bulunuyor. Ücretsiz VPN’ler size belli bir kullanım zamanı veya trafik vererek girmenizi sağlar. Ücretli’lileri ile sınırsız bir şekilde bağlanablirsiniz.

Güvenli VPN Servisleri