avast! Home Edition – Bedava Ev Antivirüs Programı

0

avast! 4 Home Edition: tam güvenlikli ve ücretsiz bir anti-virüs uygulamasıdır. Ev kullanıcılarının tam istediği türde bir güvenlik programı olup sistemleri zorlamadan ve size hissettirmeden bilgisayarınızın tam güvenliği sağlar.

avast! 4 Home Edition: ödül sahibi son teknoloji ile üretilmiş mükemmel bir koruma programıdır. Sisteminiz ve verilerinizi virüslere ve benzer zararlı yazılımlara karşı korur. Sınıfındaki en profesyonel çözümü sunan avast! Professional ile Windows tabalı her hangi bir işletim sisteminizi tamamen güvenli hale getirebilirsiniz.

Avast! Home Edition özellikleri

avast! 4.8 Home Edition box

* AntiVirus Kernel: Tüm formatları tanıyıp tarayabilme özelliği sayesinde sisteminizi tamamen korur. Ödül kazanmıştır!
* Kolay Kullanılabilir Arayüz: İstediğiniz tüm ayarları tek bir pencereden yapabilirsiniz.
* Yerleşik Koruma: Sistem dosyalarınızı email hesaplarınızı her türlü verinizi korur.
* Network Koruması: Windows NT/2000/XP/2003 sistemlerinde network koruması sağlayabilme özelliği ağınıza sızmaya çalışanlara karşı da bir güvenlik sistemi oluşturur.
* Web Koruması: Microsoft Internet Explorer, FireFox, Mozilla ve Opera browserlarında kullanılabilen bu özellik ile HTTP sunucularındaki bir çok belirlediğiniz sitenin trafiğini daha da güvenli hale getirebilirsiniz. Trafikten gelebilecek zararlara karşı sizi ve sisteminizi korur.

* Otomatik Güncellemeler: Virüs koruma programlarının en kilit noktalarından birisi olan güncellemeler avast! Pro Edition ile her an yapılabiliyor. Bu sayede son çıkan virüslere trojanlara ve bilumum zararlı yazılımlara karşı sisteminizi koruyabiliyorsunuz.

* Avast!Cleaner entegreli: Malware`lere karşı koruma sağlamak için Cleaner yazılımı entegre edilmiştir. Ayrıca Cleaner ile içeriği bozulmuş dosyaları bulabilir düzeltebilir iyileştirebilir onarabilirsiniz.
* 64-Bit Windows destekli

Avast! Türkçe sürüm indir

Avast! anti virüsü kesinlikler herkeze öneririm asla vazgeçmem tüm bilgisayarlarımda bu anti virüsü kullanırım. Diğer anti virüsler gibi bilgisayar açılışında bekletmeler veya bilgisayara aşırı yüklenmeler yapmıyor.

Alttaki link daima son sürümdür. Yeni sürüm çıktığı an alttaki sürüm güncellenir.

Avast! Home Edition Türkçe ev sürümü bedava indir.

Avast! Home Edition lisans kaydı

Avast ev sürümünü bedava verdiği için çok mutluyum 🙂 Çünkü daha çok güvenlik için para vermek zorunda kalmıyorum. Avast hem bilgisayarımı güvende tutuyor hemde bu bilgisayarımın kasmamasını engelliyor.. Tabiki paralı sürümünde daha çok özellik var ama bana bu yeterde artar bile.

Ücretsiz kayıt sistemi ile avast!`a kayıt olmanız gerekmektedir.

Avast kayıt sayfasına tıklayın. Sizden istediği bilgileri doğru girin ve mail adresinize şifrenizi yollasın.

Avast! Home Edition Temaları

Nice Vista-like skin for avast!
SZCraftec tarafından oluşturuldu – Tekrar teşekkürler
İndir

S.Z. Craftec için geçtiğimiz hafta gerçekten verimli geçti.
İşte yeni bir eser daha 🙂
İndir

Arayüz
S.Z. Craftec tarafından oluşturuldu!
İndir

Temaların devamı için tıklayınız.

