avast! Home Edition – Bedava Ev Antivirüs Programı 0

avast! 4 Home Edition: tam güvenlikli ve ücretsiz bir anti-virüs uygulamasıdır. Ev kullanıcılarının tam istediği türde bir güvenlik programı olup sistemleri zorlamadan ve size hissettirmeden bilgisayarınızın tam güvenliği sağlar.

avast! 4 Home Edition: ödül sahibi son teknoloji ile üretilmiş mükemmel bir koruma programıdır. Sisteminiz ve verilerinizi virüslere ve benzer zararlı yazılımlara karşı korur. Sınıfındaki en profesyonel çözümü sunan avast! Professional ile Windows tabalı her hangi bir işletim sisteminizi tamamen güvenli hale getirebilirsiniz.

Avast! Home Edition özellikleri

avast! 4.8 Home Edition box

* AntiVirus Kernel: Tüm formatları tanıyıp tarayabilme özelliği sayesinde sisteminizi tamamen korur. Ödül kazanmıştır!
* Kolay Kullanılabilir Arayüz: İstediğiniz tüm ayarları tek bir pencereden yapabilirsiniz.
* Yerleşik Koruma: Sistem dosyalarınızı email hesaplarınızı her türlü verinizi korur.
* Network Koruması: Windows NT/2000/XP/2003 sistemlerinde network koruması sağlayabilme özelliği ağınıza sızmaya çalışanlara karşı da bir güvenlik sistemi oluşturur.
* Web Koruması: Microsoft Internet Explorer, FireFox, Mozilla ve Opera browserlarında kullanılabilen bu özellik ile HTTP sunucularındaki bir çok belirlediğiniz sitenin trafiğini daha da güvenli hale getirebilirsiniz. Trafikten gelebilecek zararlara karşı sizi ve sisteminizi korur.

* Otomatik Güncellemeler: Virüs koruma programlarının en kilit noktalarından birisi olan güncellemeler avast! Pro Edition ile her an yapılabiliyor. Bu sayede son çıkan virüslere trojanlara ve bilumum zararlı yazılımlara karşı sisteminizi koruyabiliyorsunuz.

* Avast!Cleaner entegreli: Malware`lere karşı koruma sağlamak için Cleaner yazılımı entegre edilmiştir. Ayrıca Cleaner ile içeriği bozulmuş dosyaları bulabilir düzeltebilir iyileştirebilir onarabilirsiniz.
* 64-Bit Windows destekli

Avast! Türkçe sürüm indir

Avast! anti virüsü kesinlikler herkeze öneririm asla vazgeçmem tüm bilgisayarlarımda bu anti virüsü kullanırım. Diğer anti virüsler gibi bilgisayar açılışında bekletmeler veya bilgisayara aşırı yüklenmeler yapmıyor.

Alttaki link daima son sürümdür. Yeni sürüm çıktığı an alttaki sürüm güncellenir.

Avast! Home Edition Türkçe ev sürümü bedava indir.

Avast! Home Edition lisans kaydı

Avast ev sürümünü bedava verdiği için çok mutluyum 🙂 Çünkü daha çok güvenlik için para vermek zorunda kalmıyorum. Avast hem bilgisayarımı güvende tutuyor hemde bu bilgisayarımın kasmamasını engelliyor.. Tabiki paralı sürümünde daha çok özellik var ama bana bu yeterde artar bile.

Ücretsiz kayıt sistemi ile avast!`a kayıt olmanız gerekmektedir.

Avast kayıt sayfasına tıklayın. Sizden istediği bilgileri doğru girin ve mail adresinize şifrenizi yollasın.

Avast! Home Edition Temaları

Nice Vista-like skin for avast!
SZCraftec tarafından oluşturuldu – Tekrar teşekkürler
İndir

S.Z. Craftec için geçtiğimiz hafta gerçekten verimli geçti.
İşte yeni bir eser daha 🙂
İndir

Arayüz
S.Z. Craftec tarafından oluşturuldu!
İndir

Temaların devamı için tıklayınız.

Avast! Ev sürümü teknik özellikleri

Bir çok ev kullanıcısının malesef herhangi bir antivirüs programı için ödeme yapacak durumu yoktur. Bazen de antivirüs programı için para harcamanın gereksiz olduğu düşünülmektedir. Tabi bu düşünce son derece yanlıştır. Güvenilir bir antivirüs programı bilgisayarınızın güvenliği açısından çok önemlidir. ALWIL Software avast! Bedava Ev antivirüs Programını bu nedenlerden ötürü ticari amaçlı olmayan ev kullanıcılarından herhangi bir ücret talep etmemektedir. Bu sayfadan bu programa ait en önemli özellikleri bulma şansını yakalayacaksınız.

Yerleşik anti-spyware

Spyware/casus yazılım; bilgisayara yüklenmiş, kullanıcının haberi olmaksızın önemli bilgileri ele geçirme amacında olan yazılımdır. Bu bilgiler banka bilgileri, kimlik bilgileri, şifreler v.s gibi önemli bilgilerdir. Genellikle bu yazılımlar organize suç örgütleri tarafından geliştirilen yazılımlardır.

