Yandex 2012 SEO Optimizasyon Teknikleri 0

Yandex SEO makalalerimize yandexi çözdükçe devam edeceğiz arkadaşlar.

Bildiğiniz gibi geçen sene Yandex Türkiye’de yayına başladı ama rahatlıkla Yandex’in Rusyada Google’ye eşdeğer olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar yandex Türkiyede yeni sayılsada 2012’nin sonuna kadar her hangi bir değişiklik yapmadan böyle kalacağını zannetmiyorum. Kıran kırana geçecek bu arama motorları rekabetinde Yandex’ten öylece birşey yapmadan bekleyeceğini düşünmek Yandex’i ciddiye almadığımız anlamına gelir. Şunu belirtmeliyimki yandex için optimizasyon gerçekleştirmek gün geçtikçe zorlaşıyor. Opitimize edilmiş bir kopya yazmak ve SAPE üzerinden birkaç bağlantı satın almak kesinlikle yeterli olmayacaktır. Bir SEO uzmanının, doğru içerik tipini oluşturması  için müşterinin ihtiyaçlarını nutlaka göz önüne alması, davranışsal ölçümleri geliştirmek için de müşterilerin tercihlerini ve internette gezinme tutumlarını anlaması gerekmektedir.

2012 yılında  Yandex’te üst sıralarda yer alabilmek için kaliteli siteler hazırlamak, kullanıcı arayüzü ve kullanılabilirlik üzerinde çalışmak, marka bilinirliğini arttırmak ve sosyal medyada iyi bir yer edinmek durumundasınız. Aslında, Yandex optimizasyonu yapmak Google optimizasyonu yapmaya çok benzemektedir. Ayrıca rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki Yandex SEO’nun şirketlerin pazarlamalarına daha çok katıldığına ve SEO, PPC (Tıklama Başına Ödeme), PR(Sayfa Değeri) ve Sosyal medya arasında daha güçlü bir dayanışma olacağına inanıyorum.

Bu konuyla alakalı yandex yönetimine yönelttiğim sorularda her ne kadar haklı olarak tarih vermeselerde, konuyla ilgilendiklerini ve yakın bir gelecekte bunu hayata geçireceklerini tahmin ediyorum.

Bu, Yandex SEO İçin Ne Anlam Taşır?

Doğrusu bu yeni birşey sayılmaz.Şahsen bunu Yandex araştırma ve geliştirme takımı tarafından geliştirilmiş son dönem istenmeyen e-postaları engelleme yöntemlerinde oluşturulan  mantıklı bir gelişme olarak görüyorum. İlk olarak davranışsal etkenlere çok önem verdiler, sonra da anahtar kelime doldurmaya karşı bir kuralı hayat geçirdiler. Yandex, pop-up ve pop-underlara karşı olumsuz tutumunu zaten 2009 yılında  ifade etmişti.

Yapmak istedikleri sadece insanlara istedikleri cevapları vermekti ki Rusya’daki pazar payının düşmeye başladığını göz önünde bulundurursak bunun onlar için çok önemli bir ayrıcalık olduğu sonucu da varabiliriz.

Bu yeni algoritma değişikliğinden sonra söyleyeceklerimin daha da önemli olduğunu düşünüyorum:

  • Sayfada verilen reklamların miktarı ve türü

Paylaşılan metni kapatan reklamlar pop-up veya pop-under gibi  reklamlarının olduğu sayfaların engellenmeyi en çok hak edenler olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda özellikle metni kapatan Adsense veya Yandex.Direct bağlantılarının öbekler şeklinde olması kesinlikle  hoş karşılanmayacaktır.

  • Davranışsal Etkenler

Sayfadan sekme oranı, sitede geçirilen süre ve buna benzer şeyler.

  • Site Yüklenme Hızı

Bu etkenden malesef genelde  bahsetmezler ama bana göre kullanılabilirliği en çok etkileyen özelliklerden biri.

  • Sayfadaki içeriğin kalitesi ve miktarı

İçeriğinizin eşsiz ve özgün olması olması her zaman önemlidir ve öyle olmaya da devam edecektir. Anahtar kelimelerle yüklü olmamalıdır. Anahtar kelime sayısının çok fazla olması  sizin yararınıza değildir aksine rastsal sayı üreticisine zarar verir.

  • Sayfa Yapısı

Yandex, her bir sayfada içeriğin sunulma şeklinin yanı sıra genellikle yönlendirme linkleri ve yönlendirilen yerleri de göz önüne alır. Bununla demek istediğim, sayfa başlığı kullanımı (h1, h2, h3 vb.), <p>, <br> gibi etiketler ve <strong>, <i> gibi diğer biçimlendirme türleri, punto vb.’dir. Uzun lafın kısası metin okunabilir olmalıdır.