Avast! Ev sürümü teknik özellikleri

Bir çok ev kullanıcısının malesef herhangi bir antivirüs programı için ödeme yapacak durumu yoktur. Bazen de antivirüs programı için para harcamanın gereksiz olduğu düşünülmektedir. Tabi bu düşünce son derece yanlıştır. Güvenilir bir antivirüs programı bilgisayarınızın güvenliği açısından çok önemlidir. ALWIL Software avast! Bedava Ev antivirüs Programını bu nedenlerden ötürü ticari amaçlı olmayan ev kullanıcılarından herhangi bir ücret talep etmemektedir. Bu sayfadan bu programa ait en önemli özellikleri bulma şansını yakalayacaksınız.

Yerleşik anti-spyware

Spyware/casus yazılım; bilgisayara yüklenmiş, kullanıcının haberi olmaksızın önemli bilgileri ele geçirme amacında olan yazılımdır. Bu bilgiler banka bilgileri, kimlik bilgileri, şifreler v.s gibi önemli bilgilerdir. Genellikle bu yazılımlar organize suç örgütleri tarafından geliştirilen yazılımlardır.

West Coast Lab’s Checkmark işlemi tarafından sertifikalı avast!, korumanızı tam anlamıyla gerçekleştirebilmek için tam yerleşik anti-spyware uyumuna sahiptir.

Yeleşik Anti-rootkit

Rootkitler, bilgisayara kullanıcının haberi olmaksızın kurulan, kendilerini ve aktivitelerini kullanıcıdan gizleyen programlardır. Rootkitler hem ev bilgisayrlarında hem de şirket ağlarında bulunması ve kaldırılması oldukça güç olan, güvenlik riski olarak da tanımlanabilir. Rootkitler genellikle bir virüs tarafından ya da diğer kötücül yazılım tarafından yüklenir. Bu nedenle kullanıcılara önemle, devamlı güncellenen antivirüs/spyware yazılım versiyonlarından birini kullanmalarını öneriyoruz ki avast!, hali hazırda bu versiyonlardan birisidir.

Sınıfının lideri GMER teknolojisi üzerine kurulu avast! sisteminizi rootkit tehlikelerinden korur; herhangi bir CD önyükleme diskine (boots disks) gerek yoktur. Rootkit bulunduğu taktirde, program öncelikle rootkiti etkisiz hale getirir. Güvenli bir şekilde bilgisayara zarar vermeden rootkiti uzaklaştırır. avast! antivirüs bilgisayarınızı rootkitlerden sınırsız bir şekilde korumak için devamlı güncellenen virüs veri tabanına sahiptir.

Kendi kendini koruyabilme

Bazı virüsler bilgisayarınızda bulunan antivirüs programını kapatıp etkisiz hale getirebilir. Korumanızı son tehlikelere karşı dahi (çünkü bu tehlikeler antivirüs programınızı etkisiz hale getirebilir) devam ettirebilmeniz için avast! sınıfında en güçlü kendi kendini koruyabilme özelliğine sahiptir. Böylece ne ile karşılaşırsanız karşılaşın avast!’ın değerli program ve verilerinizi koruduğundan emin olabilirsiniz.Bir çok ödül kazanmış olan avast! antivirüs teknolojisi üzerine kurulan bu ürün, size değerli data ve programlarınızın sınırsız korunduğundan emin olmanız için extra bir güvenlik katmanı sağlar.

Antivirus kernel/çekirdek

avast! antivirüs kernel (çekirdek) özellikleri, en son versiyonda, yüksek performansla birlikte, olağanüstü saptama yeteneğine sahiptir. Rahatlıkla ürünlerimizden tehlikede olan virüsleri (virüsler kullanıcılar arasında yayılmaktadır) %100’e yakın saptamasını ve Truva atlarını mükemmel şekilde tespit etmesini bekleyebilirsiniz.