West Coast Lab’s Checkmark işlemi tarafından sertifikalı avast!, korumanızı tam anlamıyla gerçekleştirebilmek için tam yerleşik anti-spyware uyumuna sahiptir.

Yeleşik Anti-rootkit

Rootkitler, bilgisayara kullanıcının haberi olmaksızın kurulan, kendilerini ve aktivitelerini kullanıcıdan gizleyen programlardır. Rootkitler hem ev bilgisayrlarında hem de şirket ağlarında bulunması ve kaldırılması oldukça güç olan, güvenlik riski olarak da tanımlanabilir. Rootkitler genellikle bir virüs tarafından ya da diğer kötücül yazılım tarafından yüklenir. Bu nedenle kullanıcılara önemle, devamlı güncellenen antivirüs/spyware yazılım versiyonlarından birini kullanmalarını öneriyoruz ki avast!, hali hazırda bu versiyonlardan birisidir.

Sınıfının lideri GMER teknolojisi üzerine kurulu avast! sisteminizi rootkit tehlikelerinden korur; herhangi bir CD önyükleme diskine (boots disks) gerek yoktur. Rootkit bulunduğu taktirde, program öncelikle rootkiti etkisiz hale getirir. Güvenli bir şekilde bilgisayara zarar vermeden rootkiti uzaklaştırır. avast! antivirüs bilgisayarınızı rootkitlerden sınırsız bir şekilde korumak için devamlı güncellenen virüs veri tabanına sahiptir.

Kendi kendini koruyabilme

Bazı virüsler bilgisayarınızda bulunan antivirüs programını kapatıp etkisiz hale getirebilir. Korumanızı son tehlikelere karşı dahi (çünkü bu tehlikeler antivirüs programınızı etkisiz hale getirebilir) devam ettirebilmeniz için avast! sınıfında en güçlü kendi kendini koruyabilme özelliğine sahiptir. Böylece ne ile karşılaşırsanız karşılaşın avast!’ın değerli program ve verilerinizi koruduğundan emin olabilirsiniz.Bir çok ödül kazanmış olan avast! antivirüs teknolojisi üzerine kurulan bu ürün, size değerli data ve programlarınızın sınırsız korunduğundan emin olmanız için extra bir güvenlik katmanı sağlar.

Antivirus kernel/çekirdek

avast! antivirüs kernel (çekirdek) özellikleri, en son versiyonda, yüksek performansla birlikte, olağanüstü saptama yeteneğine sahiptir. Rahatlıkla ürünlerimizden tehlikede olan virüsleri (virüsler kullanıcılar arasında yayılmaktadır) %100’e yakın saptamasını ve Truva atlarını mükemmel şekilde tespit etmesini bekleyebilirsiniz.

Kernel (çekirdek) ICSA Labs sertifikalıdır. Genellikle Virus Bulletin dergisinin testlerinde yer alır, VB100 ödülüne sahiptir.

Avast! ayrıca harika unpack (açma) desteği verir. Takip eden arşivlerin içinde, mükemmel tarama özelliğine sahiptir: ARJ, ZIP, MIME (+ tüm ilişkili formatlarda), MAPI (Outlook pst dosyaları), DBX (Outlook Express arşivleri), RAR, TAR, GZIP, CAB, BZIP2, ZOO, ACE, ARC, LHA/LHX, TNEF (winmail.dat), CPIO, CHM, RPM, ISO, 7ZIP ve SIS. Ayrıca bir çok yürütülür pakatleyiciyi de destekler (ör; PKLite, Diet, UPX, ASPack, PeShield, FSG, MEW v.s.).

Tüm bunlarla beraber NTFS volumlerinde Alternate veri akımlarındaki saklı virüsleri de tarar.

Basit kullanıcı arayüzü

Basit Kullanıcı Arayüzü isteğe bağlı tarama yapmak için kullanılmaktadır. Bu arayüzü kullanarak, birçok opsiyonu değiştirebilirsiniz. Temel koruma ayarlarını burada modife edebilirsiniz.

Basit Kullanıcı Arayüzü avast! 4 Home Edition için ana uygulamadır. Ek avast! modüllerini buradan başlatabilirsiniz, Örneğin; Virus Karantinası, Güncelleme ya da Günlük Görüntüleyicisi .

Basit Kullanıcı Ara yüzünün gürünümü oldukça esnektir. Size en uygun olan skin (arayüz) ile değiştirebilirsiniz. Ana pakette üç arayüz vardır. Daha fazlası için lütfen web sayfamızı ziyaret ediniz.

Standart yerleşik koruma

Yerleşik koruma ( bilgisayarda gerçek zamanlı koruma sağlar), bugün, antivirüs programlarında aranılan en önemli özelliklerden biridir. avast!, virüs bilgisayara herhangi bir zarar vermeden önce virüsü saptama özelliğine sahip çok güçlü olan yerleşik modülünü ön plana çıkarmaktadır.

avast! Home Edition bilgisayar dosya sisteminde yerleşik korumaya ve email/haber için yerleşik modüle sahiptir.

