10 Best WordPress Plugins – March 2009 0

ThickBox

If you’d like to embed ThickBox into your blog just install this plugin, insert ThickBox compliant markup whereever you want and you’re all set.

WordPress Popular Posts

WordPress Popular Posts is a sidebar widget to show the most popular posts in your blog. Many options has been included in it so you can customize it to your liking.

Simple Sidebar Navigation

This plugin adds a widget into the Widgets dashboard that allows in a simple way, without writing any PHP code on your part, to create custom navigation in any sidebar pre-defined by your WP theme.

AskApache Debug Viewer

This plugin is custom-made for WordPress Developers, Plugin Developers, or anyone wanting to see under the hood of their website and diagnose problems

Lexi

Sometimes an RSS feed has a low bandwidth and during the page creation WordPress has to wait after those RSS feeds has been downloaded. This plugin allow the site to read the RSS after the page was created, not during the process.

xili-tidy-tags

This plugin offer to xili-language plugin a smart way to create sub-set of tags according language of the displayed post (or category). The tag cloud content is depending of the front current language in the multilingual website.

Submit to Any

This plugin is for bookmarking your posts into StumbleUpon, Slahdot, Technorati, Digg and Del.icio.us. You have to do nothing but just activate the plugin. It automatically add the bookmarking options just below to your posts. It also has a stylish button for subscribing to your RSS feed.

StatPress Reloaded

This plugin shows you real time statistics about your blog. It collects information about visitors, spiders, search keywords, feeds, browsers, OS etc.

Admin Links Widget

This plugin provides a widget which can contain links to pages in the administration panel in one of your sidebars. These links are only visible to those already logged in as an administrator.

WP Captcha-Free

WP Captcha-Free blocks comment spam by using a combination of time-based hash (a.k.a. Time Based Tokens, TBT) and JavaScript (AJAX). When a comment is posted the plugin validates a hash based on time (and some other parameters). Comments posted via automated means will not have a hash or will have an expired hash and will be rejected. Unlike using a captcha, this does not place any burden on the commenter.

Kaynak: 10 Best WordPress Plugins – March 2009

jQuery + Ajax Türkiye Haritası Uygulaması 2

Z jQuery‘ye güzel uygulamalar ararken Türkiye haritasına rastladım yeni yapılmış ve çok şık duruyor. Kullanımınıda oldukça kolay.

Savaş Can Altun‘un Raphael.js kullanarak yazdığı bu uygulamayı kendim indirdim ve WordPress‘e entegre edip bundan sonraki tüm temalarımda kullanıcam sizde mutlaka arşivinize bu uygulamayı dahil edin 🙂

jQuery sayfası: Türkiye Haritası

jQuery demosu: Demo

Uygulama kullanımı sayfada anlatılıyor zaten basit bir kullanıma sahip siz ne kadar isterseniz o kadar geliştirirsiniz…

Harita uygulamasının orjinaline bu sayfadan ulaşabilirsiniz: TurkeyMap

WordPress Kalıcı Bağlantıları Değiştirme ve 301 Yönlendirme 3

WordPress kalıcı bağlantıları değiştirme ile ilgili sık sık sorular geliyor, forumlarda ve yorumlarda bu şekilde iyice artış gördükten sonra bende trafik kaybı yaşamadan kalıcı bağlantıları nasıl istediğimiz gibi değiştirebiliriz onu anlatacağım. Burada önemli olan trafik kabı yaşamamak!

301 yönlendirme ile ilgili daha önceleri bir çok konu açmıştım onlarada buradan ulaşabilirsiniz;

Kalıcı Bağlantıları Neden Değiştirmek İstiyorlar?

Genelde herkes kalıcı bağlantıları ilk siteyi kurduklarında tarih olarak eklemiş ve tarihi artık kaldırmak istiyorlar. Bazı kişilerde kalıcı bağlantı ayarlarını tarih olarak yapmış ve site belirli bir trafiği geçtikten sonra kalıcı bağlantıları değiştirmek istiyor. Tabi değiştirmek kolay ama trafik kaybı yaşadıktan sonra eyvah deyip aramaya başlıyorlar eski linklerimi yeni linklere nasıl yönlendiririm diye!