Sonuç olarak, bunun çok mühim bir değişiklik olduğunu ve Yandex SEO yöntemlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini gösterdiğini sanmıyorum.

Yandex SEO ile Google SEO Benzer yönleri

 Daha 2-3  yıl öncesine kadar, yani Snezhinsk’ten önce, Yandex SERP’i yönlendirmek inanılmaz derecede  kolaydı. İhtiyacınız olan şey link ki her şey link görevi görebilir: alt bilgi, kenar çubuğu, köpeklerle ilgili siteler, mutfak mobilyasıyla ilgili veya plastik pencerelerle ilgili siteler. İhtiyacınız olan tek şey nicelik. Linklerin, Sape.ru ve benzeri link kırıcılarla baş etmesi zor değil.

2009’da Yandex çalışanları, istenmeyen e-postalardan kurtulmak ve diğer arama motorları gibi kullanıcılarına gerekli bilgileri sağlamak için algoritmalarını değiştirmeye başladılar. Algoritma gittikçe karmaşıklaşmaya başladı fakat onların iddiasına göre aynı zamanda daha da iyi hale geliyordu. Bunun ardındaki teknolojiye MatrixNet deniyor; bu da özü itibariyle otomatik öğrenme teknolojisidir. Yandex, insanların öğrenmeye dayalı olarak SERP’lerin nasıl olmasını istediklerini ve nasıl geliştirdiklerini öğrenir. Google’da olduğu gibi kimse Yandex’in göz önünde bulundurduğu etkenleri bilmiyor. Yine Google’da olduğu gibi işe yarayan üstün yöntemleri var.

Site içi Yandex SEO

Site içi SEO, Google’da nasılsa burada da öyle: içerik her şeyin başında gelir ve buna benzer şeyler…

-Sayfanın aranan kelimeyle bağlantısı: Başlık ve Meta etiketlerdeki anahtar kelimeler, Meta Anahtar Kelime etiketindeki anahtar kelimeler (benim düşünceme göre pek yardımcı olmazlar ama bazıları aksini düşünebilir),  resimler için ALT etiketleri.

İçerik: İçerik eşsiz ve çok kaliteli olmalıdır. Yandex Rusçayı anlamakta çok iyi olduğundan iyi bir gramer gözetmeniz çok önemlidir. Google’da olduğu gibi düzenli aralıklarla web sitesi içeriğini güncellemek gerekir. Bir de, ilişkiyi güçlendirmek adına benzer anahtar kelimeler için sayfa kümeleri yaratın.

İçsel linkler: Yandex içerik içinde linklere yer vermeyi sever. İşinizi sadece yönlendirme ve alt bilgilere bırakmayın. İçerik içine optimize edilmiş bağlantı metinleri yerleştirin.

Site Kalitesi: Siteyi ayakta tutacak her şeyi yapın. Kırık link olmadığından, bütün sayfaların çalıştığından ve 404 hatasının doğru şekilde yapılandırıldığından emin olun. Robots.txt dosyanızı iyi değerlendirin. Bu sadece Yandex’in sitenizi kaliteli bir kaynak gibi tanımlamasını değil aynı zamanda ziyaretçilerin kullanıcı olarak memnuniyetini sağlar.

Algoritmanın son versiyonunda site içi SEO etkenlerin arttığı görülmektedir.

Sayfayı fazla optimize etmediğinize emin olun. Anahtar kelime doldurmaktan ve zayıf içerikten kaçının. Google gibi Yandex de bundan hiç hoşlanmaz.

Site dışı Yandex SEO (Link Oluşturma)

Rusya’da link oluşturmak oldukça zor bir iş. İki yıl önce Moskova’da bir SEO konferansına katılmıştım, orada Yandex temsilcisi RuNet’teki (yani Rus interneti) tüm linklerin %90’ının paralı olduğu gerçeğinin farkında olduklarını ve bununla savaşacaklarını söyledi.

Ancak bu yıl Moskova’daki iş listelerine bakarken Rusya’daki Online Pazarlama ajanslarının en önemlilerinden birinde iyi maaşlı bir SEO işine rastladım; aranan temel özelliklerden biri “temel link kırıcılar ve özellikleri hakkında çok iyi bilgiye sahip olmaktı.” Linkler link kırıcılar üzerinden alenen satın alınıyor ve bu, gayet de işlerini görüyor. Açıkçası ben Sape.ru gibi platformları kullanmamayı tercih ediyorum ve bu konuda daha kişisel bir yaklaşımım var. Ancak, Rusya’da link oluştururken dikkat etmeniz gereken birtakım unsurlar var:

-Bariz link satmak için hazırlanmış düşük kaliteli sitelerden link almayın.

