Ücretli bağlantılar – Link Satın almadan önce okuyun.

0

Web sitelerinden link alan arkadaşlar için önemli bir uyarıda bulunmak istiyorum. Google bunun hakkında çok net tavırlar takınıyor o yüzden bilinçlenmek gerekiyor.

Evet internet üzerinde link alımı ve satışı yapmak normal bir iştir ancak bunu Google’ninde dediği gibi “bazı SEO’lar ve web yöneticileri, bağlantıların kalitesini, kaynakları ve bunların siteleri üzerinde uzun dönemde yaratacağı etkiyi göz ardı ederek PageRank geçiren bağlantıları alıp satarlar”

Bunun için link alırken veya satarken alttaki Google’nin söylediği uyarılara dikkat ederek alalım ve satalım.

http://www.buyselllinks.com/wp-content/uploads/2011/03/BuyLinkRankHigh.jpg

Ücretli Bağlantılar

Google ve diğer arama motorlarının çoğu, bir sitenin nasıl tanındığını tespit etmek için bağlantılardan yararlanır. Bir sitenin Google arama sonuçlarındaki sıralaması, kısmen bu siteye bağlantı veren sitelerin analizlerine bağlıdır. Bağlantı tabanlı analizler, bir sitenin değerini ölçmek açısından son derece yararlıdır ve web aramasının kalitesini kayda değer şekilde artırmıştır. Bu sıralamada bağlantıların hem sayısı hem de, daha önemlisi, kalitesi göz önünde bulundurulur.

Ancak, bazı SEO’lar ve web yöneticileri, bağlantıların kalitesini, kaynakları ve bunların siteleri üzerinde uzun dönemde yaratacağı etkiyi göz ardı ederek PageRank geçiren bağlantıları alıp satarlar. PageRank geçiren bağlantıların satın alınması veya satılması Google’ın Web Yöneticisi Kurallarının ihlali anlamına gelir ve sitenin arama sonuçlarındaki sıralamasını olumsuz etkileyebilir.

Ücretli bağlantıların tümü kurallarımızı ihlal etmez. Arama sonuçlarını etkilemek için değil, reklamcılıkla ilgili amaçlar doğrultusunda yapıldığında bağlantı satın alma ve satma, web ekonomisinin sıradan bir parçasıdır. Reklam için satın alınan bağlantıların açıkça belirtilmesi gerekir. Bunu yapmanın pek çok yolu vardır. Bunlardan bazıları:

  • <a> etiketine rel=”nofollow” özelliği ekleme
  • Bağlantıları, robots.txt dosyasıyla arama motorlarına eklenmesi engellenen bir ara sayfaya yönlendirme

Google, aşırı derecede bağlantı değişimleri ve PageRank geçiren satın alınmış bağlantılar gibi, arama motoru sonuçlarını etkilemeyi amaçlayan bağlantıları dizinden bütünüyle çıkarmak için büyük çaba harcamaktadır. PageRank geçiren bağlantıları satın alan veya satan bir siteyle karşılaşırsanız bizi haberdar edin. Sağladığınız bilgileri, bu tür bağlantıları algoritmik olarak saptama yöntemlerimizi iyileştirmek için kullanırız.