30+ En iyi (SEO) Arama Motoru Optimizasyonu Taktiği 0

Web sitenizin arama motorunda üste çıkması için bir çok yöntem vardır ve bunların tümü yapıldığında arama motorunda üste çıkmamanız gibi durum söz konusu bile olamaz. SEO Tekniklerini günümüzde tüm web site sahipleri neredeyse yapmakta ancak ülkemizde bu durum öyle değil sadece işi bilenler yapıyor. Türkiyede büyük haber siteleri bile henüz tam olarak SEO Tekniklerini uygulamıyor. Neyse gelelim makalemize en iyi 30 SEO Taktiğini anlatıcam inşallah bunları yapar ve üst sıralarda olursunuz. 🙂

https://2.bp.blogspot.com/-HuvWqYMjABw/T0sl_CITdzI/AAAAAAAAFSQ/AYp5Oyb7cJU/s1600/seo-logo.jpg

SEO Teknikleri ve Taktikleri

Buradaki teknik ve taktikler sitenizin geleceği için çok önemlidir. Bu yüzden yazıları dikkatlice okumanızı tavsiye edicem.

1. Web sitenizin genelinde anahtar kelimeler kullanın

Bir çok web site bunu yapmakta ve sonuçlarını fazlasıyla almaktadır. Web sitenizde meta etiketleri sıkça kullanın ve ana sayfanızda populer yani gerçek içeriğinize en yakın olanları sabit olarak ekleyin. Ancak sürekli değişen etiketlerde olmalı yani içerik altında kullanılan etiketlerin olmasıda bunu güncel tutucaktır.

2. Bir site haritası oluşturun.

Web siteniz için site haritası oluşturmanız arama motorlarının sizin sayfalarınızı listeli bir şekilde bulmasını sağlar ve tüm linklerinizin indexlenmesini sağlar. Bu sayede tüm linkleriniz indexlenmiş olur. Google ve diğer arama motorları site haritasına çok önem vermektedirler. Birde site haritasını robots.txt dosyasına ekliyoruz onuda kesinlikle unutmayınız.

Web sitenizin çok linki var ve bunlar için site haritası oluşturmak istiyorsanız GSiteCrawler programını kullanmanızı tavsiye ederim.

WordPress Kullanıyorsanız Google XML Sitemaps eklentisini kesinlikle kullanmalısınız.

WordPress Kullanıcıları için Video Site Haritası oluşturmayıda daha önceden anlatmıştım. Onuda inceleyebilirsiniz.

Sitemap etiketini güncel takip edebilirsiniz. (Sitemap RSS)

3. Flash’ı mümkün olduğunca az kullanın.

Flashlar web sitelerinde kullanılıyor ancak bunu hatalı kullananlar var örneğin sitede yoğun bir şekilde flash kullanmak sitenin arama motorundaki sırasını düşürücektir. En büyük hata ise içerikte sadece flash ekleyenler var bunlar kesinlike sıralamada inciniceklerdir.

4. Gelen Bağlantılar

Arama motorunda üst sıraya çıkabilmek için yapabiliceğiniz en iyi şeylerden biriside bağlantı’dır. İçeriğinize en yakın olan büyük sitelerden link almak veya link eklemek sizi sıralamada kesinlikle yükselticektir. Örnek olarak ben WordPress ile ilgili makaleler yazıyorum WordPress.org’da benim makalelerim yayınlandığı zaman dahada üstlere çıkıyorum.

5. Alan adı

Domain yani alan adı için yaptığınız işin ismini almak oldukça mantıklı ancak isim alırken yapılan en büyük hata benbuisiyapiyorumgelinburaya.com gibi 🙂 uzunca bir site adı almak. En iyi yöntem kesinlikle akılda kalıcak isimler olmalı. Örneğin: rooteto, Google, Yahoo, Bing, Alexa, Amazon bu tarz isimler kesinlikle akılda kalıcıdır.Kendi işinizin ismini alırkende en önemli anahtar kelimeyi düşünerek alırsanız sizde akılda kalıcı isim alabilirsiniz.