-Alt bilgiler veya diğer istenmeyen e-postaların çok olduğu yerlerden link almayın. İki türlüsü de işinize yaramaz.

-Konunuzla ilgili, yani sizin alanınızdaki siteleri hedefleyin. Bu sıralamalarda üstlerde yer almanızı, yetkili olmanızı ve TIC’i (yani Yandex için Sayfa Değeri) arttırmanızı sağlayacaktır.

-Kaliteli web sitelerini hedefleyin: içeriği iyi, alan adı (domain) yaşı yüksek, dizinli sayfası çok olan, TIC’i yüksek ve sitede satılmış linki hiç olmayan veya çok az olan.

-Kırıcılar üzerinden link aldığınızda, bir dönem boyunca (örneğin, ay, yıl vb.) ödeme yapmanız gerekir. Bu genellikle hoş karşılanan bir durum değildir. Web sitesinde, örneğin haberlerde veya makalelerde sürekli duracak linkler almaya çalışın. Böylece yerleşim ve istikrar konusunda link artışı daha doğal görünür.

Deneyimlerime dayanarak, gazetelerdeki linklerin oldukça işe yaradığını söyleyebilirim. Halkla İlişkiler birimiyle görüşüp iyi bir bölümde yer almak için yüklü bir miktar para ödeyebilirsiniz veyahut Miralinks gibi platformlar üzerinden bazı gizli alt kategorilerdeki makaleleri satın alabilirsiniz.

-Linklerinizin SAPE programı değil de bir web yöneticisi tarafından ve Yandex için değil de okuyucular için yerleştirilmiş gibi doğal göründüklerine emin olun.

Bazı Rus dizinler hala çok iyi, örneğin, Yandex Catalog.

Yandex’in Sıralama Algoritmasında Göz Önünde Bulundurulan Davranışsal Etkenler

Matrixnet’in uygulanması ile birlikte, davranışsal etkenler Yandex için sitelerin optimizasyonu konusunda önemli hale geldi. SEO topluluğunun, Yandex’in hangi ölçümleri dikkate aldığı ve verileri nereden topladığı konusunda kesin bir bilgisi yok.

Açıkça Yandex kendi Yandex.Metrika’sına (analitik paketi, Google Analytics’e benzer) ve Yandex araç çubuğuna sahip ama bu verinin onlar için güvenilir olup olmadığını bilmiyorum. Yandex. Metrika’yı kullanan sitelerin yüzdesiyle ilgili herhangi bir bilgiye ulaşamadım. Ama Google Analytics’in Rusya’da oldukça yaygın olarak kullanılmakta olduğunu söyleyebilirim.

Birçok SEO davranışsal etkenler hakkında tahminlerde bulunuyor fakat en yaygın fikir aşağıdaki maddelerin en önemli oldukları yönünde:

-SERP’teki link tıklama oranı

-SERP’e tıkladıktan sonra sayfada geçirilen ortalama zaman

-Sayfadan sekerek SERP’e geri dönme oranı

Gördüğünüz üzere ipuçları oldukça bilindik şeyler: merak uyandıran başlıklar ve tanımlar yazın, ilginç içerik oluşturun ve kullanıcıda iyi bit intiba bırakın.

Hem site içi hem site dışında SEO için uğraşlarınızın kaliteli oluşu Yandex tarafından güvenilir olarak değerlendirilmekle ve sıralamalarda üstlerde yer almakla ödüllendirilecektir!

Windows Gezgini’ni Kapatıp Yeniden Başlatma Windows Gezgini’ni Kapatıp Yeniden Başlatma için yorumlar kapalı

Bilgisayarımızda herhangi bir işlem yaparken windows gezgini aniden takılma olursa ve bir işlem yapamıyorsanız windows gezginini kapatıp yeniden başlatmamız gerekiyor. Bu işlemi yapmanız için çok basit yöntemler bulunuyor. Windows gezgininiz donuyor ve sorunlar çıkartıyorsa bunun çözümünü yazımızda bulabilirsiniz.

1. Windows Gezgini Problemi Çözümü

İlk olarak görev çubuğundan windows gezginini kapatmamız gerekiyor. İlk önce Klavyeden Shift tuşuna basılı tutuyoruz ve görev çubuğuna sağ tıklayarak en alttan gezginden çık diyoruz. (Windows ve Windows 7’lerde başlat menüsünde herhangi bir yere sağ tıklayarakta aynı işlem yapılabilir.)

