Hatalı linkleri bulmak ve 301 yönlendirme yapmak 5

Web sitenizdeki hatalı linkler sonucunda arama motorlarının sizi sıralamada gerilere aldığını biliyorsak hatalı linkleri mümkün olduğunca azaltmaya çalışmamız gerekiyor. Hatalı linkleri bulmak için 2 güzel yöntem var onları açıklayacağım ama onlardan önce bir kaç şeyde anlatıcam tabiki 🙂

http://i1126.photobucket.com/albums/l618/rooteto/iStock_000002313708XSmall-400x250.jpg?t=1322831514

Eğer hatalı sayfalarınızı bulup düzeltmezseniz eğer gerçekten arama motorunda üst sıralara çıkmanız zordur. Youtube.com gibi bir sitenin binlerce hatalı sayfası olabilir veya milyonlarca ancak onlar 301 yönlendirme ile hatalardan kendilerini koruyorlar. Büyük sitelerden bazıları;

  1. Hatalı sayfaları 301 ile yönlendiriyor.
  2. Hatalı sayfaları özel bir sayfa yaparak o kısımada arama motoru yerleştirerek sorunu bir şekilde gideriyorlar.

Ama bizim önemli olarak gördüğümüz siteler arama motoru koymayı uygun görüyorlar. Neyse gelelim hatalı linkleri bulmaya daha sonra hatalı sayfalara neler koyabiliceğimizi düşünürüz.

1) Google Webmaster 404 Linkler

Tanılamalar sekmesinden -> Tarama hataları kısmına tıklayın.

“404 (Bulunamadı)” Bu linkleri düzenlememiz gerekiyor. Bu tarz hatalar biz siteyi kodlarken veya temada değişiklik yaparken yaptığımız link hataları olabilir. Yada linki değiştirmişizdir eski link öylece kalmıştır. Bir çok seçenek olabilir.

Öncelikle tüm 404 sayfaları 301 ile yönlendirmek yanlış olur. Bu yüzden linkleri kontrol etmemiz gerekiyor en çok hata veren linki incelememiz gerekiyor. Bazı linkler kendi hatalarımızdan kaynaklı olduğu için hemen düzeltebiliriz.

Ancak kişi manuel olarak link giriyorsa veya sitenizde yığınla konu var ve siz bunları takip edemiyorsanız 404 için özel bir sayfa oluşturucaksınız.

Öncelikle 404 linkleri 301 SEO Yöntemi ile yönlendirmek için alttaki konuyu inceleyin.

404 Sayfanız için özel arama otoru oluşturmak için alttaki linki inceleyiniz.

Google WebMaster sayesinde hatalı linkleri öğrendik ve linkleri yönlendirdik. Yada 404 sayfası için özel bir arama motoru oluşturduk.

2) WordPress Redirection Eklentisi 404 sayfalar.

WordPress Redirection eklentisinin en güzel özelliğide Log yani kayıt tutmasıdır. Yani hatalı sayfaları kaydediyor bizde bunları 301 SEO Yöntemi ile yönlendiriyoruz. Bu sayede daha az hatalı linkimiz olmuş oluyor. 301 SEO Konusunda çok önemli bir yere sahip bu yüzden dikkat etmek gerekiyor.

Şimdi 301 yönlendirme ile ilgili bir link vericem. Yazının bir kısmı Google’ye ait yani 301’in önemini anlamanız için gösteriyorum.

Bir şekilde 301’in SEO Konusunda önemli olduğunu anladık hahah 🙂 Bir şekilde güzel bir cümle olmadı ama neyse devam edelim.

WordPress Redirection eklentisi hakkında fazla bilgiye sahip olmayabilirsiniz ancak ben sizler için bunuda düşündüm ve bu eklenti ile ilgili güzel bir yazı yazdım ve anlattım 🙂

Dipnot: Eklentiyi kendimde kullanıyorum.

http://farm4.static.flickr.com/3578/3677815461_cc2539a723.jpg?v=0

5 Comments

  1. Merhaba, Yazıda geçen eklentiyi ben de kullanıyorum ve oldukça da işime yarıyor. Ancak Google Web Araçlarından tarama hatalarına baktığımda 500 ün üzerinde 404 hatası var ve Url leleri kontrol ettiğimde herhangi bir anlam veremediğim bir sorun var. 404 hatası veren her url nin sonunda /alternateURL şeklinde bir uzantı vardı. Bu nedir ve nasıl bu hatadan kurtulabilirim yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

    1. @kurtayfun:disqus, O hatayı veren bağlantıya tıkla “/alternateURL” kısmını silip normal yazının içine gir. Kaynak kodun da “alternate” diye aratıp kaynak kodunda geçip geçmediğine bak. Belki hatalı kodlama ile kaynakta bir link oluşmuş olabilir. Eğer bulamazsan tekrar yaz. Birde siteni ve hataların resmini çekip mail atarsan daha çok yardımcı olabilirim.

