Otomatik SEO linkler 0

Merhabalar. Bu eklenti üzerinde fazla durucam çünkü çok sevdiğim bir eklenti ve SEO yönünden çok işe yarar bir eklenti.

WordPress SEO tekniği olarak önerilir.

Eklentiyi indir: Automatic SEO Links

Eklenti kurulum

Eklenti kuruldu ve sırayla eklentiyi inceleyelim. Bu şekilde ayırıyorum çünkü kendimdende bişiler katıcam.

Kelimeye link ekleme

Ayarlar kısmından Automatic SEO Links linkine tıklayın. Hemen üstte  “Add Link” yazısını görürsünüz onada tıklayın ve alttaki alan gelicek karşınıza.

http://cvs.aesinformatica.com/Projects/QXV0b21hdGljIFNFTyBMaW5rcw==/screenshots/543557915.png

Word : Burada “Word” yazan kısıma sitede link bulunmasını istediğiniz kelimeleri yazıcaksınız. Örnek olarak ben sitemde “wordpress seo” kelimesi geçen her yere otomatik bu eklenti ile link verdiriyorum 🙂

URL : URL’nizi giriniz.

Title : Bu kısımada linkin üzerine geldiğinizde ne yazmasını istiyorsanız onu girin. Örneğin ahmet yazısına link verdiğiniz ahmetin üstüne gelindiğinde titleye yazdığınız yazı çıkar.

Target : Bu kısımda isterseniz linki farklı sayfada açabilirsiniz, İsterseniz farklı pencerede veya sitemin kendi linki diyip aynı sayfada açtırabilirsiniz.

Rel : Bu kısımda 2 seçenek var bunları daha önceden yazdığım yazılara bakarak daha iyi anlayabilirsiniz.

rel=”external” nedir?

No-Follow nedir?

Add deyip kelimemize link verdik.

Benden not: Bu kısımda titleyi mutlaka giriniz. External links eklentisini kullanmıyorsanızda nofollow seçeneğini seçiniz.

Eklenen linkler

Ayarlar kısmından Automatic SEO Links linkine tıklayın. Orada üstte Links aslında link eklediyseniz artık ilk karşınıza orası gelicek.

http://cvs.aesinformatica.com/Projects/QXV0b21hdGljIFNFTyBMaW5rcw==/screenshots/37448100.png

Evet üstteki kısımda gördüğünüz gibi sıralanmış 3 link verilmiş.

Text kısmında sitede yazan yazılarda örneğin “emilio” gördüğünde “http://emilio.aesinformatica.com” a giricekmiş ve linkin üstüne gelindiğinde Emilio yazıcakmış. Nofollow seçilmiş yani bu site beni ilgilendirmez demiş 🙂 _blank seçeneğini seçmiş yani farklı bir sayfada aç demiş. Shows kısmında ise görüntülenmeler var. En sağ da delete kısmı yani silmek isterseniz direk silebilirsiniz.

Sitede görünümü

http://cvs.aesinformatica.com/Projects/QXV0b21hdGljIFNFTyBMaW5rcw==/screenshots/799187582.png

Text: Automacik SEO Links

Title: Automatic SEO Links plugin wordpress

Gördüğünüz gibi seonuzu bu şekilde dahada güçlendirebilirsiniz 🙂

Bu arada eklentide hata var hatayı düzeltmek için alttaki sayfaya gidiniz.

Automatic SEO Links Hatası

Başka şekilde kullanma

Bu eklentiyi başka ne amaçlı kullanabilirim diyorsanız aklıma gelen bir fikiride sizlerle paylaşiyim. Çok büyük bir siteniz varsa kelime reklam alanı açarsınız. Kelimeye göre aylık ücret alırsınız. Örneğin eto kelimesine link verirsiniz aylık 30tl ödersiniz eto ya tıklandığında benim sitem rooteto.com a gelir ve bende bir şekilde hit yaparım “eto” aramasında üst sıralara çıkarım 🙂 tabi nofollow kullanılmazsa!

Eklenti sayfası: Automatic SEO Links

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Revolution Slider Güvenlik Açığı Kapatma Yöntemi 1

revolution slider acigi kapatma

Merhaba arkadaşlar, Dünyanın en popüler WordPress temaların da revolution slider kullanılıyor. Çünkü temanın bir çok özelliği var ve diğerlerine göre daha iyi bir slider.

Ancak bu eklentinin güzel olduğu kadar kötü de bir açığı var ve bu açık yüzünden bir çok site sahibinin sitesi hacklendi, host üzerinden toplu mail gönderildi, şifreleri değiştirildi vs. vs.