Dosya sistemi koruması, hiçbir virüsün açılmayacağını garanti eder. Bu size bir çok ayarlama seçeneği sunar. Bu seçeneklerden biri dosyaların kopyalanma esnasında taranmasını mümkün kılabilmenizdir. Ya da sistemde yalnızca belirli uzantıya sahip olan dosyaların taranması şeklinde ayarlama yapabilirsiniz (.com yada .exe gibi uzantılar) .

E-mail/Haber koruması birbirinden bağımsız iki ayrı modülden oluşur; ilk olarak , SMTP/POP3/IMAP4/NNTP protokol düzeyi üzerinde çalışan kendine özgü tarayıcıdır. Bu tarayıcı, bu protokollerden herhangi birini kullanan email istemcisini korur. İkinci olarak, yalnızca MS Outlook için özel olarak tamamen transparan tarama ile beraber Plug-in modülüdür ve özel bir ayarlama gerektirmez.

Bir diğer özniteliği ise email tarayıcılarının buluşsal analizidir. Bu nitelik sayesinde normalde taranamayan, yeni, bilinmeyen virüs ve solucanlardan bilgisayarınız korunur. Bu buluşsal modül her bir emailde araştırma yaparak ve virüs işareti veren şüpheli varlıkları izleyerek çalışır. Öncelikle istemci programa hangi işaretlerin olduğunu ve ne kadar olduğunu belirterek bir kural oluşturur. Bundan sonra program bu kurala göre emailleri tarar ve bulduğu işaretlerin sayısı bu kuralla aynı yada daha fazla ise kullanıcıyı uyarır.

P2P ve IM Kalkanları

Avast! ayrıca IM ve (Instant Messaging, “chat”/ anında mesajlaşma)ve P2P (peer-to-peer/ uç birimden uç birime) programları için koruma modülüne sahiptir. Desteklenen IM ve P2P programları listesi geniş kapsamlıdır. Şu anda 30’dan fazla program için destek vermektedir.

Günümüzde anında mesajlaşma (chat programları) tam olarak virüs açısından teklike yaratmasa da, dosya paylaşma da kullanılabildiği için, dosyalar taranmadığı takdirde, virüslere davetiye çıkarabilmektedir.

P2P koruma modülü için daha fazla açıklama yapmaya gerek duymuyoruz çünkü bugünün P2P ağları ( Kazaa gibi) potansiyel olarak binlerce virüslü dosya içerebilmektedir ve efektif bir koruma zorunludur.

Ağ Kalkanı

Yeni yerleşik koruma modülü olan Ağ Kalkanı avast! 4.5’e eklenmiştir. Bu modül Internet solucanlarının saldırılarına karşı koruma görevini üstlenir. Bütün network (ağ) trafiğini analiz eder ve kötücül içerikleri tarar. Bu, yalın güvenlik duvarı/firewall gibi görülebilir. (ya da , kesin olarak, IDS olarak gürülebilir(Intrusion Detection System)).

Ağ kalkanı yalnızca NT tabanlı sistemlerde çalışır. (Windows NT/2000/XP/Vista).

Web Kalkanı

Web Kalkanı avast!’ın eşsiz özelliklerinden biridir. Monitorde çalışır ve tüm Web sitelerden gelen HTTP trafiğini filitre eder. Tüm dünya çapında virüslerin sayısı (ve diğer kötücül yazılımların, casus yazılım/spyware ve dialer dahil) ve yayılma hızlarının artması ile beraber koruyucu önlem gereksinimi de artmıştır. Web Kalkanı şeffaf HTTP vekili gibi ve tüm web tarayıcısı ile ( Microsoft İnternet Explorer, Firefox, Mozilla ve Opera) uyumlu bir biçimde hareket eder.

Diğer çözümlerden farklı olarak, Web Kalkanının, tarama hızının üzerindeki etkisi yok denecek kadar azdır. Çünkü “Intelligent Stream Scan” adındaki eşsiz öznitelik Web Kalkanı modülünün çalışan objeleri, önbelleğe almaya gerek duymaksızın, tarama yapmasına izin verir. Akım taraması/stream scanning yalnızca işletim hafızasında ve içeriği diske boşaltmaya gerek kalmaksızın gerçekleştirilir.

Otomatik güncellemeler

Antivirüs programlarında otomatik güncellemeler aranılan bir diğer özelliktir. Virüs veri tabanı ve programın kendisi otomatik olarak güncellenir. Değişen güncellemeler yeni ya da kayıp bilgilere ulaşmanızı sağlar. Böylece verilerin tarnsfer ağırlığı en aza indirgenmiş olur. Tipik virüs veri tabanı güncellemesi 10-50 KB bazında yer kaplar, program güncellemeleri ise 100-500 KB kadar alan kaplayabilir.