          1. Kurmadım ancak yanlış hatırlamıyorsam meta kodu olarak bir dil etiketi eklemiş sonrasında kaldırmıştım. Aklıma bu geldi ancak sonrasında hatalı linkleri google web tools tan sildikten sonra tekrar oluşunca başka bir çözüm bulamadım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Geek ve Nerd Nedir? Kimlere Denir? 0

geek nerd

Merhaba arkadaşlar sizlere bu yazımızda Geek ve Nerd nedir? ve kimlere bu sıfat verilir bunları açıklayacağım.

Öncelikle bu terimler Amerikan kültürüne sahip gençleri sınıflandırılmasında kullanılan Geek ve Nerd gibi iki terim bulunuyor. Bu terimler aslında Türkçe’de Asosyal ve İnek olarak şeklinde yorumlanabilir. Bu iki sıfatı taşıyan insanlar genellikle ergenlik sürecinde yaşıtlarının ilgisini çekmeyecek şeylerde çok fazla bilgisi olan insanlardır. Aslında bu sıfatlar hakaret olarak söylenir. Peki Geek ve Nerd tam olarak nedir? kimlere denir? ve kökenleri nereden gelmiştir? bunlara bakalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Etkili Hikaye Anlatmak İçin Animasyonlu Harita Yolu

Geek Nedir?

Bu tip insanlar Asosyal olarak bilinsede zeki olarak bilinir. Kendileri Teknoloji ile alakalı her türlü konuda bilgi sahibi olaması yani teknoloji danışmanı, işlerinde başarılı, acayip insanlara denir. Genellikle Mac pc kullanırlar. Geek’in kökenine bakacak olursak eskiden sirkte çalışan yetenekli insanlara küçük düşürücü söylenirdi. sirk hayvanı gibi farklı anlamlarda taşırdı bu terim.

Nerd Nedir ?

Bu tip insanlar ise Geek’lerin aksine Mac yerine PC kullanırlar. Daha çok içine kapanık, genellikle mühendis, yazılım ve fantastik işlerle uğraşmayı seven insanlardır. Nerd ise Dr.seuss tarafından 1954’te bir makalede yazılmıştır.

Bu araştırma mastersinit.org tarafından hazırlanmıştır.

Android Telefonlarda Silinen Numaralar Nasıl Geri Getirilir? 0

Android Telefonlarda Silinen Numaralar Nasıl Geri Getirilir

Android telefonlarda numaralarımız yanlışlıklada olsa silinebiliyor. Yanlışlıkla silmek hepimizin başına gelebilir.

Bazen bir uygulama yüklerken, sistem güncellemesi yaparken, herhangi bir değişiklik yapraken veya telefonumuzu küçük bir çocuğa verdiğimizde numaralarımız silinebilir. Peki silinen numaralar nasıl geri getirilir?

Android Telefonlarda Silinen Numaraları Geri Yükleme

Silinen numaraları geri getirmek için Google hesabımızla Google Kişiler Sayfasına giriş yapalım. Açılan sayfanın sol tarafındaki pencerenin altında Daha Fazla butonuna tıklayalım. Aşağı doğru açılan pencerede Kişileri geri yükle sekmesine tıklayalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En iyi Android Emülatörü Bluestacks 2 indir

grey

Açılan pencereden 10 dakika, 1 saat, dün, 1 hafta önce ve özel bir zaman 1 ay’a kadar zamanı belirleyelim yada seçelim ve numaralarımızı geri yüklensin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Android için En iyi 10 Dosya Yöneticisi

grey

Not: Silinen kişleri geri getirebilmek için senkronizasyonu devamlı açık tutmalısınız. Çünkü senkronizasyon telefonda yapılan her değişikliği google hesabınıza yedekliyor. Numaraları silseniz dahi sonradan geri getirbilirsiniz.

Most Popular Topics

Editor Picks