6. www yada www olmayan

Bu konuda Google diyorki: Tercih edilen etki alanı belirlemezseniz, alanın www ve www olmayan sürümlerini farklı sayfalar için farklı referanslar olarak işleme koyabiliriz.

Yani www ile başlayan bir siteniz varsa www olmadan o sayfa çalışmamalı zaten canonical bağlantı çıktıktan sonra bu hata gittikçe azaldı ancak halada bu hataya düşenler var. https://rooteto.com’u www.rooteto.com olarak kullanamazsınız buda arama motorunda rooteto’nun üst sıralarda yer almasını sağlayan diğer bir etkendir. www kullansaydım https://rooteto.com ile siteye giriş yapamazdınız.

Şöyleki; Bir bağlantıya 2 farklı şekilde girmek o bağlantının arama motoru sıralamasındaki yerini mutlaka değiştiricektir.

Yukarıdaki 2 bağlantıda aynı adresi gösterir ancak 1.ye girdiğinizde www otomatik silicektir. WordPress kullanıcıları bu konuda çok şanslı çünkü sistemde bunu direkt ayarlayabiliyorlar.

7. Basit Tasarım

Çok değerli bir söz “Tekerleği yeniden icat etmeyin”. Sitenizin tasarımında basit olmaya çalışın çok fazla resim renkler butonlar aşırı flashlar fln sitenize girişleri yavaşlatır giren kullanıcıları rahatsız eder. Hızlı ve basit bir site hem kullanıcı beğenisini alır hemde Google gibi arama motorları tarafından üst sıralara çıkmanızı sağlar.

8. Alt kategorileri fazla oluşturmayın.

Kök dizininden sonra tek kategoriniz olsun. Kategoriler altında yeni kategoriler fln olması sizin için zarara yol açabilir. Alt kategori açmak için kesinlikle fazla bir sebebiniz olması gerekiyor bu nedenle alt kategori açarken dikkat edin.

9. Anahtar kelimeler kullanarak kategoriler oluşturun.

Kategoriler oluştururken en çok önemli olan anahtar kelimenize göre kategori oluşturmak, Genel, Kategorisiz, Çöp gibi kategoriler yerine tam anlamlı ve arama motorunda en çok aratılan kelimeler kullanın. “Resimler, Videolar, Teknoloji, Donanım” gibi kategoriler oluşturmanız sizin için çok faydalı olucaktır.

10. URL’ler

URL Konusunda kesinlikle kısa linkler oluşturmaya çalışın ve dinamik url’ler oluşturun.

https://rooteto.com/etiket/wordpress

https://rooteto.com/wordpress/akismet

Bu tarz URL’ler dinamik url’lerdir ve akılda kalıcı bağlantılardır.

11. Küçük Düşünün

Burdakü küçük sayfa kb olarak diyorum. 🙂 Yoksa hedefleriniz daima büyük olsun. Örneğin içerikte çok fazla resim kullanan bir sitenin giriş kb’ı 50 ise daha az resim kullanna site 1.5 kb ise kesinlikle kb düşük olan site kazanıcaktır. Bunu aslında şu şekilde diyebiliriz çünkü bu şekilde resim siteleri sahipleri farklı algılayabilir. İçerik kısmında bolcana reklam, resimler, iconlar, logolar eklerseniz sayfanızda indirilicek çok dosya olucaktır buda sayfanızın geç açılıcağı anlamına gelir.

Bu yüzden demiştik ya basit tasarım.

12. Tire

URL’lerinizde tireyi kesinlikle kullanınız. Her kelimede (-) kelimesini kullanmanız yeterli olucaktır. Ancak tüm bağlantılarını elle oluşturuyorsanız (_) kullanmanızı öneririm. WordPress kullanıcıları boşluk bıraktığında sistem otomatik olarak (-) koyar. WordPress Kullanııcları çok şanslı.

13. Navigasyon

Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz büyük bir alışveriş merkezine girdiniz ver reyonlarda koca koca yazar “Spor Aletleri, Ayakkabılar, Kitaplar, İçecekler” bunun gibi web sitenizdede navigasyon oluşturmanız gerekmektedir. WordPress kategorisinde bir içerikte dolanan ziyaretciye WordPress kategorisi içinde olduğunu hissettirmeniz gerekiyor. Hissettirmek derken gösterin yani… Hem bu şekilde Google tarafından linkinizin yanında kategorinizde sıralanır.