WordPress güvenlik açığını kapatmanın 2 yolu var ama önce açığı tam olarak anlamamız gerekiyor öncelikle açığı inceleyelim daha sonra güvenliğine geçelim.

Revolution Slider Açığı

Revolution slider kurulu olan sitede alttaki bağlantıyı çalıştırmanız yeterli;

http://victim.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=revslider_show_image&img=../wp-config.php

Kendi sitenizde bu eklenti varsa deneyebilirsiniz wp-config.php dosyasının indiğini göreceksiniz. Hackerlar bu dosyaya eriştiklerinde ellerinde MySQL bağlantı bilgilerine sahip olurlar.

  • Bununla mysql’e bağlanarak user tablosundan şifrenizi değiştirip panele giriş yaparlar ve oradan dosya yükleyebilirler.
    • Whm/cPanel kullanıcıları için uzak mysql bağlantısı kapalıdır. Ama site.com/phpmyadmin yazıp girebilirler buda ayrıca kötü bir durum.
  • Hackerlar mysql şifresi ile ftp şifresini de denerler. Genelde biz kullanıcılar basit olsun diye hepsine aynı şifreyi veririz ya işte onlar da bunu kullanırlar. 🙂
  • ../” ile ana dizine geçip wp-config.php indirebilen ve biraz bilgisi olan kullanıcı “../../../../etc/” dizinine girer detayını yazmıyorum zararlı olmaması açısından. Eğer sunucu güvenliği yetersiz ise tüm şifrelere kriptolu bir şekilde ulaşabilir ve kriptolulardan kırabildiklerini kırar.

Neyse açığı artık öğrendik ve ne kadar zararlı olduğunu da anladık. Şimdi gelelim bu açığı kapatmaya.

Revolution Slider Açığı Kapatma

Güvenlik açığını kapatma ile ilgili 2 yöntem anlatıcam detaylı incelerseniz sevinirim.

Genel de açık kaynaklı yazılımların açığını güncelleme ile kapatabilirsiniz. Eğer populer bir yazılımsa hızlı bir şekilde güncellemesi gelir ama populer değilse yıllarca o açık sisteminizde durur.

1) Revolution Slider eklentisi de populer bir eklenti ve hızlıca bir güncelleme yayınladı bu açığı kapattı. Sizde eklentinizi güncelleyip bu açıktan kurtulabilirsiniz. Güncelleme yapamam diyorsanız açığı kapatmak için bir eklenti de yayınlandı.

Ama ileride başka bir eklenti veya tekrar revolution slider eklentisinin hatasından dolayı wp-config.php dosyanız indirilebilirse?

2) Altta vermiş olduğum .htaccess kodlarını sitenize ekleyin. WordPresste htaccess yapılandırması yaptıysanız zaten bir .htaccess dosyanız hazırda bulunacaktır. Varolan .htaccess dosyanızı açıp içerisine # ile başlayıp # ile biten alanı ekleyin. Yani varolan dosyanızın “RewriteBase /” satırının altına ekliyorsunuz.

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /

#buraya odaklanın
RewriteCond %{QUERY_STRING} wp-config.php
RewriteRule .* - [F]
#odaklanma bitsin :)

RewriteRule ^index.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

Kaynaklar

Bir WordPress güvenlik yazısının daha sonuna geldik inşallah açığı kapatmışsınızdır. Bol huzurlu günler diliyorum 🙂

Ücretsiz Türkçe WordPress Kişisel Blog Teması 0

kisisel blog temasi

Merhaba arkadaşlar, Uzun bir sürenin ardından tekrar merhaba. Dün gördüğüm ve çok beğendiğim bir kişisel blog temasını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kendinize kişisel blog açıp güncel yazı girmek istiyorsanız gerçekten çok iyi hazırlanmış bir tema. Eğer kişisel bir sitem olmasaydı kesinlikle kurardım dediğim bir tema.

Sizde inelediğinizde bana hak vericeksiniz 🙂

https://4.bp.blogspot.com/-JoirDGkq3lo/VWdJGmiBkxI/AAAAAAAAb20/3fbvaZkCkrY/s1600/kisisel-blog-temasi-colorlib.jpg

Bu arada yeni wordpress temalar kategorimizi incelemeyi unutmayın.

Tema bir çok dili destekliyor. Diller arasında Türkçe’de var.

Tema Demo / Tema İndir / Dökümantasyon

Most Popular Topics

Editor Picks