The 14 Best WordPress Plugins for Social Media and SEO Optimized Sites for 2012 0

The New Year is a great time to either start a brand new blog or revamp your exiting website. One of the ways to improve your blog in 2012 is by using plugins that make it more social media optimized and SEO friendly.

https://4.bp.blogspot.com/-jRfwnffRiyU/Txw_Lg6yOSI/AAAAAAAADVk/gee7C9H5phY/s1600/wordpress-social-seo.jpg

Having the right plugins can give you an edge over other blogs and can also assist you in gaining the extra functionality you need for your WordPress-powered site, especially if social media is an important part of your marketing strategy. Let’s have a look at the top plugins that I recommend you utilize in 2012. There’s a few new plugins in the mix together with several plugins that I recommended in my Best 2011 WordPress Plugins for Social Media and SEO that you’ll want to reference if you haven’t done so.

Webmasterlar için Meta Etiketleri ve Anlamları 0

Merhaba Arkadaşlar bugünkü yazımdan sonra artık meta’lara baktığınızda bir çok SEO’cuyum diyen kişinin aslında SEO’dan anlamadığını yada Webmaster’ım diyenlerin Webmaster’ın yanından bile geçmediğini anlayacaksınız.

SEO’da Meta etiketler çok önemlidir ancak bunun mantığını bilmeyenler sitede bir çok meta kullanırlar aslında siteyi üste çıkarmaya çalıştıklarını sanıyorlar ama siteyi batırıyorlar 🙂

https://3.bp.blogspot.com/-_0UN4WyZ5s0/UYgVOT-Q1PI/AAAAAAAARJo/44g4lqREmi8/s1600/meta-tags.jpg

Meta Tags Optimization

[/html]
Biliyorsunuz SEO geliştikçe gelişiyor bu nedenle artık Off page SEO ve On page SEO teknikleri diye iyice ayırdılar. Aslında bunun ayrılmasının nedenide şu aslında adam sadece Off page SEO yani site dışı işlemleri biliyordur yazılımdan anlamadığı için kendini o kategoriye atamıştır. Ama gerçek SEO’cu tüm bunların hepsini bilir ve ayırmaz. Bunuda ek not olarak ekledik başlayalım.

<title>Site Başlığı Buraya Gelecek</title>

title : Sayfanın başlığı bu iki kısım arasına eklenir. Arama motorlarında en önemlisi aslında meta’dır çünkü insanlar mavi kısım yani başlıktakine göre siteye girerler. O da <title> etiketidir. 60 karekteri geçmemesi gerekmektedir. 60-70 karekterden sonrası kabul edilmez yani “…..” olarak gösterilir.

<meta name="description" content="site açıklaması bu site bu hizmeti yapmaktadır.">

Description : Türkçe anlamı açıklama yani web sitenizin yaptığınız işin açıklamasını yazıcaksınız. 160 karekteri geçmemesi gerekmetedir.

<meta name="keywords" content="seo kelime, site kelime, rooteto, root kelime, site kelimeleri, anahtar kelimeleri">

Keywords: Web sitenizin anahtar kelimelerini girin yani hosting işi yapıyorsanız “Hosting, Kiralık Sunucu, Dedicated server, sunucu hizmetleri, vps server, vds server” gibi. 2 Kelimeyi aşmasın yani “vds hosting hizmeti” yazmayınız. Yukarıdaki verdiğim 3 anahtar kelime tüm sitelerde olması gereken olmazsa olmazlardır yani.

<meta name="abstract" content="Sitem şu işe yarar bu işe yarar.">

Abstract : Description ile aynı işi görüyor aslında ama ben bu metayı kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Tüm arama motorları zaten description ekleyin diyor Abstract ekleyin özellikle demiyor var olan bir açıklama yazısı üzerine ikinci olarak abstract yazmak mantıklı değil.

<meta name="author" content="Ertuğrul Sağlam">

Author : Buraya sayfayı yapan kişi adı ve soyadı yazılır imza niyetine ama bunu SEO için kullanan arkadaşlarımızda var tabiki yok değil. Metanın içinde başka şeyler aramayın.

<meta name="copyright" content= "01 Ocak 1996 Ertuğrul Sağlam (Rooteto.com) Tüm hakları saklıdır.">

Copyright : Bu siteyi yapan kişi Telif haklarını saklı tutabilir.

