50+ Best WordPress Photography Website Templates 0

The Internet is an excellent showroom for photographers and creative people who want to show their best works. The number of people within reach is enormous, and if you integrate social media your pictures could be shared world wide. Few will argue that beautiful pictures deserve a beautiful website, but where do you start? Especially if you are not a web designer and want to keep it low budget it can be a tough project to create a beautiful website. When your website is ready you also need SEO to be done right if you want a lot of visitors. That is why WordPress is a brilliant invention.

https://3.bp.blogspot.com/-CveWJHhRs8Y/UPBmcdYluLI/AAAAAAAAOrY/11q1NuZi2_U/s1600/origin-photography-website-templates_thumb.jpg

Best Photography Website Templates

Photography website templates for WordPress allows you to build your own flexible website without being an expert. You can get portfolio themes as free and premium, and they will offer a variety of different features and specifications. Whether you are planning to improve your existing online gallery, or if you’re just starting to establish your online presence, your choice for a WordPress theme always should depend on a number of factors. When choosing a photography website template, you have to consider what functionality and features you need, the layout options available, and design elements such as full-screen, sliders, portfolios etc. You should blend a combination of the available characteristics to meet your conceptual goal.

WordPress Kalıcı Bağlantıları Değiştirme ve 301 Yönlendirme 3

WordPress kalıcı bağlantıları değiştirme ile ilgili sık sık sorular geliyor, forumlarda ve yorumlarda bu şekilde iyice artış gördükten sonra bende trafik kaybı yaşamadan kalıcı bağlantıları nasıl istediğimiz gibi değiştirebiliriz onu anlatacağım. Burada önemli olan trafik kabı yaşamamak!

301 yönlendirme ile ilgili daha önceleri bir çok konu açmıştım onlarada buradan ulaşabilirsiniz;

Kalıcı Bağlantıları Neden Değiştirmek İstiyorlar?

Genelde herkes kalıcı bağlantıları ilk siteyi kurduklarında tarih olarak eklemiş ve tarihi artık kaldırmak istiyorlar. Bazı kişilerde kalıcı bağlantı ayarlarını tarih olarak yapmış ve site belirli bir trafiği geçtikten sonra kalıcı bağlantıları değiştirmek istiyor. Tabi değiştirmek kolay ama trafik kaybı yaşadıktan sonra eyvah deyip aramaya başlıyorlar eski linklerimi yeni linklere nasıl yönlendiririm diye!

Birde kalıcı bağlantıları kısaltmak istemelerinin sebebi SEO‘da kısa url ve anlaşılabilir url mantığı artık daha çok yaygınlaştı ve ciddi bir faktör olmaya başladı kısa ve temiz url’ler bu yüzden SEO uzmanları ve onlardan gören kişiler artık tarihleri, sayıları vs. aradan kaldırmak istiyorlar.

Kalıcı Bağlantılar Nasıl Değiştirilir?

https://1.bp.blogspot.com/-xr_b1clvfaA/U5luy6xjMDI/AAAAAAAAZwo/cLIMNaikqmw/s1600/kalici-baglantilar-seo.jpg

WordPress yönetim paneline girip Ayarlar -> Kalıcı bağlantılar kısmına tıklıyoruz.

Burada herkese önerdiğim kalıcı bağlantı ayarı şu şekildedir;

rooteto.com/%postname%

Benim rooteto’da kategori kullanma nedenim multisite kullanmamdan dolayı siz kategori’de kullanabilirsiniz ama matt cutts’un kullandığı gibi sadece postname kullanın.

Haber siteleri için önerdiğim kalıcı bağlantı ayarı;

rooteto.com/%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/

Haber sitelerinin bu şekilde kullanmasının nedeni aynı başlığı tekrar edebiliyor olmaları. Mesela “Alex transfer oldu” başlıklı yazı 1 yol sonra başka bir takıma transfer olurken gene başlık olarak “Alex transfer oldu” olarak geçebilir. Geneler haber siteleri için şöyle aramalarda yapılıyor “2008 mart fenerbahçe kupa maçı” gibi gibi bir çok örnek verebilirim.

Eski linklerimi yeni linklere nasıl yönlendiricem?

İşte geldik herkesin takıldığı yere! htaccess ile yönlendirme yapacağız şimdi..

Kalıcı bağlantıları yıl/ay/gün ve konu adı olarak kullanıyorsak;

Eski kalıcı bağlantı: /%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/

Yeni kalıcı bağlantı: /%postname%/

Htaccess yönlendirme kodu: RedirectMatch 301 ^/([0-9]{4})/([0-9]{2})/([0-9]{2})/(.*)$ rooteto.com/$4

Kalıcı bağlantıları yıl/ay/ ve konu adı olarak kullanıyorsak;

Eski kalıcı bağlantı: /%year%/%monthnum%/%postname%/

Yeni kalıcı bağlantı: /%postname%/

Htaccess yönlendirme kodu: RedirectMatch 301 ^/([0-9]{4})/([0-9]{2})/(.*)$ rooteto.com/$3

Htaccess kodlarını htaccess içerisinde en üst satıra yazabilirsiniz. Notepad++ Plus kullanarak yada FileZilla programı kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer yukarıdakilerden farklı bir yönlendirme yapmayı düşünüyorsanız aşağıdaki yazımı inceleyin.

Yoast Kalıcı Bağlantı Yardımcısı

Yoast biliyorsunuz WordPress SEO konusunda uzman ve uzun süredir makaleler yayınlıyor. Yoast’ada bu şekilde çok soru gelmiş ve oda bunun üzerine kalıcı bağlantı oluşturucu adında bir script yazmış. Eski bağlantınızı yazıyorsunuz o size direkt olarak postname şeklinde nasıl yönlendireceğinizi yazıyor.

WordPress Permalink Generator

Htaccess koduylada uğraşamam uğraşmakta istemiyorum diyebilirsiniz ama bunları yapmadan bazı şeyleride öğrenemezsiniz ama genede daha basit bir yöntem varmı derseniz? Tabiki eklentiside mevcut.

Change Permalink Helper

Eklenti kurulumunu detaylı bir şekilde incelemedim ama eklenti fonksiyonuna baktım 301 yönlendirme yapıyor eklentiyi kurduktan sonra kalıcı bağlantılarda değişiklik yapabilirsiniz.

Eklenti: Change Permalink Helper

Problemin çözümü çok eğer yapamazsanız yorum olarak yazın probleminizi çözmeye çalışalım. Ama bu problemi yönlendirme yapmayarak geçerseniz büyük problem yaşarsınız hem trafik açısından hemde SEO açısından büyük yara alabilirsiniz. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yapmış olduğunuz tüm işlemler boşuna olmuş olur bu yüzden mutlaka 301 yönlendirmenizi yapın ve hatalı sayfaları 301 eklentisi ile takip edip diğerlerinide yönlendirin.

Most Popular Topics

Editor Picks