Chrome için En Faydalı 25 Klavye Kısayolları 1

Chrome web tarayıcısını en hızlı şekilde kullanmak ne güzel olurdu?

Chrome web tarayıcısını hızlı kullanmak aslında internette daha hızlı gezinmek için önemlidir. Çoğunlukla zaman kaybetmemek için kullanılan klavye kısayolları web deneyiminizide arttıracaktır. Klavye kısayollarını kullanmak sizin için daha verimli ve daha kullanışlı olacaktır. Tüm bu kısayolları bilgisayarınıza kaydedebilir ve 1-2 saatte öğrenebilirsiniz. Ayrıca Burada kullanılan kısayollar Mac Chrome içinde geçerlidir. Sadece Ctrl yerine Mac klavyesinde Command tuşuna basın. (Command = Ctrl)

Benimde kullandığım ve şimdi sizler için paylaştığım chrome için en faydalı 25 klavye kısayolllarına yakında bakalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Google Chrome Türkçe indir

 1. Yeni bir sekme açmak: Ctrl + T
 2. Üzerinde bulunduğunuz sekmeyi kapatmak: Ctrl + W
 3. Son kapattığınız sekmeyi açmak: Ctrl + Shift + T
 4. Bir sonraki sekmeye geçmek: Ctrl + Tab
 5. İlk sekmeden sondaki sekmeye geçme: Ctrl + 9
 6. Kontrol tuşuna basılı tutun ve geçmek istediğiniz sekme numarasına basın: Ctrl + 1 + 9 arası
 7. Bir bağlantıyı yeni sekmede açmak için kontrole basılı tutun ve linke tıklayın: Ctrl + Linke tıkla
 8. Bir bağlantıyı yeni pencerede açmak için kontrole basılı tutun ve linke tıklayın: Ctrl + Linke tıkla
 9. Üstteki URL kısmında hemen arama yapmak için: Ctrl + L
 10. URL kısmındaki link seçili değilken kontrole basılı tutun ve backspace tuşuna basarak silin: Ctrl + Backspace
 11. URL kısmındaki imleci sağa doğru götürme: Ctrl + > (sağ yön tuşu)
 12. URL kısmındaki imleci sola doğru götürme: Ctrl + < (sol yön tuşu)
 13. Bir önceki sayfaya dönmek için silme tuşuna basın: Backspace (silme tuşu)
 14. Google arama kutucuğuna geçmek ve silmek için: Shift + Backspace
 15. Sayfayı dondurmak için kontrol ve R tuşuna basılı tutun: Ctrl + R
 16. Chrome tarayıcınızın çıkartma ve arama: Ctrl + F
 17. Google aramasında kontrol ve G tuşuna basarak bir sonraki arama terimine geçme: Ctrl + G
 18. Google aramasında kontrol ve G tuşuna basarak bir önceki arama terimine geçme: Ctrl + Shift + G
 19. Her hangi bir linki yada sayfayı yer imlerine ekleme: Ctrl + D
 20. İndirilenleri görüntüleme kısayolu: Ctrl + J
 21. Yeni bir Chrome penceresi açmak için: Ctrl + N
 22. Tüm sekmeler dahil tarayıcıyı kapatma: Ctrl + Shift + W
 23. Bu bir klavye kısayolu değil ama Fare ile her hangi bir sekmeye basılı tutun ve ayırın ayrı pencere olacaktır.
 24. Bir uzantıyı etkinleştirmek için – Bu özellik sadece mac PC’lerde var: Command + , (virgül tuşu)
 25. Chrome’u alta indirmek için: Command + M (Bu özellik Windowsta yok)

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tek Tıkla Büyük Boyutlu Dosyalar Gönderebileceğiniz 15 Web Sitesi 0

Çoğu E-posta hizmeti veren firma dosya gönderme de belirli sınırlamalar getiriyor. Ortalama 25 mb dosya gönderme sınırı koyan bu firmalar ile video göndermek imkansızdır. Ancak internet üzerinden büyük dosyalar paylaşabileceğiniz araçlarda bulunmaktadır.

İnternet üzerinden arkadaşınıza, müşterilerinize veya herhangi birine Gigabyte‘lık dosyalar göndermek çok kolay hale geldi. Büyük boyutlu dosyaları mail olarak yollayabilirsiniz. 3 – 5 – 10 ve 20 GB’ta kadar ücretsiz dosya gönderebilirsiniz. Ayrıca gönderdiğiniz dosyalar şifreleme teknolojisi ile gönderiliyor. Dosyalarınızın kaç gün sonra silineceğini de ayarlayabilir ve şifre koyabilirsiniz. Yüksek boyutlu dosyaları hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde göndermek için paylaştığımız siteleri gezinerek size en uygununu seçin ve kullanmaya başlayın.