İnternet bağlantınız sürekli çalışıyorsa güncellemeler otomatik olarak gerçekleşecektir. Internete sürekli bağlanmıyorsanız, avast! bağlandığınız zamanları takip edee ve bağlantıda olduğunuz durumlarda mutlaka güncellemeleri gerçekleştirir.

Virüs veri tabanlarını ve programları güncellemek bilgisayarınızı devamlı korumak için en önemli altın kuraldır.

Virüs Karantinası

Virüs karantinasını, disk sürücünüzdeki bir klasör gibi düşünülebilirsiniz. Virüs karantinasındaki dosyalarla bazı güvenlik kısıtlamalarına rağmen çalışabilirsiniz.

Virüs karantinasının en önemli özelliği, işletim sisteminin geri kalan kısmından tamamıyla izole oluşudur. Hiç bir dış etken, virüs gibi, dosyanın içine giremez ve yürütülemez. Virüsleri burada toplamanın hiç bir tehlikesi yoktur.

Sistem uyumu

avast! antivirus tüm özellikleriyle beraber sisteminize mükemel bir şekilde entegre olur. Tarama, herhangi bir dosya veya klasör üzerinde farenizin yalnızca sağ butonuna tıklayarak ve menüden ilgili seçeneği seçerek, Windows Explorer’dan direk olarak başlatılabilir.

Özel ekran koruyucusu, virüs taraması gerçekleştirilirken çalışabilmektedir. Yani avast! antivirus favori ekran koruyucunuzla birlikte çalışabilmektedir. Bu nedenle kişisel ayarlarınızı programı kullanabilmek için değiştirmeniz gerekmemektedir.

Bu yeni sürümdeki bir diğer yeni özellik “boot-time scan” yani önceden taramadır (Windows NT/2000/XP/Vista 32bit only). Bu çok önemli özellik kullanıcıya virüs aktif hale gelmeden tarama imkanı sağlar.

Uyumlu avast! virüs temizleyicisi

4,1 versiyonundan beri avast! Virüs temizleyicisine sahiptir. Bu araç, en yaygın virüsleri, virüslü bilgisayarınızdan kaldırmanıza olanak sağlar. Avast! bilgisayarınızı taramakla kalmaz en bilinen virüslerden, malware yani kötücül yazılımlardan temizler.

Bir çok virüs ve solucan, geliştirilmeye davam eden Virüs Temizleyicisi tarafından desteklenmektedir. En güncel bilgiler için lütfen Cleaner’s own page sayfasını ziyaret ediniz. (Virüs Temizleyicisi’ni acil durumlar için -avast!’ı kullanmıyorsanız- ayrıca tek başına bir ürün olarak sunuyoruz).

64-bit Windows destekler

avast! Home/Professional sürümleri şimdi tüm 64-bit Windows platformlarını desteklemektedir. ALWIL Software bu platformun ileride daha da gelişeceğini ve populer olacağını beklemektedir. Windows XP 64-Bit Edition 32 GB RAM ve 16 TB sanal hafızayı destekleyecek ve böylece uygulamaların geniş veri setlerinde (elektronik çizelgeler gibi) daha hızlı yürütülebilmesi mümkün hale gelecektir. Uygulamalarla, sanal hafızaya 64 Bit’in uzantılarının hızlı erişim sağlamasıyla beraber, daha fazla veri yüklenebilir. Bu da, sanal hafızaya yükleme yaparken, araştırırken, okurken, veri işlerken zamanı en aza indirgeyerek uygulamaları daha hızlı ve etkili hale getirir.

Klasik (32-bit) antivirüs uygulamaları 64-bit Windows platformlarında tam olarak çalışamamaktadır. Çünkü genellikle 32-bit -çekirdek mod sürücülerini kullanmaktadırlar. Yeni avast! tıpkı 32-bit windows ortamlarında olduğu gibi 64-bit sürücülerini kullanarak aynı korumayı sağlar.Kurulum paketi 32-bit ve 64-bit versiyonları ile aynıdır – Kurulum programı, otomatik olarak işletim sistemini tarar ve gerekli olan tüm dosyaları yükler. Daha fazla bilgi için avast! Antivirus and Windows x64 Edition sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir çok dilde destek

Özellikle son iki yılda avast Birçok dile çevirilmiştir. Şu anda desteklenen diller arasında İngilizce, Bulgarca, Çince( Basit ve geleneksel), Çekce, Hollandaca, Almanca, Yunanca, Macarca, İtalyanca, Japonca, Korean, Malay, Norveç, Polonyaca, Romanca, Rusça, Fransızca, Sırpça, Slovak, İspanyol, Swedish ve Türkçe yer almaktadır.

Kaynak: Windows işletim sistemleri için avast! Bedava Ev Antivirüs Programı, anti-spyware/casus yazılım & anti-rootkit

Chrome OneTab Eklentisi ile Tüm Sekmeleri Birleştirin 0

Chrome web tarayıcı ile çok sekme açıyorsanız ve bu sekmeler ile baş edemiyorsanız OneTab eklentisini kullanabilirsiniz. OneTab Chrome eklentisi ile açık tüm sekmelerinizi tek bir sekme ile bir araya getirebilirsiniz.