<meta name="distribution" content="Local">

Distribution : Sayfa içeriği kime hitap ediyor bunu bildiriyorsunuz.

  • Global : Tüm internet ağına hitap ettiğini belirtir.
  • Local : Sitenin bulunduğu IP adres bloğunun ait olduğu ülkeye hitap ettiğini belirtir.
  • IU (Internal Use) : Kamuya hitap etmediğini belirtir.
<meta http-equiv="refresh" content="5; URL=yonlenicek.html">

Refresh : 5 Saniye içerisinde site yolenicek.html adresine yönlenicek. Bu kod sayfayı yönlendirmeye yarar.

<meta name="classification" content="SEO, Webmaster">

Classification : Sayfanın kategorisi için kullanılır ama sayfalarda bu tarz fazlalık metalar kullanmanızı tavsiye etmem.

<meta name="content-language" content="tr">

Content-Language : Sayfanın dilini belirler.

<meta name="robots" content="index, follow">
  • Robots : Robotun nasıl çalışacağını belirtir
  • index / noindex : sayfayı arşive alır / almaz
  • follow / nofollow : sayfaya bağlı diğer sayfaları da tarayıp endeksler / endekslemez
  • imageindex / noimageindex : resimleri endeksle / endeksleme
  • imageclick / noimageclick : resim linklerinin endeksle / endeksleme
  • archive / noarchive : sayfayı arşivine al / alma (Google için özel)
  • all : sayfanın her şeyi arşive alınır
<meta name="revisit-after" content="7 days">

Revisit-After : Buradaki mantık şu robot 7 gün sonra tekrar gelsin diyorsunuz hiç gerek yok. Robot sizden emir almaz 🙂 Birde robotlar 1 günde 10 kerede gelebilir her günde gelebilir.

<meta http-equiv="cache-control" content="no-cache">

Cache-control : Sayfa arama motorları tarafından arşivlenmemesi için kullanılan bir kod ancak tavsiye etmem her zaman geçmişiniz bir yerde kayıt olsun.

<meta name="robots" content="all" />

Robots : Tüm robotlar tarafından indexlenip dizine kayıt edilmesini sağlar ancak bunu meta olarak eklemenizi tavsiye etmem robots.txt dosyasına eklemeniz sizin için daha faydalı olcaktır.

<meta name="robots" content="noindex, follow" />

Noindex, Follow : Arama motoruna sayfayı dizinine eklememesini fakat, sayfadaki linkeri takip etmesinin bildirilmesini göstermektedir.

<meta name="robots" content="index, nofollow, noarchive" />

Index, Nofollow, Noarchive : Arama motoruna sayfayı dizine eklemesini fakat, sayfadaki linkeri takip etmemesinin ve sayfanın önizlemesinin oluşturulmamasının bildirilmesini göstermektedir.

All in One SEO Pack Eklentisi Son Güncellemedeki Eksik 0

Merhabalar. All in One SEO Pack eklentisini uzun süre önce tanıtmıştım. Hatta bu eklentiyi özellikle tavsiye ediyordum ancak şöyle bir durum var son güncellemeden sonra sitede neler değişti inceledim sonuç 1 tane eksiğim vardı 🙂

https://4.bp.blogspot.com/-cnqGMR0Rons/UYVaSG8Va6I/AAAAAAAARFU/LAvTEfTmKc8/s1600/All-in-One-SEO-Pack-2.0+(1).png

Rooteto‘nun temasını kendim yapmıştım ancak editörler için bir sayfa oluşturmamıştım ileride düşünüyordum ancak WordPress editör sayfası yoksa archive.php‘yi esas alıyordu ki hala öyle alıyor ancak All in one seo pack eklentisi sanırım bu durumu değiştirmiş.

Eklentiyi güncelledikten sonra fark ettim title değişti aslında değişmedi “Title“ye yani editör başlığına hiç bir şey eklemedi. Editör adı ve site adı yazması gerekiyordu.

Bunu çözmek için archive.php dosyasındaki php kodlarını kopyalayın yeni bir php dosyası oluşturun ve adı author.php olsun içine aynı kodları yapıştırın bu hızlı çözüm.

Ancak editör sayfasını biraz daha özelleştirebilirsiniz.

AYRICA BAKINIZ: Yazı içerisine yazar biyografisi eklemek

Most Popular Topics

Editor Picks