Şimdi gelelim sizler için Tek tıkla büyük boyutlu dosyalar gönderebileceğiniz 15 Web sitesi nelermiş? yakından bakalım. Bu web site araçlarını kullanmak ücretsizdir ancak belli sınırlamaları vardır. Yinede ücretsiz hali işinizi görecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Windows 10’u Hızlandırmak İçin 25 İpucu

1- We Transfer

We transfer dosya paylaşımı en kolay olan sitelerden biridir. Ücretsiz olarak kullandığınız takdirde 2 GB‘ta kadar istediğiniz dosyaları gönderebilirsiniz. Siteye girdikten sonra ilk önce kendi e-posta adresinizi daha sonra göndereceğiniz kişinin e-posta adresini yazarak gönderebilirsiniz. Dosya göndermek ve paylaşmak için herhangi bir üye olma kayıt yaptırmanıza gerek yok. Ancak ücretsiz sürümde gönderdiğiniz dosyalarınız belli bir süre sonra siliniyor.Yükleyin ve gönderin.

Ücretli sürümünde ise her bir seferde 20 GB dosya gönderebilirsiniz. 100 GB‘ta kadar da dosyalarınızı saklayabilirsiniz. Birde gönderdiğiniz dosyalara şifre koyabiliyorsunuz.

2- Filemail

Filemail ücretsiz olmasına rağmen tek seferde 30 GB dosya paylaşmamızı sağlıyor. Herhangi bir hesap oluşturmadan kullanabileceğiniz filemail ile dosyalarınız kaç kez indirilmiş görebilirsiniz. Ancak ücretsiz sürümde dosyalarınız 7 gün sonra siliniyor. FTP ve Torrent üzerinden de paylaşılan dosyaları indirebilirsiniz. Ücretsiz sürümde dosya şifrelemesi bulunmuyor.

Normal kullanıcılar için ücretli paketi ve iş amaçlı kullanılmak üzere business paketi bulunmaktadır. Normal kullanıcılar dosya şifreleme ile dosyalarını 30 gün tutabilirken business paketi alanlar dosya şifreleme, çevrim içi destek, https güvenli bağlantı ile dosyalarını 90 gün boyunca tutabiliyor.

3- MailBigFile

En büyük dosya paylaşımı yapabileceğiniz diğer bir web aracı Mailbigfile bu site sizlere tek seferde 2 GB dosya göndermenizi sağlıyor. Aynı anda yalnızca 5 dosya paylaşabilirsiniz. Paylaştığınız dosyalar 10 gün boyunca gönderdiğiniz kişi tarafından indirilebilecek. Ücretli sürümünü ise 1 ay boyunca ücret ödemeden kullanabileceksiniz. Herhangi bir kayıt yaptırmanız gerekmiyor yükle ve gönder.

4- Sendthisfile

Sendthisfile paylaşacağınız herhangi bir dosya için sınırlama getirmek istediğini büyüklükte dosyalarınızı kullanabilirsiniz. Dosyaları 128 bit AES uctan uca şifreleme ile güvenli olarak gönderebilirsiniz. Sendthisfile ile dosya göndermek istiyorsanız üye olmanız gerekmektedir.

5- MediaFire

Kayıt gerektiren Mediafire hizmeti bir bulut depolama hizmeti gibi çalışıyor. Dosyalarınızı açık hale getirip herkese paylaşabileceğiniz bir servistir. 50 GB‘ta kadar depolama yapabileceğiniz bu servisi ile özel bağlantılar oluşturabilirsiniz. Paylaşılan dosyaları indirmek ve paylaşmak istiyorsanız üye olmanız gerekir.

6- FileDropper

Ücretsiz olarak 5 GB dosya paylaşabileceğiniz File dropper web aracı ile dosyalarınız 1 Ay boyunca indirilebilir kalıyor. Paylaştığınız dosyaları açık link olarak istediğiniz yerde arkadaşlarınızla, müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

7- JumboMail

Jumbomail herhangi bir kayıt olmadan 2 GB’ta kadar dosya paylaşabilir. Siteye üye olduktan sonra arkadaşlarınızı davet edip üye yaptırırsanız 5 GB‘ta kadar dosya gönderebilirsiniz. Ancak dosyalarınız 7 içerisinde silinecektir. Ücretli sürümünde 20 GB dosya gönderme 250 GB dosya barındırabilir ve dosyalarınızı şifreli olarak gönderebilirsiniz.

8- TeraShare

Terashare P2P dosya paylaşım ağı diyebiliriz. Burada hemen hemen her şey sınırsızdır. İstenilen büyüklükte dosya paylaşımı yapabilirsiniz. Dosya yüklemek için Terashare programını da indirebilirsiniz. Ayrıca 10 GB boyutunda ücretsiz kullanabileceğiniz depolama alanı sunuyor. İsteyen herkes dosyanızı indirebilir.