Chrome OneTab eklentisi tarayıcınız üzerinden açtığınız tüm sekmeleri tek bir liste altında toplayarak sekmelerinizi daha kolay kullanmanızı sağlar. İstediğiniz sekmeleri OneTab listesine gönderebilirsiniz. OneTab listesine gönderilen açık sekmeleriniz kesinlikle kapanmaz. Tekrar açmak istediğinizde açık sekmeniz en son kaldığınız yerde tekrar açılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Instagram Windows 10 PC Ücretsiz İndir

%95 Tasarruf Sağlayın

Bu eklenti ile bellek kullanımınızda %95 oranında düşecektir. Çok büyük oranda bellek tasarrufu sağlayan bu eklenti sayesinde hem sekme karmaşasından kurtulabilir hemde hızlı bir internet kullanımı sağlayabilirsiniz.

Chrome OneTab İndir

Windows 10’u Hızlandırmak İçin 25 İpucu 0

Merhaba arkadaşlar bu sefer sizlere yavaşlayan bilgisayarınızın hızlanması için 25 ipucu göstereceğim. Windows 10 işletim sistemini kullananlar bu paylaşımım da verdiğim 25 ipucunu uygulayarak daha hızlı bir bilgisayar deneyimi yaşayabilir.

Windows 10 işletim sistemini kullananlar belli bir süre sonra bilgisayarı yavaşlayabilir veya hatalar alabilir. Bu tip durumlarda Format atmak yerine göstereceğim bu işlemleri yapmanız yeterli olacaktır. Bilgisayarınızı uzun soluklu kullanmak için bu ayarları uygulamanızı tavsiye ediyorum. Bilgisayarınızda gereksiz kaynak kullanımlarını, gereksiz programları ve tarayıcı eklentilerini, gereksiz dosyaları, efektleri ve animasyonları silerek veya devre dışı bırakarak bilgisayarınız hızlandırabilirsiniz. Sizler için hazırladığım Windows 10’u Hızlandırmak İçin 25 İpucu nelermiş? yakından bakalım.

1- Başlangıçta Çalışan Programları Devre Dışı Bırakın

Bilgisayarınızın açılışını hızlandırmak için açılış sırasında otomatik olarak açılan programları devre dışı bırakarak bilgisayarınızı daha hızlı açabilirsiniz.

 • Görev çubuğuna sağ tıklayın.
 • Görev yöneticisini açın.
 • Başlangıç sekmesine tıklayın.
 • Başlangıçta çalışmasını istemediğiniz programa sağ tıklayın ve devre dışı bırakın.
 • Bilgisayarınızı programsız çok hızlandırmak istiyorsanız kesinlikle SSD kullanın.

2- Efektleri ve Animasyonları Devre Dışı Bırak

Bu işlem ise her formattan sonra yapılması gereken bir işlemdir. Görsel efektleri ve animasyonları kapatarak bilgisayarı programsız hızlandırın. Aşağıdaki kutucukları kendinize işaretleyerek kişiselleştirme yapabilirsiniz. Bilgisayarı çok hızlandırmak istiyorsanız bu ayarı kesinlikle uygulayın.

 • Bilgisayarıma sağ tıklayın ve Özelliklere tıklayın.
 • Açılan pencerenin sol üstünde Gelişmiş sistem ayarlarına tıklayın.
 • Yeni açılan pencerede ise performans ayarlarına tıklayın.
 • Görsel efektlerden En iyi performans için ayarla seçeneğine tıklayın.

3- İstenmeyen Programları Kaldırın

Bu aşamada bilgisayarınıza kurulu olan gereksiz, hiç kullanmadığınız programları kaldırarak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Bir programı yüklerken içinde gereksiz reklam yazılımları yüklenmişse hemen kaldırın. Bu yazılımlar hem sistem kaynağınızı tüketecek hemde bilgisayarınızı hızlandıracaktır.

 • Denetim masasını aç.
 • Program kaldır/değiştire tıkla.
 • Açılan pencereden kaldırılmasını istediğiniz programa sağ tıklayarak kaldır.

4- Performans İzleyicisini Kullanarak Hataları Giderin

Bilgisayarınızın arama bölümünden performans izleyicisini açtıktan sonra System diagnotics klasörüne tıklayarak hataları görüp hemen internette aratarak sorunlarınızı çözebilirsiniz.

 • Arama bölümüne Performans izleyicisi yazın.
 • Açılan pencereden System diagnotics klasörüne tıkla ve hataları gör.

5- Hazırda Bekletme Modunu Etkinleştirin

Bu modu SSD kullanıcılarına öneriyorum. SSD diski olan arkadaşlar Hazırda beklet modunu kullanmaları daha iyi olacaktır. Bilgisayarınızın açık pencereleri, programları, açık bırakıp hazırda beklet modunu seçin. Bilgisayar kendini kapatacaktır. Bilgisayarınızı tekrar açtığınızda tüm pencereleriniz ve programlarınız açık halde yani son bıraktığınız halde gelecektir. Hazırda beklet modu normal mekanik disk kullananlarda yavaş açılabilir. Ancak SSD kullanıcıları açılış hızındaki yavaşlığı 1-2 saniye gecikmeyi hissetmeyecektir.

