14 top seo wordpress plugins 0

A complete list of top 14 search engine friendly (SEO) WordPress plugins that enables a website owner to make optimum success

1-All in One SEO Pack

Automatically optimizes your WordPress blog for Search Engines (Search Engine Optimization).

2-Platinum SEO Pack

Platinum SEO Plugin offers Complete onsite SEO solution for your WordPress blog.Platinum SEO Plugin offers all the functionalities of All In One SEO

3-Redirection

Redirection is a WordPress plugin to manage 301 redirections and keep track of 404 errors without requiring knowledge of Apache .htaccess files.

4-HeadSpace2 SEO

Controls almost every aspect of your site’s meta-data, including advanced tagging, Analytics, and dozens of plugins. The best WordPress SEO solution!

5-Advanced Permalinks

Allows multiple permalink structures and category-specific permalinks without needing redirects.

6-AskApache Google 404

Displays unbeatable information to site visitors arriving at a non-existant page (from a bad link). Major SEO with Google AJAX, Google 404 Helpe

7-SEO Friendly Images

SEO Friendly Images automatically adds alt and title attributes to all your images. Improves traffic from search results and makes the tags w3c/xHTML

8-SEO Smart Links

SEO Smart Links provides automatic SEO benefits for your site in addition to custom keyword lists, nofollow and much more.

9-Permalink Redirect

Redirects all crap away from the end of the URL.

10-SEO Title Tag

Search engine optimize your blog’s title tags. Mass edit the title tags of posts, pages, category pages, tag pages – indeed, any URL!

11-Robots Meta

This plugin makes it easy to add the appropriate meta robots tags to your pages, disable unused archives, nofollow unnecessary links as well

12-Another WordPress Meta Plugin

Add META tags like keywords and descriptions to your posts and pages.

13-KB Robots.txt

Edit your robots.txt from within WordPress to control search engine activities.

14-Optimal Title

Optimal Title mirrors the function of wp_title() exactly, but moves the position of the ’separator’ to after the title rather than before.

Kaynak: 14 top seo wordpress plugins

SEO ipucu: CSS ve JavaScript Dosyalarınızı birleştirin 0

Bu hem  SEO ipucu hemde bir WordPress eklentisi. WordPress kullanıcılarının çoğu hazır tema kullanmaktadır. Hazır temalarında css ve javascript dosyalarının genelde birden fazla olduğunu biliyoruz. Şimdi anlatıcağım eklenti bunları birleştiriyor ve tek seferde çalıştırıyor. Asıl mantık şu: 5 tane css stiliniz olsun (1.css, 2.css, 3.css, 4.css, 5.css) bunların her biri için bir istekte bulunuyorsunuz esasında ancak hepsi tek 1 .css içerisinde olursa tek istekle herşeyi hallediyorsunuz. Buda sitenizin açılma hızını %70 lere kadar arttırıyor.

https://3.bp.blogspot.com/-nTAQAi4spvM/T_NeP6lLqzI/AAAAAAAAIFo/uers5Rdi_kw/s1600/HTML-SEO-CSS.jpg

WP Minify Eklentisi

Eklenti mantığı tüm css’leri .js’leri tek 1 dosya haline getiriyor. Zaten resimdede uygulandıktan sonraki hızını yani %70’lik bir hızı görebilirsiniz.

Eklentiyi indir: WP Minify

Eklenti Kurulumu

  1. Upload the plugin to your plugins folder: ‘wp-content/plugins/’
  2. Make sure ‘wp-content/plugins/wp-minify/cache’ is writeable by the web server. (try ‘chmod 777 wp-content/plugins/wp-minify/cache’)
  3. Activate the ‘WP Minify’ plugin from the Plugins admin panel.
  1. “wp-content/plugins” klasörüne indirdiğiniz dosyayı yükleyin.
  2. “wp-content/plugins/wp-minify/” klasörü içindeki cache klasörünün chmod ayarını 777 yapın. (yol: wp-content/plugins/wp-minify/cache)
  3. Yönetim panelinden eklentiyi aktifleştirin.

Eklenti Kullanımı

Alttaki kısımdan nasıl kullanıldığı ile ilgili bir resim görüyorsunuz. .js’ler bir yerde .css’ler bir yerde olmak üzere yazıyorsunuz.

http://s.wordpress.org/extend/plugins/wp-minify/screenshot-1.png?r=567083

http://s.wordpress.org/extend/plugins/wp-minify/screenshot-2.png?r=567083

http://s.wordpress.org/extend/plugins/wp-minify/screenshot-3.png?r=567083

WordPress Etiket Bulutu nasıl kullanılır? 0

Merhaba arkadaşlar bugün hem WordPress ile ilgili bir şey öğreticem birde SEO Tekniği vericem. Etiket bulutu dediğimiz sistem yani tüm içeriklere girdiğiniz tüm etiketlerin bir arada bulunduğu yer. En populerlerin daha kalın az populer olanların daha ufak göründüğü bir kısım olarak düşünün. Bu populerlik ne kadar kullandığınıza göre değişiyor.

https://4.bp.blogspot.com/-P-TW_OCoOwY/T4V4aRRx3PI/AAAAAAAAGyY/boYN8WkZ7TM/s1600/seo-etiket-bulutu.gif

WordPress Tag Cloud

WordPress kullanıcıları bunu genelde sidebar kısmında kullanırlar bunun için fazla kod ihtiyaç kalmaz çünkü sidebar yani yan menü yönetiminde “Etiket Bulutu” otomatik bar. Ancak bunu farklı yerlerde kullanmak isteyen kullanıcıların olduğunu düşünürsek bu kodu bilmemiz lazım. 🙂

Etiket bulutunun nerede görünmesini istiyorsanız alt kısıma o kodu ekleyin.


<?php wp_tag_cloud(''); ?>

SEO Açısından Önemi nedir?

Bu tip etiket bulutları web sitelerin anahtar kelimelerini bir nevi temsil ederler ve arama motorunda sizi üst sıralara çıkarmaya yarar. Etiketlerde yapılan en büyük yanlış ise etiketleri 2 kelimeden uzun girmektir. Yani “root eto” doğru bir etikettir, “toot eto site” doğru bir etiket değildir. Ancak içeriklerde 1 veya 2 tane 3 kelimelik kullanılabilir.

WordPress Kullanıcıları etiketleri sistemde meta keywords olarak kullandığı içinde arama motorlarında üst sıralara çıkıyor.

Most Popular Topics

Editor Picks