6 WordPress Tips and Tricks for SEO 0

One of the advantages of having a WordPress blog is that it simplifies many of your tasks, including search engine optimization (SEO). There are many ways to customize WordPress blogs to make them more SEO friendly. Best of all, most of the methods that accomplish this are very simple. What follows are some of the best tips for optimizing your WordPress site for the search engines.

https://2.bp.blogspot.com/-3z-VPJC6nsU/UPcfbjFUVPI/AAAAAAAAPH8/P3l0IfZup68/s1600/wordpress-tips-for-seo.jpg

 1. Start With Keyword Research

  Keyword research is always one of the first steps to take when it comes to SEO. These are the words that you are trying to rank for, so you must choose them carefully. You can use free keyword tools like Wordtracker or the Google Keyword Tool to find out what people in your niche are searching for.

  Another effective way to find keywords is even simpler. You simply start typing words into Google search and see what phrases are suggested. These may not always be appropriate, but you can then put these phrases through other keyword tools to see how popular they are.

  You should think about keywords right from the start, before you even purchase your domain. The title of your blog should contain your main keywords, and they should also be used in your blog description. Naturally, you also want to focus on them with all of your posts and pages as well.

 2. Use the Right Permalink Structure

  This refers to the URL of your blog posts.

  The default permalink structure is something like this: www.myblog/123?. This is not helpful for SEO purposes, as there are no keywords in your post’s URL.

  You can remedy this by going to your WordPress Settings and clicking on Permalink Structure. There you will find several choices. You can click on the choice for Post Title, or you can click on Custom Structure and put in /%postname% so that your actual post name is included in the URL. For this to be effective, you have to think about the keywords you use in all of your post titles.

Source: 6 WordPress Tips and Tricks for SEO

All in One SEO Pack Eklentisi Son Güncellemedeki Eksik 0

Merhabalar. All in One SEO Pack eklentisini uzun süre önce tanıtmıştım. Hatta bu eklentiyi özellikle tavsiye ediyordum ancak şöyle bir durum var son güncellemeden sonra sitede neler değişti inceledim sonuç 1 tane eksiğim vardı 🙂

https://4.bp.blogspot.com/-cnqGMR0Rons/UYVaSG8Va6I/AAAAAAAARFU/LAvTEfTmKc8/s1600/All-in-One-SEO-Pack-2.0+(1).png

Rooteto‘nun temasını kendim yapmıştım ancak editörler için bir sayfa oluşturmamıştım ileride düşünüyordum ancak WordPress editör sayfası yoksa archive.php‘yi esas alıyordu ki hala öyle alıyor ancak All in one seo pack eklentisi sanırım bu durumu değiştirmiş.

Eklentiyi güncelledikten sonra fark ettim title değişti aslında değişmedi “Title“ye yani editör başlığına hiç bir şey eklemedi. Editör adı ve site adı yazması gerekiyordu.

Bunu çözmek için archive.php dosyasındaki php kodlarını kopyalayın yeni bir php dosyası oluşturun ve adı author.php olsun içine aynı kodları yapıştırın bu hızlı çözüm.

Ancak editör sayfasını biraz daha özelleştirebilirsiniz.

AYRICA BAKINIZ: Yazı içerisine yazar biyografisi eklemek

SEO Kelimeler: Arama Motoru Sözlüğü 0

Merhaba Arkadaşlar. Bugün sizler için SEO kelimelerinin anlamlarını içeren bir yazı hazırladım. Kısa kısa kullandığımız kodların uzun olarak bir anlamı var ancak bunların ne olduğundan tam olarak bilgi sahibi değil iseniz artık bilgi sahibi olma zamanı.

Belkide ilk defa duyduğunuz kelimeler bile olacak şaşırmayın araştırmanızı daha detaylı yapın 🙂 Bu kelimeler ile ilgili çeşitli makalelerim var onlarıda inceleyebilirsiniz.

https://2.bp.blogspot.com/-dEGUoUMQ354/UX7NLrcNewI/AAAAAAAARDc/uIyaZcm5YgU/s1600/keywords-seo-brand-management.jpg

A Harindan Z Harfine kadar detaylı bir inceleme yapacağız.