 • Denetim masasına girin.
 • Güç seçeneklerine tıklayın.
 • Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin, sekmesine tıklayın.
 • Üstte: Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir seçeneğine tıklayın.
 • Hazırda beklet kutucuğunu işaretleyin.
 • Değişiklikleri kaydedin.

6- Windows (Search) Aramayı Devre Dışı Bırakın

Windows aramayı sık kullanmıyorsanız bu ayarı kapatmanızda fayda var. Zira Windows search sistem kaynağından oldukça fazla kullanır. Bu nedenle bu ayarı kapatmanızı öneririm.

 • Başlat’a tıklayın ve Bilgisayar yönetimi yazın.
 • Açılan pencerede en altta Hizmetler‘e tıklayın.
 • Sağ taraftan açılan pencerede Windows search‘ü bulun ve çift tıklayın.
 • Açılan penceredeki Genel sekmesindeki Başlangıç türünü Devre dışı veya Elle seçeneğini seçin.

7- Tarayıcı Eklentilerini Kaldırın

İnternet tarayıcınıza (Chrome) kurmuş olduğunuz kullanmadığınız veya siz fark etmeden kurulmuş olan tarayıcı eklentilerini kaldırarak bilgisayarınızda daha hızlı bir internet keyfi yaşayabilirsiniz.

 • Web tarayıcınızı açın.
 • Ayarlardan Eklentilere (Uzantılar) tıklayın.
 • Gereksiz eklentileri seçin ve kaldırın.

8- Hard Disklerinizi Temizleyin

Diskinizde bulunan geçici dosyaları, çevrim dışı sayfaları, hata bildirimlerini, geri dönüşüm kutusu gibi geçici dosyaları silerek gereksiz dosyalardan kurtulabilirsiniz.

 • Bilgisayarıma girin.
 • Diskinizin üzerinde sağ tıklayın ve Özelliklere girin.
 • Karşınıza çıkan küçük pencerede Diski temizle butonuna tıklayın.
 • Açılan pencerede silinmesini istediğiniz kutucukları işaretleyin ve tamam butonuna tıklayın dosyaları sile tıklayın.

9- Disk Sürücülerinizi En İyi Duruma Getir ve Birleştir

Bu ayar ise disklerinizi optimize eder ve birleştirir. Parçalanan sabit diskinizi birleştiren ve en iyi duruma getiren ayarla diskinizin ömrünü uzatır ve performansını arttırır.

 • Bilgisayarıma tıklayın ardından herhangi bir diskin üzerine sağ tıklayın ve özelliklere girin.
 • Açılan pencereden araçlar sekmesine girin.
 • En iyi duruma getir‘e tıklayın.
 • Sırasıyla disklerinizin üzerine tıklayın ve disklerinizi en iyi duruma getirin.

10- Hızlı Başlangıcı Açın

Hızlı başlangıç seçeneği PC’nizi kapattıktan sonra tekrar açarken daha hızlı açılmasını sağlar. Hızlı başlatmayı açmak yeniden başlatmayı etkilemez. Bilgisayarınızın açılışı hızlanarak daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

 • Başlat-Denetim masasına tıklayın.
 • Güç seçeneklerine girin.
 • Sol üstte Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin‘e tıklayın.
 • Açılan pencerede üstteki Kullanılmayan ayarları değiştir’e tıklayın.
 • Eğer hızlı başlat kutucuğu işaretli değilse işaretlerin ve değişikleri kaydedin.

11- Fontları ve Sürücüleri Kaldırın

Bilgisayarınıza kurduğunuz programlar ile gelen bazı yazı tipleri yani fontları ve kullanmadığınız donanımların sürücülerini kaldırın.

 • Başlat-Denetim masasını açın.
 • Yazı tiplerini bulun ve girin.
 • İstediğiniz fontu kaldırmak için sağ tıklayıp kaldır‘ı seçin.
 • Donanımların sürücülerini kaldırmak için PC-aygıt yöneticisine girin.
 • Açılan pencereden kullanmadığınız donanımların sürücülere sağ tıklayıp kaldırın veya devre dışı bırakın.

12- Arkaplan Uygulamalarını Kapatın

Windows 10 mağazası ile birlikte gelen uygulamalar arkaplanda çalışmayı severler. Bu uygulamaların yinelenmesini kapatarak sisteminizi hızlandırmaya ve hızlı kullanmanıza olanak sağlar.