14. Başlık (title)

Web sitenizdeki her bağlantı için bir title oluşturmanız gerekiyor bunun içinde 60 karakter kesinlikle önerilen bir sistemdir. 60’ı geçmemeye çalışın. WordPress kullanıcıları gene şanslı kullandıkları başlıklar title oluyor. Ancak WordPress kullanmıyorsanız title’nize dahada dikkat etmeniz gerekiyor.

15. Açıklama Meta Etiketi (Description)

Yazınızın kısa bir açıklamasını oluşturun description etiketine eklemeniz gerekiyor. Bunun içinde en fazla 160 karakter öneriyorum fazlasını yapmayın çoğu arama motoru 160’ı geçmez. Bu yüzden meta etiketinizi eklerken dikkat etin ve kesinlikle description etiketini oluşturun.

16. Kelime Meta Etiketi (Keywords)

Kelimeler bir sitenin arama motorunda içeriğine göre üste çıkmasında en faydalı olan şeydir aslında. Etiketler kesinlikle içeriklerinizi daha üst sıralara çıkarıcaktır. Meta Etiket sistemini zorunlu kullanmanız gerektiğini düşünüyorum.

17. Robots Meta Etiketi

Bir sitenin arama motorları tarafındna incelenip incelenmeyeceğini site sahibide karar verebiliyor. Bunun için arama motorlarına sizlerin bu site indexlensin veya indexlenmesin gibi meta robot etiketi eklemeniz gerekmektedir.

Benim ilk tavsiyem:

 <meta name="robots" content="index, follow"> 

Ancak bunu robots.txt dosyası ilede yapabilirsiniz buda ikinci tavsiyem.

18. Heading etiketleri

Heading etiketleri makale yazarları için çok önemlidir. Bir yazı bir çok hedaing etiketi içerdiğinde Google gibi diğer arama motorlarıda bu heading etiketlerini arama sonuçlarına yansıtıcaktır.

19. Başlık öz niteliği (title=””)

Linklerinizi oluştururken href’e link verdikten sonra title=”” kısmınıda eklemeniz gerekiyor. Bu kullanıcılar için değil arama motorları tarafından çok önemlidir ve kesinlikle iyi bir yöntemdir.

20. Alt Etiketi (alt=””)

Alt resimlere verilen isim etiketidir. Bir resimin adını title ile değilde alt=”araba resmi” gibi ifade edersek o resime gerçek ismini vermiş oluruz. Buda arama sonuçlarına yansıyacaktır.

21. HTML ve Daha fazla metin

Bir HTML Sayfada kesinlikle fazla metin girilmelidir.

22. İçerik linkleri

içeriklerde linkler kullanmayı eksik etmeyin. Önemli anahtar kelimelere kategorileriniz veya farklı bağlantılarınızın linklerini ekleyin bu şekilde daha üst sıralara çıkabilirsiniz.

23. Metin linkler değil Resimli linkler kullanın.

Link eklemek doğru birşeydir titlesi ile birlikte ancak linkleri metin olarak değilde Resim olarak tanınan veya göze hoş gelen bir logo ile süslerseniz bu sizin için daha iyi olucaktır. Ayrıca resime alt ismi vererek dahada ileri seviye SEO gerçekleştirmiş olursunuz.

24. Orjinal içerik

Bir sitenin kaliteli olması için özgün yazılar olması gerekiyor. Eskisi gibi kopyala yapıştır siteler bitti artık özgün içerikler, kaliteli makaleler çok değer görüyor. Birde Googlede hiç olmayan birşeyi makale olarak yazıp yayınladığınızda bu sizi daha değerli kılıyor.

25. Yeni içerikler ekleyin.

Bir sitenin hem populer hemde üst sıralarda gezinmesi için güncel içerik eklenmesi gerekiyor. Güncel içerikler sizi daima üst sıralara çıkarıcaktır. SEO için en önemli özelliklerden biride güncel içeriktir.