9- Transfernow

2 GB’ta kadar hesap açmadan dosya paylaşımı yapabilirsiniz. Dosya paylaşımını 20 kişiye kadar kısıtlanmış. Dosyalarınızda şifreli koruma ile paylaşılıyor. Birde 15 gün süre ile dosyalarınız saklanıyor. Premium bir hesap açarsanız 3 GB dosya yükleyebilir ve dosyalarınızı 21 güne kadar saklayabilirsiniz. Premiumda aktarım yönetici programına da sahip oluyorsunuz.

10- Email Large Files

Bu araç ile günde 5 dosya ve her dosyanın boyutu en fazla 200 MB olmalıdır. Burada paylaştığınız dosyaları 2, 7 ve 15 gün tutma seçeneği de sunuyor. Herhangi bir kayıt gerektirmeden dosyalarınızı şifreli olarak paylaşabilir ve 3 kişiye kadar dosyalarınızı gönderebilirsiniz.

Email large files’da 4 farklı premium hesabı bulunmkatadır. İsterseniz buraya tıklayarak istediğiniz hesabın özelliklerine bakıp size uygununu seçip satın alabilirsiniz.

11- Sendspace

Send space ile üye olmadan en fazla 300 MB dosya gönderebilir ve gönderdiğiniz dosyalar 30 gün boyunca durabilir. Dosyalarınız şifreli olarak korunacaktır. Birde android uygulaması bulunuyor. Senspace android indir.

12- StreamFile

Streamfile ile 300 MB’ta kadar dosya paylaşabilirsiniz. Dosyalarınız 128 bit şifreleme ile korunur. Paylaştığınız dosyalar 1 gün boyunca indirilmeye sunulacaktır. Steamfile’ın ücretli sürümleride bulunmaktadır. 5 TB‘kadar gönderme seçeneği bulunan premium özelliğinide satın alabilirsiniz.

13- pCloud Transfer

Tek sefer de 5 GB büyüklüğünde dosya gönderebilirsiniz. 10 dosya gönderme özelliği sayesinde çoklu dosyalar paylaşabilirsiniz. Dosyalarınızı herhangi bir kayıt olmadan şifreli olarak gönderebilirsiniz.

14- Sendgb

Bu site 4 GB’ta kadar büyük dosya göndermenizi sağlıyor. Kolay, hızlı ve güvenli olan sendgb ile dosyalarınızı sürükle bırak yaparak gönderebilirsiniz. Herhangi bir üyelik gerektirmeden dosyalarınızı şifreli olarak gönderebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Windows 10 Otomatik Güncellemeler Nasıl Kapatılır?

15- Zeta Uploader

Zeta uploader arayüzü türkçe bir arayüz ile geliyor. Gönderdiğiniz dosyalar 1,3,4,7 gün kalma seçeneği ile durabilirken dosya barınma süresini de seçebilirsiniz. Dosyalarınızın isterseniz şifre koyabilir yada şifresiz de gönderebilirsiniz.

Not: Sitelere ulaşmak için başlıklara tıklamanız yeterlidir.

iPhone’lar Neden Flash Player Desteklemiyor 0

iPhone telefonlar neden Flash player desteklemediği ortaya çıktı. Eski Apple yazılım mühendislerinden Bob Burrough neden Flash kullanılmadığı açıkladı.

Flash player artık tüm platformlardan çıkarılıyor. Flash player’dan uzak durmaya çalışan sistemler artık HTML 5’e geçişlerini hızlandırıyor. Gelelim Apple’ın neden flash kullanmadığına eski Apple yazılım mühendislerinden Bob Burrough şöyle anlatıyor. Apple’ın CEO’su Steve jobs Flash player’daki sorunlar nedeni ile Adobe ile iletişime geçmek için bir çok defa Adobe CEO’su Shantau Narayen‘i aradı. Steve Jobs bir kaç defa daha arasa da aramaları cevapsız kaldı ve Adobe CEO’suna çok kızdı.

Apple CEO’su bundan sonra Flash player’ı öldürerek tamamen HTML 5‘e geçti. Şuan günümüze baktığımızda Apple CEO’su Steve jobs’ın ne kadar haklı olduğunu görüyoruz. Flash player’daki hala sorunlar ve açıklar nedeniyle bir çok firma ve kullanıcı zor durumda kalıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Windows 10 Güncellemeleri Kapatma Resimli Anlatım

Yani kısaca anlatmak gerekirse sorunu çözmek isteyen Apple muhattap bulamayınca işini kendisi halletti ve flash player’ı İOS‘dan tamamen sildi.

Most Popular Topics

Editor Picks