 • Başlat-Ayarlar‘a girin.
 • Gizlilik ayarlarındaki en altta Arkaplan uygulamaları sekmesine girin.
 • İstemediğiniz uygulamaları kapalı yaparak arkaplanda çalışmasını engelleyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Windows 10 Güncellemeleri Kapatma Resimli Anlatım

13- Sanal Belleği Optimize Edin

Sanal bellek arttırımı en çok mekanik disk kullananların ilgisini çekebilir. Ağır çalışan bilgisayarınızın performansını attırmak istiyorsanız bu ayarları ram’inizin kapasitesine göre değiştirebilirsiniz. Ancak sanal bellekten pek anlamıyorsanız bu ayarı fazla kurcalamayın.

 • Başlat-Denetim masası-Sistem yolunu izleyin.
 • Açılan pencerenin sol üstünde Gelişmiş sistem ayarlarına girin.
 • Burada Performans ayarlarına ve Gelişmiş sekmesine tıklayın.
 • En üstteki onayı kaldırarak sanal bellek ayarlarınızı yapabilirsiniz.

14- Windows İpuçlarını Kapatma

Windows 10’u kullanırken ipuçları ve uyarılar almak istemiyorsanız bu ayarı yapınız. İyi bir bilgisayar kullanıcısı iseniz bu ayarı kapatın.

 • Başlat-Ayarlar-Sistem yolunu izleyin.
 • Bildirim ve eylemlere girin.
 • “Windows kullanırken ipuçları, bilgiler ve önerileri alın seçeneğini kapatın”

15- Otomatik Tema Değiştirmeyi Kapatın

Windows 10’da arkaplan resmine göre temada otomatik renk değiştiriyor. Yani duvar kağıdınızı değiştirdiğinizde windows renge göre tema rengi ayarlıyor.

Bu tema değişikliği kaynak kullanımını arttırır ve performansı azaltır. Bu nedenle bu özelliği devre dışı bırakın. Böylelikle bu özelliği çalıştıran kaynak kullanımını serbest bırakarak tema değişikliğinde yanıt vermesini engellemiş olursunuz.

Otomatik renk uyarlama özelliğini devre dışı bırakmak için aşağıdaki yolları izleyerek değişiklikleri uygulayın.

 • Başlat‘a tıklayın. Ayarlar düğmesine tıklayın. Ayarlar penceresi açılacak.
 • Kişiselleştirmeyi seçin. Açılan pencerede Renkler‘e tıklayın.
 • Sağ tarafta bulunan Arka planımdan otomatik olarak tema rengi seç kutucuğunu kaldırın. Tamamdır.

16- Arkaplan Hizmetlerini Devre Dışı Bırakın

Windows arkaplanda çalışan bir çok hizmet bulunmaktadır. Ara sıra ve hiç kullanmadığınız hizmetleri elle veya devre dışı bırakarak sistem belleğinde yer açabilirsiniz. Sistemi hızlandıran bu özelliği iyi bir pc kullanıcısı değilseniz ellemeyin.

Gerekli adımları izleyerek istediğiniz hizmeti devre dışı bırakın.

 • Başlat’a sağ tıklayın ara sekmesine tıklayın services.msc yazın. Veya Başlat’a tıklayın ve Hizmetler yazın.
 • Açılan hizmetler penceresinden kullanmadığınız hizmetleri devre dışı bırakın.

17- Windows Özelliklerini Kapatın

İnternet explorer, Widows Media player, Telnet, Powershell gibi kullanmadığınız özellikleri kapatarak hem bellekten hemde hard diskinizden yer açabilirsiniz. İstediğiniz özelliği kapatabilir veya açabilirsiniz.

Windows özeliklerini açıp kapatmak için aşağıdaki yönergeleri izlemeniz yeterlidir.

 • Başlata’a sağ tıklayın veya Windows-X tuşlarına basın açılan pencerede Program ve Özelliklere tıklayın.
 • Açılan pencereden Windows özelliklerini aç veya kapat seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza küçük bir pencere çıkacaktır. Burada istediğiniz özelliği kapatabilir ve açabilirsiniz.

18- CCleaner Kullanın

Bu aşamada sizlere bilgisayar hızlandırma programı önereceğim. CCleaner programı bilgisayarınızdaki tüm gereksiz dosyaları, ön bellekleri, çöp kutusunu temizler. Ayrıca şişen kayıt defterini ve hatalarını düzelterek bilgisayarınızı hızlandırır.

 • CCleaner’ı buradan indir.
 • Kurulumu yaptıktan sonra Analiz butonuna basarak bilgisayarınızı taratın.
 • Tarama bittikten sonra size neyin silineceğini detaylı olarak gösterilmiştir.
 • Temizliğe başla butonuna basarak gereksiz dosyaları silin.

19- Hatalı Kayıt Defterini Düzeltin

CCleaner’ın diğer bir özelliği Kayıt defteri’dir. Şişen kayıt defterinizi temizleyerek bilgisayarınızı rahatlatabilirsiniz. Ayrıca kayıt defterindeki hataları bulmak ve bu hatalı sorunları çözmek istiyorsanız hemen kayıt defterinizi düzeltin.

 • CCleaner’ı aç.
 • Sol tarafta Kayıt defterine tıkla.
 • Sorunlar için tara butonuna basın.
 • Tarama bittikten sonra Seçili sorunları çöz‘e tıklayın. Tamamdır.

