Notepad++ Gelişmiş metin editörü

2

Windows notepad kullanmıyorum notepad++ kullanıyorum çok harika bir program. Kodlarla uğraştığım için örneğin php dilini seçtiğimde ona göre kodları renklendiriyor. CSS seçtiğimde ona göre renklendiriyor. Birden fazla dili desteklemesi ekstra bi özelliği. Türkçe dil desteği mevcut. Benim anlatabiliceğim bu kadar bilgisayarımda mutlaka bulundururum 🙂 Benim yazımdan anlamadıysanız başka bir yazı ekledim oradan inceleyin.

Notepad++

http://notepad-plus.sourceforge.net/commun/screenshots/scrsh_lexerXML.gif

Program tamamen bedava…

Notepad++ (tüm sürümler) indir: Notepad++

Notepad++ tamindir açıklaması

Notepad++ C, C++, Java, C#, XML, HTML, PHP, Javascript, RC file, makefile, nfo, doxygen, ini dosyası, batch dosyası, ASP, VB/VBS, SQL, Objective-C, CSS, Pascal, Perl, Python, Lua, Unix Shell Script, Fortran, NSIS ve Flash action script programlama dillerini destekleyen aynı zamanda bu diller ile, kodları ve fonksiyonları özel renklendirebilmesi sayesinde daha etkin çalışmanızı sağlayan ücretsiz bir program.

Ayrıca çok satırlı kodlarda çalışırken çeşitli satırları küçültme ve bir araya getirme seçeneğinizinde bulunduğu bu text editörü yeni syntaxlar (kod seçenekleri) ekliyebilmenize imkan tanır. Aramalarda düzenli ifadeleri destekler (Regular Expression).

Kaynak: Notepad++ 5.5.1

Notapad++ ekran görüntüleri

Resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz.

Program sahibi: notepad++