Kernel (çekirdek) ICSA Labs sertifikalıdır. Genellikle Virus Bulletin dergisinin testlerinde yer alır, VB100 ödülüne sahiptir.

Avast! ayrıca harika unpack (açma) desteği verir. Takip eden arşivlerin içinde, mükemmel tarama özelliğine sahiptir: ARJ, ZIP, MIME (+ tüm ilişkili formatlarda), MAPI (Outlook pst dosyaları), DBX (Outlook Express arşivleri), RAR, TAR, GZIP, CAB, BZIP2, ZOO, ACE, ARC, LHA/LHX, TNEF (winmail.dat), CPIO, CHM, RPM, ISO, 7ZIP ve SIS. Ayrıca bir çok yürütülür pakatleyiciyi de destekler (ör; PKLite, Diet, UPX, ASPack, PeShield, FSG, MEW v.s.).

Tüm bunlarla beraber NTFS volumlerinde Alternate veri akımlarındaki saklı virüsleri de tarar.

Basit kullanıcı arayüzü

Basit Kullanıcı Arayüzü isteğe bağlı tarama yapmak için kullanılmaktadır. Bu arayüzü kullanarak, birçok opsiyonu değiştirebilirsiniz. Temel koruma ayarlarını burada modife edebilirsiniz.

Basit Kullanıcı Arayüzü avast! 4 Home Edition için ana uygulamadır. Ek avast! modüllerini buradan başlatabilirsiniz, Örneğin; Virus Karantinası, Güncelleme ya da Günlük Görüntüleyicisi .

Basit Kullanıcı Ara yüzünün gürünümü oldukça esnektir. Size en uygun olan skin (arayüz) ile değiştirebilirsiniz. Ana pakette üç arayüz vardır. Daha fazlası için lütfen web sayfamızı ziyaret ediniz.

Standart yerleşik koruma

Yerleşik koruma ( bilgisayarda gerçek zamanlı koruma sağlar), bugün, antivirüs programlarında aranılan en önemli özelliklerden biridir. avast!, virüs bilgisayara herhangi bir zarar vermeden önce virüsü saptama özelliğine sahip çok güçlü olan yerleşik modülünü ön plana çıkarmaktadır.

avast! Home Edition bilgisayar dosya sisteminde yerleşik korumaya ve email/haber için yerleşik modüle sahiptir.

Dosya sistemi koruması, hiçbir virüsün açılmayacağını garanti eder. Bu size bir çok ayarlama seçeneği sunar. Bu seçeneklerden biri dosyaların kopyalanma esnasında taranmasını mümkün kılabilmenizdir. Ya da sistemde yalnızca belirli uzantıya sahip olan dosyaların taranması şeklinde ayarlama yapabilirsiniz (.com yada .exe gibi uzantılar) .

E-mail/Haber koruması birbirinden bağımsız iki ayrı modülden oluşur; ilk olarak , SMTP/POP3/IMAP4/NNTP protokol düzeyi üzerinde çalışan kendine özgü tarayıcıdır. Bu tarayıcı, bu protokollerden herhangi birini kullanan email istemcisini korur. İkinci olarak, yalnızca MS Outlook için özel olarak tamamen transparan tarama ile beraber Plug-in modülüdür ve özel bir ayarlama gerektirmez.

Bir diğer özniteliği ise email tarayıcılarının buluşsal analizidir. Bu nitelik sayesinde normalde taranamayan, yeni, bilinmeyen virüs ve solucanlardan bilgisayarınız korunur. Bu buluşsal modül her bir emailde araştırma yaparak ve virüs işareti veren şüpheli varlıkları izleyerek çalışır. Öncelikle istemci programa hangi işaretlerin olduğunu ve ne kadar olduğunu belirterek bir kural oluşturur. Bundan sonra program bu kurala göre emailleri tarar ve bulduğu işaretlerin sayısı bu kuralla aynı yada daha fazla ise kullanıcıyı uyarır.