Birde kalıcı bağlantıları kısaltmak istemelerinin sebebi SEO‘da kısa url ve anlaşılabilir url mantığı artık daha çok yaygınlaştı ve ciddi bir faktör olmaya başladı kısa ve temiz url’ler bu yüzden SEO uzmanları ve onlardan gören kişiler artık tarihleri, sayıları vs. aradan kaldırmak istiyorlar.

Kalıcı Bağlantılar Nasıl Değiştirilir?

https://1.bp.blogspot.com/-xr_b1clvfaA/U5luy6xjMDI/AAAAAAAAZwo/cLIMNaikqmw/s1600/kalici-baglantilar-seo.jpg

WordPress yönetim paneline girip Ayarlar -> Kalıcı bağlantılar kısmına tıklıyoruz.

Burada herkese önerdiğim kalıcı bağlantı ayarı şu şekildedir;

rooteto.com/%postname%

Benim rooteto’da kategori kullanma nedenim multisite kullanmamdan dolayı siz kategori’de kullanabilirsiniz ama matt cutts’un kullandığı gibi sadece postname kullanın.

Haber siteleri için önerdiğim kalıcı bağlantı ayarı;

rooteto.com/%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/

Haber sitelerinin bu şekilde kullanmasının nedeni aynı başlığı tekrar edebiliyor olmaları. Mesela “Alex transfer oldu” başlıklı yazı 1 yol sonra başka bir takıma transfer olurken gene başlık olarak “Alex transfer oldu” olarak geçebilir. Geneler haber siteleri için şöyle aramalarda yapılıyor “2008 mart fenerbahçe kupa maçı” gibi gibi bir çok örnek verebilirim.

Eski linklerimi yeni linklere nasıl yönlendiricem?

İşte geldik herkesin takıldığı yere! htaccess ile yönlendirme yapacağız şimdi..

Kalıcı bağlantıları yıl/ay/gün ve konu adı olarak kullanıyorsak;

Eski kalıcı bağlantı: /%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/

Yeni kalıcı bağlantı: /%postname%/

Htaccess yönlendirme kodu: RedirectMatch 301 ^/([0-9]{4})/([0-9]{2})/([0-9]{2})/(.*)$ rooteto.com/$4

Kalıcı bağlantıları yıl/ay/ ve konu adı olarak kullanıyorsak;

Eski kalıcı bağlantı: /%year%/%monthnum%/%postname%/

Yeni kalıcı bağlantı: /%postname%/

Htaccess yönlendirme kodu: RedirectMatch 301 ^/([0-9]{4})/([0-9]{2})/(.*)$ rooteto.com/$3

Htaccess kodlarını htaccess içerisinde en üst satıra yazabilirsiniz. Notepad++ Plus kullanarak yada FileZilla programı kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer yukarıdakilerden farklı bir yönlendirme yapmayı düşünüyorsanız aşağıdaki yazımı inceleyin.

Yoast Kalıcı Bağlantı Yardımcısı

Yoast biliyorsunuz WordPress SEO konusunda uzman ve uzun süredir makaleler yayınlıyor. Yoast’ada bu şekilde çok soru gelmiş ve oda bunun üzerine kalıcı bağlantı oluşturucu adında bir script yazmış. Eski bağlantınızı yazıyorsunuz o size direkt olarak postname şeklinde nasıl yönlendireceğinizi yazıyor.

WordPress Permalink Generator

Htaccess koduylada uğraşamam uğraşmakta istemiyorum diyebilirsiniz ama bunları yapmadan bazı şeyleride öğrenemezsiniz ama genede daha basit bir yöntem varmı derseniz? Tabiki eklentiside mevcut.

Change Permalink Helper

Eklenti kurulumunu detaylı bir şekilde incelemedim ama eklenti fonksiyonuna baktım 301 yönlendirme yapıyor eklentiyi kurduktan sonra kalıcı bağlantılarda değişiklik yapabilirsiniz.

Eklenti: Change Permalink Helper

Problemin çözümü çok eğer yapamazsanız yorum olarak yazın probleminizi çözmeye çalışalım. Ama bu problemi yönlendirme yapmayarak geçerseniz büyük problem yaşarsınız hem trafik açısından hemde SEO açısından büyük yara alabilirsiniz. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yapmış olduğunuz tüm işlemler boşuna olmuş olur bu yüzden mutlaka 301 yönlendirmenizi yapın ve hatalı sayfaları 301 eklentisi ile takip edip diğerlerinide yönlendirin.

Most Popular Topics

Editor Picks