SEO: A Kelimesi

Adwords – Google ve beraberinde reklam veren firmaları  tıklama başına ücretlendirme bazında çalışan bir sistem.
Affiliate – Webmasterların; firmaların satmış olduğu ürünleri yada servisleri websiteleri ile promosyonununu text link yada grafik/resimlerle yaparak ; tıklama, üyelik yada satış bazında firmaların belirlemiş olduğu komisyon aldıkları bir Internet Pazarlama modelidir. Google ücretli bağlantıların alınması konusunda firmaları uyarıyor.
Agent Name – User-Agent’in eş anlamlısıdır. Arama motor’unun robotu olarak yada ziyaretçinin browser’ı olarak tanımlanan isimdir (Browser : Internet Explorer , Chrome, Netscape Navigator veya Mozilla gibi tarayıcı ismi)
Algorithm – Website ve web sayfalarını sıralamak için kullanılan bir matematiksel formüldür.
Altavista – Geniş/büyük içerikli(ölçekli) ilk arama motorlarından.
Alt Tag – Tarayıcının , kullanıcı mevcut sayfada görmek istemediği yada göremediği bir resim için kullanılan alternatif yazıdır (text).
Anchor Tag / Text = Gidilecek linki belirleyen(saptayan) kod / anahtar kelime(keyword)dir. HTML’de a tagı dediğimiz olay SEO’da Anchor tag olarak söyleniyor mantıken abartıyorlar sanki böyle bir şey yokmuş gibi.

AYRICA BAKINIZ: Resim SEO Optimizasyonu Teknik Ayrıntılarıyla

SEO: B Kelimesi

Back Link – Bir siteden diğerine verilen linktir. (Örn : a.com site üzerinde b.com siteye link var ise a.com sitedeki link b.com sitesi’nin back link’idir.)
Bridge Page (Köprü Sayfa) – Kesin olarak bir websitenin giriş (başlangıç) noktası olarak tasarlanmış Doorway Page benzeri sayfadır.

SEO: C Kelimesi

Clicks (Tıklamalar) – Bir ziyaretçinin sitenize her tıklayışıdır. Genellikle başka sitelerde bulunan link veya bannerlarınıza tıklanma sayısını belirlemek için kullanılır. Sürekli sitene girip tıklamak arama motorunda üst sırada çıkarmaz anlamları farklı yerlere götürmeyin.
Click Through – Sitenize yönlenen her tıklamadır.
Click Tracking – Gelen ve giden linkleri takip etmek için script kullanımıdır.
Cloaking – Arama motoru örümceklerine sitenizden farklı içerik sunmaktır. Bu genellikle spiderları optimize edilmiş bir içerik gibi göstererek kandırma işlemidir ve birçok arama motoru tarafından kullanımı yasaklanmıştır. Bir sitenin Google arama motorundan banlanması için ilk etkenler arasında cloak gelir.
Counter – Türkçe karşılığı sayaç olan , bir sayfanın hit’ini ve ziyaretçi sayısı gibi verilerini sayan yazılımdır.
Cost per Action – (CPA) Yapmış olduğunuz Faliyet / Eylem başına Ücretlendirme olarak belirlesem de tam olarak Türkçe karşılığı yoktur. Ancak belirli birşey yaptığınızda , örneğin bir alışveriş , karşı tarafa yapılan ödemedir.
Cost Per Click – (CPC) Tıklama Başına Ücretlendirme. Bir site üzerinde bulunan link’e her tıklandığındaki ücretlendirmedir.(Örn = 1 cent per click tıklama başına bir cent demektir.)
Cost per lead – (CPL) Eylem başına ücretlendirme. Bir üyelik yada belirli bir eylem karşılığında verilen ücrettir. (Örn = Bir Sitenize yeni bir üye yolladığında ödenir.)
Cost Per Thousand – (CPM) Bin kez gösterim bedelidir.
Crawler – Arama motorlarının bir websiteyi gezen ve bilgi toplayan programına denir. Arama motoru örümceğide denilmektedir.
Cross Linking – (Çapraz linkler) Çeşitli(birden fazla) sitenin birbirine link vermesi.
Click Through Rate – (CTR) Tıklama oranı demektir. Tıklamaların gösterimlerle karşılaştırarak ortaya çıkan orandır.

SEO: D Kelimesi

Dead Link – (Ölü link) 404 , sayfa bulunamadı hatasını üreten linktir. Serverda öyle bir dosya bulunmadığı zaman meydana gelir.
Directory – Website veritabanı vede dizinidir. Yahoo ve Dmoz.org ana örneklerdir. Arama motorlarına benzemelerine rağmen tek farklı insanlar tarafından yönetiliyor olmasıdır. Birçok arama motorunun da kendi website dizini bulunmaktadır. Bu dizinler websiteleri veritabanları aracılığı ile indeksler. (Directory terim olarak Dizin demektir)
Domain – Bir website’nin ismidir. (Örn : rooteto.com)
Dynamic Ip Address – Internete her bağlandığınızda değişen ip adresidir.
Dynamic Page – (Dinamik Sayfa) Sabit bir içeriğe sahip olmayan kullanıcının komut’u / isteği karşılığında oluşan sayfalardır. (Örnek : Yapmış olduğunuz bir HTML sayfası sabit, bir veritabanından yararlanarak oluşturulan ve sayfa’nın kodu içerisinde aslında içerik bulunmayan sayfa dinamiktir.)
Doorway Page – Arama motorlarında yüksek sıralamalarda yer alabilmek için tasarlanmış sayfadır.