P2P ve IM Kalkanları

Avast! ayrıca IM ve (Instant Messaging, “chat”/ anında mesajlaşma)ve P2P (peer-to-peer/ uç birimden uç birime) programları için koruma modülüne sahiptir. Desteklenen IM ve P2P programları listesi geniş kapsamlıdır. Şu anda 30’dan fazla program için destek vermektedir.

Günümüzde anında mesajlaşma (chat programları) tam olarak virüs açısından teklike yaratmasa da, dosya paylaşma da kullanılabildiği için, dosyalar taranmadığı takdirde, virüslere davetiye çıkarabilmektedir.

P2P koruma modülü için daha fazla açıklama yapmaya gerek duymuyoruz çünkü bugünün P2P ağları ( Kazaa gibi) potansiyel olarak binlerce virüslü dosya içerebilmektedir ve efektif bir koruma zorunludur.

Ağ Kalkanı

Yeni yerleşik koruma modülü olan Ağ Kalkanı avast! 4.5’e eklenmiştir. Bu modül Internet solucanlarının saldırılarına karşı koruma görevini üstlenir. Bütün network (ağ) trafiğini analiz eder ve kötücül içerikleri tarar. Bu, yalın güvenlik duvarı/firewall gibi görülebilir. (ya da , kesin olarak, IDS olarak gürülebilir(Intrusion Detection System)).

Ağ kalkanı yalnızca NT tabanlı sistemlerde çalışır. (Windows NT/2000/XP/Vista).

Web Kalkanı

Web Kalkanı avast!’ın eşsiz özelliklerinden biridir. Monitorde çalışır ve tüm Web sitelerden gelen HTTP trafiğini filitre eder. Tüm dünya çapında virüslerin sayısı (ve diğer kötücül yazılımların, casus yazılım/spyware ve dialer dahil) ve yayılma hızlarının artması ile beraber koruyucu önlem gereksinimi de artmıştır. Web Kalkanı şeffaf HTTP vekili gibi ve tüm web tarayıcısı ile ( Microsoft İnternet Explorer, Firefox, Mozilla ve Opera) uyumlu bir biçimde hareket eder.

Diğer çözümlerden farklı olarak, Web Kalkanının, tarama hızının üzerindeki etkisi yok denecek kadar azdır. Çünkü “Intelligent Stream Scan” adındaki eşsiz öznitelik Web Kalkanı modülünün çalışan objeleri, önbelleğe almaya gerek duymaksızın, tarama yapmasına izin verir. Akım taraması/stream scanning yalnızca işletim hafızasında ve içeriği diske boşaltmaya gerek kalmaksızın gerçekleştirilir.

Otomatik güncellemeler

Antivirüs programlarında otomatik güncellemeler aranılan bir diğer özelliktir. Virüs veri tabanı ve programın kendisi otomatik olarak güncellenir. Değişen güncellemeler yeni ya da kayıp bilgilere ulaşmanızı sağlar. Böylece verilerin tarnsfer ağırlığı en aza indirgenmiş olur. Tipik virüs veri tabanı güncellemesi 10-50 KB bazında yer kaplar, program güncellemeleri ise 100-500 KB kadar alan kaplayabilir.

İnternet bağlantınız sürekli çalışıyorsa güncellemeler otomatik olarak gerçekleşecektir. Internete sürekli bağlanmıyorsanız, avast! bağlandığınız zamanları takip edee ve bağlantıda olduğunuz durumlarda mutlaka güncellemeleri gerçekleştirir.

Virüs veri tabanlarını ve programları güncellemek bilgisayarınızı devamlı korumak için en önemli altın kuraldır.

Virüs Karantinası

Virüs karantinasını, disk sürücünüzdeki bir klasör gibi düşünülebilirsiniz. Virüs karantinasındaki dosyalarla bazı güvenlik kısıtlamalarına rağmen çalışabilirsiniz.

Virüs karantinasının en önemli özelliği, işletim sisteminin geri kalan kısmından tamamıyla izole oluşudur. Hiç bir dış etken, virüs gibi, dosyanın içine giremez ve yürütülemez. Virüsleri burada toplamanın hiç bir tehlikesi yoktur.