20- Sorun Giderici’yi Kullanma

Windows 10 işletim sisteminde sorunları otomatik bulan ve bu sorunları otomatik olarak çözen bir araç bulunuyor. PC’nizi etkileyen bu sorunları bulmak ve çözmek oldukça zor olabilir.

 • Denetim Masasına girin.
 • Sorun giderme aracına tıklayın.
 • PC’nizin hangi kısmında sorun var ise hemen düzeltin.
 • İnternette aygıtlarda veya ses problemi varsa sorunu düzelt dedikten sonra işlem bitecektir.

21- Yüksek Performans Seçeneğini Seçin

Güç seçenekleri deki yüksek performans modu ile bilgisayarınızı 7/24 çalıştıran bir moddur. Bilgisayar ilk kullanımda Dengeli mod ile gelmektedir. Bu mod aslında Laptop kullanıcıları için olsa da masaüstü kullanıcılarında da otomatik olarak geliyor. Bilgisayarınızın uyku moduna geçmesini engellemek için Yüksek performans modunu seçin.

 • Denetim masasına girin.
 • Güç seçeneklerine girin.
 • Ek planları göstere tıklayın ve Yüksek Performans modunu seçin.

22- Dosya Gezgini Seçeneklerini Özelleştirin

Dosya gezgini seçeneklerini özelleştirerek bilgisayarınızın kullanım deneyimini arttırabilirsiniz. Bazı ayarları açıp yada kapatarak bilgisayarınızı daha hızlı kullanın.

 • Bilgisayarım simgesine tıklayın.
 • Pencerenin üst bölümünde Görünüm sekmesine tıklayın.
 • Aşağı doğru açılan pencerenin en sağında Seçenekler‘e tıklayın.
 • Hemen altında açılan Klasör ve Arama seçeneklerini değiştir‘e tıklayın.

Karşınıza alttaki küçük pencere açılacaktır. Burada yaptığımız bazı ayarları size göstereceğim. İsterseniz tek tek okuyarak kendinize göre seçenekleri ekleyip/kaldırabilirsiniz. Ayarları yaptıktan sonra Tamam butonuna basın. Eğer eski ayarlara dönmek istiyorsanız yine aynı pencerenin en altındaki “Varsayılanları Geri yükle” butonuna basabilirsiniz.

 • Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle.(İşaretli kutucuğu kaldır)
 • Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster. (Bu seçeneği işaretle)
 • Şifrelenmiş veya sıkıştırılmış NTFS dosyalarını farklı renkte görüntüle.(Kutucuğu işaretle)
 • Benim kullandığım ayarlar bunlar isterseniz kendinize göre ayarları yapılandırabilirsiniz.

23- Harddisk Hatalarını Çözün

Harddiskiniz hasar görmüş yada devamlı hata veriyor olabilir. Diskinizde bir problem olduğunu düşünüyorsanız diskinizdeki hataları gidererek daha performanslı bir PC kullanabilirsiniz. Düzenli olarak bu işlemi yaparsanız verilerinizi kurtarabilirsiniz. Diskinizdeki hata denetimlerini çalıştırmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Dosya gezginini veya Bilgisayarım simgesine çift tıklayın.
 • Diskiniz üzerinde sağ tıklayıp özelliklere tıklayın.
 • Açılan pencerede Araçlar sekmesine tıklayın.
 • Burada Denetle seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza küçük pencere açılacaktır.
 • Sürücüyü tara dedikten sonra diskinizdeki hatalar taranacak ve düzeltilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sabit ve Taşınabilir Hard Disklere Level Format Atma

24- Eşitleme Özelliğini Devre dışı Bırakın

Windows 10, parolalar, tarayıcı ayarları, sistem ve dil tercihleri ​​gibi bir çok ayarı senkronize eder. Sistem kaynaklarını tüketen bu ayarı kapatarak bilgisayarınızı biraz daha rahatlatabilirsiniz.

Windows 10 PC senkronizasyonu özelliğini devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Başlat-Ayarlar-Hesaplar yolunu izleyin.
 • Açılan pencerede Ayarlarınızı eşitleyin seçeneğine tıklayın.
 • En üstteki Eşitleme Ayarı butonuna basarak tüm senkronizasyon ayarlarını kapatabilirsiniz.

25- PC’nizi Sıfırlayın

Bilgisayarınıza kurulum aracı olmadan yada USB, DVD araçları ile format atmak veya ayarlarınızı sıfırlamak için bu özelliği kullanabilirsiniz.

 • Başlat-Ayarlar-Güncelleştirme ve Güvenlik yolunu izleyin.
 • Karşınıza açılan pencerede sol tarafta ortadaki Kurtarma seçeneğine tıklayın.
 • Burada PC’nizi tamamen sıfırlayabilir yada eski işletim sisteminize geçebilirsiniz.
 • Yada temiz bir kurulum yapmak için USB yada DVD’lerinize yüklü işletim sistemini kurabilirsiniz.

Most Popular Topics

Editor Picks