SEO: E Kelimesi

Error Log File – (Hata Kayıt Dosyası) Meydana gelen hataları kaydeden bir server kayıt dosyası/log’dur.

SEO: F Kelimesi

FFA Free For All – (Herkese Açık) Ziyaretçiler tarafından eklenen linkler dışında birşey içermeyen bir link sayfasıdır.
Freshbot – Google’ın crawlerlarına verilen isimdir ve genellikle diğer crawler’larındann daha çabuk Google indeksine sayfaları eklediği bilinir.

SEO: G Kelimesi

Google Bot – Google’a sayfa indeksleyen crawler’dır.
Google Everflux – (Google Değişkenliği) Bu Google arama sonuç sayfalarındaki sürekli değişkenlikleri/değişiklikleri belirler.

SEO: H Kelimesi

Header Tag – Başlık Tag’ı. Site başlıklarını (title değil) belirlemek için kullanılır <head></head>
Hidden Text – Gizli yazı. İnsan gözü ile gözükmeyen , çünkü arka plan ile aynı renk olan yazıdır. Eğer display:none gibi css ile gizleme yaparsanız Google ve diğer arama motorları bu linkleri önemsiz kabul edecektir.

SEO: I Kelimesi

Image Map – Bir resimdeki belirli yerleri link olarak tanımlamaya yarayan sistem.
Impressions – Bir sayfanın gösterim sayısıdır.
Inbound Link – Bir başka sitenin sizin sitenize vermiş olduğu linktir.

AYRICA BAKINIZ: Firefox için SEO Quake Eklentisi

SEO: K Kelimesi

Keyword – (Anahtar kelime) Bir arama işleminde arama motorlarının, aranılan kelimenin içerildiği yada kelime hakkında bilgi sunan websitelere / sayfalara ulaşmak için kullanılan sözcük/kelimedir.
Keyword Density – (Anahtar Kelime Sıklığı) Aranılan sözcük yada sözcük öbeğinin (Keyword’ün) sıklık/yoğunluk yüzdesidir.
Keyword Stuffing – Keyword Zımbırtısı da diyebiliriz arama motorlarının kafasını karıştırmak için bir sayfayı farklı farklı keywordler ile tıkabasa doldurmak için yapılan işlemdir.

SEO: L Kelimesi

Link Farm – (Link tarlası) Arama motorlarında sıralamalarını yükseltmek için birbirine sayfalarında link veren siteler serisidir.
Link Popularity – Link Popüleritesi. Belirli bir siteye, link veren önemli sitelerin sayısıdır. Birçok arama motoru bir sitenin sıralamasını belirlemek için link popüleritesini bir faktör olarak görmektedir.

SEO: M Kelimesi

Meta Search = Birden çok veritabanını arayarak sonuçları birleştirmeye denir.
Meta Tags = Bir sitenin HTML kodlamasının yapısını belirleyen ve sayfada kullanıcıya gözükmeyen yazıdır.

SEO: O Kelimesi

Open Directory Project – Gönüllüler tarafından yönetilen website dizinidir. Veritabanları internetteki birçok site tarafından kullanılır. (www.dmoz.org) – DMOZ
Optimization – Bir sayfayı/siteyi arama motorlarının belirli sonuçlarında yada keywordlerde mükemmel başarıyı sağlamak ve sıralamalarda yüksek pozisyon elde etmek için yapılan düzenlemedir.
Outbound Link – Sitenizden bir başka siteye giden linktir.
Overture – En çok kullanılan PPC (Tıkalama başına ücretlendirme) bazında hizmet veren arama motorudur. Overture internetin bazı , Altavista, GO , HotBot , iWon, Lycos , MSN ve NBCi gibi en popüler arama motorlarına sonuçlar temin eder.

