Windows İşletim Sisteminde Sabit Diske Nasıl Şifre Koyulur?

0

Windows işletim sistemli bilgisayarımızda ikiye ayırdığımız sabit diskimize şifre koymak oldukça basittir. Koyacağınız şifre ile bilgisayarınızdaki özel dosyalarınızı şifreli sabit diske atarak kişisel verilerinizin güzenliğini artırabilirsiniz.  Böylelikle bilgisayarınızı başkası kullandığı zaman rahat edersiniz.

Bilgisayarına şifre koymak isteyen bilgisayar kullanıcıları windows işletim sisteminde sabit diskine nasıl şifre koyar yakından bakacağız.  Windows 7 Ultimate, Windows 8.1 Pro, Windows 10 Pro işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıcıları sabit disklerine Microsoft’un şifreleme yazılımı Bitlocker’ı kullanarak şifre koyabilirler.

Windows 7 Ultimate, Windows 8.1 Pro, Windows 10 Pro işletim sistemine sahip kullanıcılar sabit diskine şifre koymak için yapılması gerekenlere bakarak kolayca şifre koyabilirler;

  1. Bilgisayarım simgesine çift tıklayın ve bilgisayarımı açın.
  2. Hangi sabit diske şifre koynak istiyorsanız sağ tıklayın.
  3. Sağ tıkladığınızda açılan küçük pencerede Bitlocker’ı Aç seçeneğine tıklayın.
  4. Karşımıza çıkan pencerede Sürücü kilidini açmak için bir parola kullan kutucuğuna tıklayın.
  5. Her iki kutucuğa şifrenizi girin ve İleri diyelim.
  6. Daha sonra açılan pencerede karşımıza şifremizi nereye yedekleyeceğimizi soracak.
  • Microsoft hesabına kaydet
  • USB flash sürücüye kaydet
  • Dosyaya kaydet
  • Kurtarma anahtarını yazdır

Bu dört seçeneklerden size en uygun hangisi ise seçin. Bu seçenekler şifrenizi unutursanız sabit diskinizi açmak için  kullanılacaktır. İleri dedikten sonra sabit diskimiz şifrelenecektir. Şifreleme işlemi sabit disk büyüklüğüne göre değişecktir. Lütfen bekleyin ve sabırlı olun dosyalarınız şifrelenerek güvenli hale gelecek.

1.Adım

2.Adım

3.Adım

Not: Şifreleme yapılan sabit disk format atıldıktan sonra bile Bitlocker şifrelemesi ile gelecektir. Şifrenizi unutmayın. Tabiki şifrelediğini sabit diske format atarsanız şifre falan kalmaz. 🙂