10 Things to do After Installing WordPress 0

The WordPress 5-minute install is great, nothing complicated about getting your blog up and running (most of the time). But once you install WordPress there are a number of other steps that you need to take in order to get the most from your blog.

https://2.bp.blogspot.com/-We_YifS9_go/Ty5MFU67AOI/AAAAAAAADxU/u8a5pt1HmpQ/s1600/10+Things+to+do+After+Installing+WordPress.jpg

Use the following as a to-do checklist for your future installations and you’ll keep yourself right.

WordPress Kalıcı Bağlantıları Değiştirme ve 301 Yönlendirme 3

WordPress kalıcı bağlantıları değiştirme ile ilgili sık sık sorular geliyor, forumlarda ve yorumlarda bu şekilde iyice artış gördükten sonra bende trafik kaybı yaşamadan kalıcı bağlantıları nasıl istediğimiz gibi değiştirebiliriz onu anlatacağım. Burada önemli olan trafik kabı yaşamamak!

301 yönlendirme ile ilgili daha önceleri bir çok konu açmıştım onlarada buradan ulaşabilirsiniz;

Kalıcı Bağlantıları Neden Değiştirmek İstiyorlar?

Genelde herkes kalıcı bağlantıları ilk siteyi kurduklarında tarih olarak eklemiş ve tarihi artık kaldırmak istiyorlar. Bazı kişilerde kalıcı bağlantı ayarlarını tarih olarak yapmış ve site belirli bir trafiği geçtikten sonra kalıcı bağlantıları değiştirmek istiyor. Tabi değiştirmek kolay ama trafik kaybı yaşadıktan sonra eyvah deyip aramaya başlıyorlar eski linklerimi yeni linklere nasıl yönlendiririm diye!

Birde kalıcı bağlantıları kısaltmak istemelerinin sebebi SEO‘da kısa url ve anlaşılabilir url mantığı artık daha çok yaygınlaştı ve ciddi bir faktör olmaya başladı kısa ve temiz url’ler bu yüzden SEO uzmanları ve onlardan gören kişiler artık tarihleri, sayıları vs. aradan kaldırmak istiyorlar.

Kalıcı Bağlantılar Nasıl Değiştirilir?

https://1.bp.blogspot.com/-xr_b1clvfaA/U5luy6xjMDI/AAAAAAAAZwo/cLIMNaikqmw/s1600/kalici-baglantilar-seo.jpg

WordPress yönetim paneline girip Ayarlar -> Kalıcı bağlantılar kısmına tıklıyoruz.

Burada herkese önerdiğim kalıcı bağlantı ayarı şu şekildedir;

rooteto.com/%postname%

Benim rooteto’da kategori kullanma nedenim multisite kullanmamdan dolayı siz kategori’de kullanabilirsiniz ama matt cutts’un kullandığı gibi sadece postname kullanın.

Haber siteleri için önerdiğim kalıcı bağlantı ayarı;

rooteto.com/%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/

Haber sitelerinin bu şekilde kullanmasının nedeni aynı başlığı tekrar edebiliyor olmaları. Mesela “Alex transfer oldu” başlıklı yazı 1 yol sonra başka bir takıma transfer olurken gene başlık olarak “Alex transfer oldu” olarak geçebilir. Geneler haber siteleri için şöyle aramalarda yapılıyor “2008 mart fenerbahçe kupa maçı” gibi gibi bir çok örnek verebilirim.

Eski linklerimi yeni linklere nasıl yönlendiricem?

İşte geldik herkesin takıldığı yere! htaccess ile yönlendirme yapacağız şimdi..

Kalıcı bağlantıları yıl/ay/gün ve konu adı olarak kullanıyorsak;

Eski kalıcı bağlantı: /%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/

Yeni kalıcı bağlantı: /%postname%/

Htaccess yönlendirme kodu: RedirectMatch 301 ^/([0-9]{4})/([0-9]{2})/([0-9]{2})/(.*)$ rooteto.com/$4

Kalıcı bağlantıları yıl/ay/ ve konu adı olarak kullanıyorsak;

Eski kalıcı bağlantı: /%year%/%monthnum%/%postname%/

Yeni kalıcı bağlantı: /%postname%/

Htaccess yönlendirme kodu: RedirectMatch 301 ^/([0-9]{4})/([0-9]{2})/(.*)$ rooteto.com/$3

Htaccess kodlarını htaccess içerisinde en üst satıra yazabilirsiniz. Notepad++ Plus kullanarak yada FileZilla programı kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer yukarıdakilerden farklı bir yönlendirme yapmayı düşünüyorsanız aşağıdaki yazımı inceleyin.

Yoast Kalıcı Bağlantı Yardımcısı

Yoast biliyorsunuz WordPress SEO konusunda uzman ve uzun süredir makaleler yayınlıyor. Yoast’ada bu şekilde çok soru gelmiş ve oda bunun üzerine kalıcı bağlantı oluşturucu adında bir script yazmış. Eski bağlantınızı yazıyorsunuz o size direkt olarak postname şeklinde nasıl yönlendireceğinizi yazıyor.

WordPress Permalink Generator

Htaccess koduylada uğraşamam uğraşmakta istemiyorum diyebilirsiniz ama bunları yapmadan bazı şeyleride öğrenemezsiniz ama genede daha basit bir yöntem varmı derseniz? Tabiki eklentiside mevcut.

Change Permalink Helper

Eklenti kurulumunu detaylı bir şekilde incelemedim ama eklenti fonksiyonuna baktım 301 yönlendirme yapıyor eklentiyi kurduktan sonra kalıcı bağlantılarda değişiklik yapabilirsiniz.

Eklenti: Change Permalink Helper

Problemin çözümü çok eğer yapamazsanız yorum olarak yazın probleminizi çözmeye çalışalım. Ama bu problemi yönlendirme yapmayarak geçerseniz büyük problem yaşarsınız hem trafik açısından hemde SEO açısından büyük yara alabilirsiniz. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yapmış olduğunuz tüm işlemler boşuna olmuş olur bu yüzden mutlaka 301 yönlendirmenizi yapın ve hatalı sayfaları 301 eklentisi ile takip edip diğerlerinide yönlendirin.

Most Popular Topics

Editor Picks