SEO: P Kelimesi

Page – Sayfa’nın bir kullanıcı tarafından çağrılma sayısıdır.
PFI – (Pay For Inclusion) Ekleme / Kayıt başına ücretlendirme olarak da adlandırılabilir. Yahoo vb arama motorlarının dizininde listelemek için ücretlendirmesi gibi , bir siteyi belirli bir yerde/dizinde listelemek için ödenir.
Pop Under – Popunder bir sayfa altında yüklemesini tamamlar ve ancak aktif sayfa kapatıldığında görülebilir.
Portal – Genelllikle bir Website’yi internet’in başlangıç noktası adı altında tanımlamak yada tamınlamaya çalışmak için kullanılan bir Internet Pazarlama terimidir. Tipik olarak “Portal Site” websitelerin kataloğu, arama motoru yada ikisi olarak tanımlanır. Bir “Portal Site” email ve benzeri hizmetleri kullanıcıları ayartarak (kendisine çekerek) emaillerini kontrol etmek vb hizmetler için ilk gireceği site olarak sunar.
Pagerank – Google Page Rank. Daha yüksek Page Rank arama sonuçlarında daha yüksek pozisyon/sıralama olarak tanımlanabilir.

SEO: Q Kelimesi

Query – Arama motorlarında aranan bir sözcük öbeğidir.

AYRICA BAKINIZ: 30+ En iyi (SEO) Arama Motoru Optimizasyonu Taktiği

SEO: R Kelimesi

Rank – Bir sitenin aramalardaki pozisyonudur.
Rate Card – Ücretlendirme bilgisini sunan tablo/dökümandır.
Reciprocal Link – (Karşılıklı Link) İki sitenin link değişmesidir.
Referrer – Bir siteye gelen ziyaretçinin geldiği sayfadır.
Refresh Tag – Bir sayfanın nerede ve ne zaman yenileneceğini (refresh) belirleyen tag’dır.
Relevancy – Kullanıcı tarafından belirlenen ve bir dökümanın kullanıcıya ne kadar iyi , kullanıcının aradığı bilgiyi sunduğunu belirleyen ölçüdür.
Robot – Robot arama motorlarının sayfalaraı gezerek bilgi toplaması gibi işlemleri yapmak için bulunan programdır ( Detaylı bilgi yukarıdaki terimlerden birinde var)
Robots.txt – Arama motoru “spider”larını sitenin belirli yönlerine yönlendirmek için oluşturulan dosyadır.Genellikle indexlenmemesini istedimiz klasör yada dosyalar için kullanılmaktadır.

SEO: S Kelimesi

Scooter – Altavista’nın crawler’ıdır. (Siteler hakkında bilgi toplayan program – yukarıda açıklama var.)
SEO – (Search Engine Optimization) Arama motoru optimizasyonu yada arama motoru marketing bir sitenin yapılması işlemi ve ; arama motorları ve arayıcılara , içeriğinin yüksek oranda , aranılan kelimeler ve içerik açısından bağlantılı olması amacı’na göre uygulanan bir bir Online Pazarlama türü/şekli’dir.Başarılı bir Arama motoru optimizasyonu bir site’nin aramalarda kullanılan kelime yada sözcük öbeklerinde (phrase) en yüksek sıralamayı/pozisyonu elde etmesine yardımcı olur.
SERP / SERP – (Search engine results page(s).) Arama motoru sonuç sayfası(ları).
Slurp – The Inktomi arama motorunun crawler’ı.
SPAM – İstenmeyen , belirli bir yerden yenilik/haber vb bilgi almak istediğine zair anlaşma kabul etmediğiniz halde gönderilen maildir. Diğer anlamı olarak da arama motorlarına belirli bir sayfayı sürekli olarak bir sayfayı ard arda kaydetmekdir.
Spider – Bir sayfayı ziyaret ederek belirli bilgiyi kaydeden programdır.
Submission – Kayıt. Bir site’yi arama motoru yada dizin’e kaydetme işlemidir. Genellikle “Search Engine Submission” (Arama Motoru Kaydı) olarak kullanılan terimdir.

SEO: T Kelimesi

Traffic – Bir sitedeki ziyaretçi ve sayfa gösterimi.

SEO: U Kelimesi

Unique Visitor – Tekil ziyaretçi bir sitenin tüm sayfaları dahil olmak üzere , alt sayfaların ekstradan dahil olmadığı , yani sadece Ana sayfanın sayıldığı tek bir ip üzerinden siteye erişilen rakamı belirler. Örnek : 6 Tekil Ziyaretçi = 6 Farklı ip üzerinden 6 farklı kişinin siteye erişmiş olması demektir.
URL – Uniform Resource Locator. Belirli bir kaynağın bulunabildiği adrese verilen ad.

Most Popular Topics

Editor Picks