10 Best Twitter Tools for WordPress Blogs 0

[Regularly Updated] Twitter is buzzing and here is a collection of top 10 twitter tools, plugins, widgets and scripts to integrate with your wordpress blog.

Twitter tools
Photo by dbarefoot

WordPress Twitter Tools

 • TweetSuite -� a Twitter-WordPress integration plugin that includes server-side TweetBacks, ReTweet-This buttons, digg-like Tweet-This Button, automatic tweeting of new posts and some widgets.

 • Tweet This – A plugin that adds a Twitter icon to every post and page, so your readers can share your blog entries on their Twitter accounts with ease.
 • TweetMeme button – easily allows your blog posts to be retweeted.
 • Simple Twitter Link – simply returns a URL, which is a link to Twitter with your post/page URL within it.
 • WP Twitip ID – Plugin adds an extra field to the comment form for user to enter their twitter username
 • Twitter Badge – Official javascript codes that display badges showing what you are posting on Twitter.
 • The Twitter Updater – a wordpress plugin that automatically sends a Twitter status update to your Twitter account when you create, publish, or edit your WordPress post. You can specify the text for the updates, and also have the option to turn the auto update on/off for the different post actions in the admin panel.
 • TwitThis is an easy way for people to send Twitter messages about your blog post or website. When visitors to your website click on the TwitThis button or link, it takes the URL of the webpage and creates a shorter URL using TinyURL. Then visitors can send this shortened URL and a description of the web page to all of their friends on Twitter.
 • Twitter Tools – This wordpress plugin creates an integration between your WordPress blog and your Twitter account. Pull your tweets into your blog and create new tweets on blog posts and from within WordPress.
 • Twitter WordPress Sidebar Widget – Customise the number of updates shown in your sidebar, individual links to each status update on Twitter, style your Twitterings using CSS, choose whether to display your Twitter name before each post and customise text between the post text and the relative time.
 • Twitter Feed – Posts your blog updates to your twitter account. Login to twitterfeed using your OpenID, provide the URL for your blog RSS feed, and how often to post to Twitter.
 • Twitt-Twoo – is a simple little plugin that will allow you to update your Twitter status right from your blog�s sidebar. It is AJAX powered and allows for quick and easy status updates.
 • Twitter Sharts – ‘Shart’ your twitter status anywhere within your wordpress blog posts or pages.

I hope these Twitter tools will help you integrate Twitter in your wordpress blog and vice versa. Found a Twitter tool for this list? Post it in comments. This list is regularly updated.

Kaynak: 10 Best Twitter Tools for WordPress Blogs

WordPress Kalıcı Bağlantıları Değiştirme ve 301 Yönlendirme 3

WordPress kalıcı bağlantıları değiştirme ile ilgili sık sık sorular geliyor, forumlarda ve yorumlarda bu şekilde iyice artış gördükten sonra bende trafik kaybı yaşamadan kalıcı bağlantıları nasıl istediğimiz gibi değiştirebiliriz onu anlatacağım. Burada önemli olan trafik kabı yaşamamak!

301 yönlendirme ile ilgili daha önceleri bir çok konu açmıştım onlarada buradan ulaşabilirsiniz;

Kalıcı Bağlantıları Neden Değiştirmek İstiyorlar?

Genelde herkes kalıcı bağlantıları ilk siteyi kurduklarında tarih olarak eklemiş ve tarihi artık kaldırmak istiyorlar. Bazı kişilerde kalıcı bağlantı ayarlarını tarih olarak yapmış ve site belirli bir trafiği geçtikten sonra kalıcı bağlantıları değiştirmek istiyor. Tabi değiştirmek kolay ama trafik kaybı yaşadıktan sonra eyvah deyip aramaya başlıyorlar eski linklerimi yeni linklere nasıl yönlendiririm diye!

Birde kalıcı bağlantıları kısaltmak istemelerinin sebebi SEO‘da kısa url ve anlaşılabilir url mantığı artık daha çok yaygınlaştı ve ciddi bir faktör olmaya başladı kısa ve temiz url’ler bu yüzden SEO uzmanları ve onlardan gören kişiler artık tarihleri, sayıları vs. aradan kaldırmak istiyorlar.