Windows gezginini kapattıktan sonra tekrar başlatmamız gerekiyor. Klavyeden CTRL – Shift – ESC tuşlarına basılı tutuyoruz ve karşımıza görev yöneticisi geliyor. Burada en sol üstte Dosya menüsüne tıklayarak yeni görev çalıştır diyoruz. Karşımıza çıkan pencereye explorer.exe yazıp Enter diyerek windows gezginini tekrar başlatıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusuna Göndermeden Silme

2. Windows Gezgini Yeniden Başlatma Yolu

Windows görev çubuğu dahil ekranda hiç bir şey yoksa ve ne yapacağınızı bilmiyosanız bir kaç işlemde windows gezginini geri getirebilirsiniz. İlk önce görev yöneticisini açmamız gerekiyor. CTRL – ALT – DELETE tuşlarına basılı tutarak karşımıza gelen mavi ekranda görev yöneticisini açıyoruz. Yada CTRL – SHİFT – ESC tuşlarına basarakta direk görev yöneticisini geri getirebilirsiniz. Görev yöneticisinde işlemler altında bulunan windows gezginine sağ tıklayarak Yeniden başlat diyoruz ve işlemi tamamlıyoruz.

Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusuna Göndermeden Silme Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusuna Göndermeden Silme için yorumlar kapalı

Windows sıkı sık çalışıyorsanız ve sildiğiniz dosyalarınız geri dönüşüm kutusuna gidiyor. Geri dönüşüm kutusu‘nda bulunan dosyalarınız diskinizde gereksiz şekilde yer kaplıyor diyorsanız işte tam size göre çözümler.

Dosyayı sildiğinizde otomatik olarak doğrudan çöp kutusuna gitmeden diskten silme yöntemi ve klavye kısayollarını gösterelim. Aslında çok basit ancak bazı kullanıcılar bu yöntemleri ve kısayolları bilmiyorlar. Bu basit yollar nelermiş bakalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Hard Diskten Silinen Dosyaları Geri Getirme Yöntemi

1. Yöntem

Sildiğiniz dosyaların diskinizde depolanmadan direk silmek için geri dönüşüm kutusuna sağ tıklayarak özellikler diyoruz. Karşımıza geri dönüşüm kutusunun özellikleri geliyor. Burada karşımıza gelen pencerenin üst tarafında bilgisayarımızdaki diskleri görüyoruz. Bilgisayarımızın sistem diskini (yerel disk)’mizi bir kere tıklayıp seçiyoruz. Seçtikten sonra alt tarafta (Dosyaları geri dönüşüm kutusuna taşıma. Dosyalar silindiğinde hemen kaldır) kutucuğunu işaretleyerek Tamam butonuna basarak işlemimizi gerçekleştiriyoruz. Sadece masaüstü ve sistem diskinizden silimesini istiyorsanız bu işlemi gerçekleştirin.

İstersek standart olarak seçili özel boyut kutucuğumuzdan istediğimiz boyutu ayarlayarak ne kadar yer kaplayacağını kendimiz belirleyebiliriz. Silme onay işlemi kutucuğumuzda herhangi bir dosyayı sildiğimizde silme onayını görmek istemiyorsanız kutucuğu kaldırabilirsiniz.

Sağ tıklayıp özellikler dedikten sonra pencereyi kapatmadan diğer diskimizi seçerek tekrar dosyaları geri dönüşüm kutusuna taşıma seçeneğini işaretleyelim. Eğer başka bir diskimiz daha varsa aynı işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Eğer diğer diskinizde sildiğiniz dosyaların geri gönüşüm kutusunda kalmasını istemiyorsanız özel boyut seçeneği işaretli kalsın.

2. Yöntem

Sadece bazı istediğiniz dosyaları silmek istiyorsanız bu çözüm tam size göre klavyede shift tuşuna basılı tuuyoruz.

Daha sonra silmek istediğimiz dosyaya sağ tıklıyarak sil diyoruz.

Karşımıza dosyanın kalıcı olarak yani geri dönüşüm kutusuna atmadan direk silinsinmi diye soruyor. Burada sil diyerek dosyamızı siliyoruz. Shift – dosyaya sağ tıkla – sil – evet diyoruz işte bu kadar basit.

3. Yöntem – Shift, Delete, Enter!

Tüm bunların klavye kısayolları ile hiç uğraşmadan istediğimiz dosyayı silmek için çok daha basit bir yöntem var. Silmek istediğimiz dosyayı seçerek sırası ile Shift – Delete – Enter tuşlarına basarak hızlı bir şekilde silebiliriz.

Most Popular Topics

Editor Picks