WordPress Trafik Kullanımını Azaltma CDN Teknikleri 1

1

Merhabalar bugünkü yazımda aslında Yasin’in probleminden yola çıkarak sizlere daha az trafik kullanımı nasıl olur bunlardan bahsedicem.

Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor web sitemizin hiti günlük 1-2 bin tekili aşmıyorsa bunları uygulamanıza gerek yok ilerleyen zamanlarda günlük tekiliniz 40-50bin tekile geldiğinde trafiğin ne denli önemli olduğunu daha çok anlayacaksınız. Aylık 500-900 GB trafik harcadığınızdaki maliyetlerinizde iyice kabarıcak zaten daha sonra bu yazıları arıyor olucaksınız 🙂

 

Bu yazımda jQuery eklentilerini farklı hostlarda nasıl güvenilir bir şekilde kullanabiliriz bundan bahsedicem.

Öncelikle WordPress’in jQuery dosyasını inceleyelim. wp_head kodunu header.php‘ye eklediğimizde WordPress’in jQuery dosyası alttaki gibi head kısmına eklenir.

<script type="text/javascript" src="/wp-includes/js/jquery/jquery.js?ver=1.10.2"></script>

Şimdi burada yapmamız gereken en mantıklı olay bunu iptal edip Google üzerinden host etmemiz olacaktır. Kullandığımız versiyon 1.10.2 bunu değiştirmeden kullanıcaz.

<script type="text/javascript" src="//ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.10.2/jquery.min.js"></script>

Diğer versiyonları kullanmak istiyorsanız 1.10.2 yerine alttakilerden birinide yazabilirsiniz.

2.0.3, 2.0.2, 2.0.1, 2.0.0, 1.10.2, 1.10.1, 1.10.0, 1.9.1, 1.9.0, 1.8.3, 1.8.2, 1.8.1, 1.8.0, 1.7.2, 1.7.1, 1.7.0, 1.6.4, 1.6.3, 1.6.2, 1.6.1, 1.6.0, 1.5.2, 1.5.1, 1.5.0, 1.4.4, 1.4.3, 1.4.2, 1.4.1, 1.4.0, 1.3.2, 1.3.1, 1.3.0, 1.2.6, 1.2.3

Gelelim WordPress wp_head kısmından orjinali kaldırıp bunu nasıl ekleyeceğiz? wp_enqueue_scripts kullanarak bunu değiştiricez.

Alttaki kodu temanızın functions.php dosyasında en alt satıra ekleyebilirsiniz php tagları arasına ekleyiniz.

function jquery_google_rooteto(){
wp_deregister_script( 'jquery' );
wp_enqueue_script( 'jquery', '//ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.10.2/jquery.min.js', array(), '1.10.2', false );
}
add_filter('wp_enqueue_scripts','jquery_google_rooteto');

Bu kodla beraber artık jQuery dosyamız Google’da Host edileceği için artık sitemize giren kişiler her defasında kendi Host’umuzdan dosya indirmeyeceği için trafik kullanımınız biraz daha düşecektir. Aslında burada sitemizin açılış hızınıda arttırmış olduk şöyleki; Kendi sunucunuzdan dosya indirtmek ile Google sunucusundan dosya indirtmek arasındaki farkı zaten tartışmamız anlamsız olurki açılış hızlarını test edebilirsiniz.

Yukarıda yaptığımız işlemde Google CDN kullanarak hem sayfamızın açılış hızını arttırdık hemde trafik kullanımını azalttık. Gelelim sıra diğer javascript dosyalarına Ryan Kirkman ve Thomas Davis‘in projesi CDNjs sitesine giriyoruz ve burada jQuery kütüphanelerinin host edildiğini görüyoruz. Web sitenizde kullandığınız jQuery kütüphanelerini burada aratıp bulduktan sonra sitenizdekini silip buradakini yükleyin.

Bunun trafiğinize artışı olduğu gibi sitenizin açılış hızınada etkisi olacaktır.

Yazımın henüz sonuna gelmedim başlığımda WordPress yazdım ancak bunu siz kendi özel yazılımınızda yada diğer scriptlerdede uyarlarsanız her zaman karlı çıkarsınız. WordPress üzerinden gidiyorum onu kullanan çok ve sitemin WordPress takipcileri daha fazla.

Birde sizlere bugün gördüğüm bir eklentiyi daha tanıtıcam. WordPress CDN eklentisi aynı CDNjs mantığı gibi çalışan bir sistem eklentinin en iyi özelliği yönetim panelinden aktif/pasif yapabiliyor oluşunuz.

jsDelivr – WordPress CDN Plugin

https://3.bp.blogspot.com/-1LeOlDZR8lw/UsH_b1Yz0fI/AAAAAAAAWlk/n8StFLjBV1Q/s1600/banner-772x250.jpg

Eklentiyi indir: jsDelivr – WordPress CDN Plugin

Eklenti jsdelivr.com sitesine ait ve buradaki javascript ve css kütüphanelerini barındırıyor siz yönetim panelinden bunları aktif/pasif yaparak kullanabiliyorsunuz. Güzel ve mantıklı bir eklenti kullanmanızı tavsiye ederim.

Kaynaklar

  • jsdelivr.com – jsDelivr – Free CDN for javascript libraries, jQuery plugins, CSS frameworks, Fonts and more
  • cdnjs.com – cdnjs – the missing cdn for javascript and css
  • developers.google.com – Google Hosted Libraries – Developer’s Guide – Make the Web Faster &mdash; Google Developers
  • asp.net – Microsoft Ajax Content Delivery Network – ASP.NET Ajax Library
  • codex.wordpress.org –  Plugin API/Action Reference/wp enqueue scripts
  • codex.wordpress.org – Plugin API/Action Reference/wp head