Kalıcı Bağlantılar Nasıl Değiştirilir?

https://1.bp.blogspot.com/-xr_b1clvfaA/U5luy6xjMDI/AAAAAAAAZwo/cLIMNaikqmw/s1600/kalici-baglantilar-seo.jpg

WordPress yönetim paneline girip Ayarlar -> Kalıcı bağlantılar kısmına tıklıyoruz.

Burada herkese önerdiğim kalıcı bağlantı ayarı şu şekildedir;

rooteto.com/%postname%

Benim rooteto’da kategori kullanma nedenim multisite kullanmamdan dolayı siz kategori’de kullanabilirsiniz ama matt cutts’un kullandığı gibi sadece postname kullanın.

Haber siteleri için önerdiğim kalıcı bağlantı ayarı;

rooteto.com/%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/

Haber sitelerinin bu şekilde kullanmasının nedeni aynı başlığı tekrar edebiliyor olmaları. Mesela “Alex transfer oldu” başlıklı yazı 1 yol sonra başka bir takıma transfer olurken gene başlık olarak “Alex transfer oldu” olarak geçebilir. Geneler haber siteleri için şöyle aramalarda yapılıyor “2008 mart fenerbahçe kupa maçı” gibi gibi bir çok örnek verebilirim.

Eski linklerimi yeni linklere nasıl yönlendiricem?

İşte geldik herkesin takıldığı yere! htaccess ile yönlendirme yapacağız şimdi..

Kalıcı bağlantıları yıl/ay/gün ve konu adı olarak kullanıyorsak;

Eski kalıcı bağlantı: /%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/

Yeni kalıcı bağlantı: /%postname%/

Htaccess yönlendirme kodu: RedirectMatch 301 ^/([0-9]{4})/([0-9]{2})/([0-9]{2})/(.*)$ rooteto.com/$4

Kalıcı bağlantıları yıl/ay/ ve konu adı olarak kullanıyorsak;

Eski kalıcı bağlantı: /%year%/%monthnum%/%postname%/

Yeni kalıcı bağlantı: /%postname%/

Htaccess yönlendirme kodu: RedirectMatch 301 ^/([0-9]{4})/([0-9]{2})/(.*)$ rooteto.com/$3

Htaccess kodlarını htaccess içerisinde en üst satıra yazabilirsiniz. Notepad++ Plus kullanarak yada FileZilla programı kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer yukarıdakilerden farklı bir yönlendirme yapmayı düşünüyorsanız aşağıdaki yazımı inceleyin.

Yoast Kalıcı Bağlantı Yardımcısı

Yoast biliyorsunuz WordPress SEO konusunda uzman ve uzun süredir makaleler yayınlıyor. Yoast’ada bu şekilde çok soru gelmiş ve oda bunun üzerine kalıcı bağlantı oluşturucu adında bir script yazmış. Eski bağlantınızı yazıyorsunuz o size direkt olarak postname şeklinde nasıl yönlendireceğinizi yazıyor.

WordPress Permalink Generator

Htaccess koduylada uğraşamam uğraşmakta istemiyorum diyebilirsiniz ama bunları yapmadan bazı şeyleride öğrenemezsiniz ama genede daha basit bir yöntem varmı derseniz? Tabiki eklentiside mevcut.

Change Permalink Helper

Eklenti kurulumunu detaylı bir şekilde incelemedim ama eklenti fonksiyonuna baktım 301 yönlendirme yapıyor eklentiyi kurduktan sonra kalıcı bağlantılarda değişiklik yapabilirsiniz.

Eklenti: Change Permalink Helper

Problemin çözümü çok eğer yapamazsanız yorum olarak yazın probleminizi çözmeye çalışalım. Ama bu problemi yönlendirme yapmayarak geçerseniz büyük problem yaşarsınız hem trafik açısından hemde SEO açısından büyük yara alabilirsiniz. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yapmış olduğunuz tüm işlemler boşuna olmuş olur bu yüzden mutlaka 301 yönlendirmenizi yapın ve hatalı sayfaları 301 eklentisi ile takip edip diğerlerinide yönlendirin.

Most Popular Topics

Editor Picks