Sistem uyumu

avast! antivirus tüm özellikleriyle beraber sisteminize mükemel bir şekilde entegre olur. Tarama, herhangi bir dosya veya klasör üzerinde farenizin yalnızca sağ butonuna tıklayarak ve menüden ilgili seçeneği seçerek, Windows Explorer’dan direk olarak başlatılabilir.

Özel ekran koruyucusu, virüs taraması gerçekleştirilirken çalışabilmektedir. Yani avast! antivirus favori ekran koruyucunuzla birlikte çalışabilmektedir. Bu nedenle kişisel ayarlarınızı programı kullanabilmek için değiştirmeniz gerekmemektedir.

Bu yeni sürümdeki bir diğer yeni özellik “boot-time scan” yani önceden taramadır (Windows NT/2000/XP/Vista 32bit only). Bu çok önemli özellik kullanıcıya virüs aktif hale gelmeden tarama imkanı sağlar.

Uyumlu avast! virüs temizleyicisi

4,1 versiyonundan beri avast! Virüs temizleyicisine sahiptir. Bu araç, en yaygın virüsleri, virüslü bilgisayarınızdan kaldırmanıza olanak sağlar. Avast! bilgisayarınızı taramakla kalmaz en bilinen virüslerden, malware yani kötücül yazılımlardan temizler.

Bir çok virüs ve solucan, geliştirilmeye davam eden Virüs Temizleyicisi tarafından desteklenmektedir. En güncel bilgiler için lütfen Cleaner’s own page sayfasını ziyaret ediniz. (Virüs Temizleyicisi’ni acil durumlar için -avast!’ı kullanmıyorsanız- ayrıca tek başına bir ürün olarak sunuyoruz).

64-bit Windows destekler

avast! Home/Professional sürümleri şimdi tüm 64-bit Windows platformlarını desteklemektedir. ALWIL Software bu platformun ileride daha da gelişeceğini ve populer olacağını beklemektedir. Windows XP 64-Bit Edition 32 GB RAM ve 16 TB sanal hafızayı destekleyecek ve böylece uygulamaların geniş veri setlerinde (elektronik çizelgeler gibi) daha hızlı yürütülebilmesi mümkün hale gelecektir. Uygulamalarla, sanal hafızaya 64 Bit’in uzantılarının hızlı erişim sağlamasıyla beraber, daha fazla veri yüklenebilir. Bu da, sanal hafızaya yükleme yaparken, araştırırken, okurken, veri işlerken zamanı en aza indirgeyerek uygulamaları daha hızlı ve etkili hale getirir.

Klasik (32-bit) antivirüs uygulamaları 64-bit Windows platformlarında tam olarak çalışamamaktadır. Çünkü genellikle 32-bit -çekirdek mod sürücülerini kullanmaktadırlar. Yeni avast! tıpkı 32-bit windows ortamlarında olduğu gibi 64-bit sürücülerini kullanarak aynı korumayı sağlar.Kurulum paketi 32-bit ve 64-bit versiyonları ile aynıdır – Kurulum programı, otomatik olarak işletim sistemini tarar ve gerekli olan tüm dosyaları yükler. Daha fazla bilgi için avast! Antivirus and Windows x64 Edition sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir çok dilde destek

Özellikle son iki yılda avast Birçok dile çevirilmiştir. Şu anda desteklenen diller arasında İngilizce, Bulgarca, Çince( Basit ve geleneksel), Çekce, Hollandaca, Almanca, Yunanca, Macarca, İtalyanca, Japonca, Korean, Malay, Norveç, Polonyaca, Romanca, Rusça, Fransızca, Sırpça, Slovak, İspanyol, Swedish ve Türkçe yer almaktadır.

Kaynak: Windows işletim sistemleri için avast! Bedava Ev Antivirüs Programı, anti-spyware/casus yazılım & anti-rootkit