  • Not: Kopyala yapıştır tekniğini kesinlikle kullanmayın.

26. Kelime yoğunluğu

Bir web sitenin kelimelerinin içerikte yoğun olarak kullanılması önemlidir. SEO Uzmanları değilde SEO’ya farklı terimler getirmek için farklı sesler duyurmak için bazı kişiler %5 kelime yoğunluğu olduğunu söylüyorlar. Ancak ben bir SEO Uzmanı olarak şunu kesinlikle söyleyebirim kelime yoğunluğu %30’lara kadar çıkması gerekiyor. Buda sizi hem arama motorlarında daha üst seviyelere taşıyacaktır hemde kullanıcının kelime hazinesi içerisinde gördüğü siteyi güncel takip ediceği anlamına gelir.

27. Sitenizi düzgün inşaa edin.

Sitenizi düzgün inşaa etmek demek bilmediğiniz kategorileri boş yere eklemeyin. En iyi olduğunuz kategorileri listeleyerek yazmaya başlayın ve güncellemeyi kesinlikle unutmayın. 3-5 içerik ekleyeceğiniz kategori için boş yere kategori açmak yerine bir üst kategorisini açmayı deneyin. Tasarımı düzgün olmasına dikkat edin.

28. Robots.txt dosyası kullanın.

Robots.txt sitenizin arama motorları tarafından ilk olarak bakıldığı yerdir aslında. Örümcekler gelir ve robots.txt dosyasını ararlar ve sizde ordaki yönergelerinizde örümceği yönlendirirsiniz.

Bir robots.txt dosyasına sitenizde indexlenmesini istemediğiniz içerikleri seçebilir, site haritası ekleyebilir, spam bağlantıları engelleyebilirs ve dahada fazlasını yapabilirsiniz.

29. w3 Validator

Web sitenizi w3 okuluna göre uyumlu yapmaya çalışın. Bu şekilde tüm tarayıcılarda doğru çalışan bir siteniz olucaktır ve daha çok tercih ediliceğiniz daha yüksektir. Ancak w3 okuluna tam uyumlu olmanıza gerek olmadığını düşünüyorum çünkü şu anda çok büyük sitelerdede durum söz konusu farklı kodlamalar olduğu için w3 bazı kodları hatalı gösterebiliyor. Bu yüzden tam uyumlu değilde bazı yönergelerini kullanarak daha doğru bir site yapmaya çalışın.

30. Populerlik

Web sitenizi kurduktan sonra geriye Populerlik kalıyor aslında. Web siteniz’e gelen bağlantılar arttıkça populerliğinizde o kadar artıcaktır.

31. Trafik Analizi

Kesinlikle web sitenizin trafiğini güncel olarak analiz edin. Bu sizin daha iyi yerlerde olmanıza yardımcı olucaktır. İçeriğiniz nereye gidiyorsa nereden hit yapıyorsa oraya yönlenerek daha iyi siteler oluşturabilirsiniz.

32. Hilesiz site

Hile hiç etik değildir bu yüzden kesinlikle tavsiye etmiyorum. Eğer kullanıcı size gelmiyorsa hile yoluyla kullanıcı kazanmaya çalışmayın. Başka doğru şeyler deneyin.

33. Kırık Linkler

Web sitenizin kırık linkleri varsa kesinlikle düzeltin yada gerekli 301 yönlendirmesini yaparak o bağlantıdan kurtulun. Çünkü bir web sitenin kırık bağlantıları o siteyi dahada kötüye götürür. Kullanıcı tarafından hiç hoş karşılanmayan bir durumdur.

Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusuna Göndermeden Silme Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusuna Göndermeden Silme için yorumlar kapalı

Windows sıkı sık çalışıyorsanız ve sildiğiniz dosyalarınız geri dönüşüm kutusuna gidiyor. Geri dönüşüm kutusu‘nda bulunan dosyalarınız diskinizde gereksiz şekilde yer kaplıyor diyorsanız işte tam size göre çözümler.

Dosyayı sildiğinizde otomatik olarak doğrudan çöp kutusuna gitmeden diskten silme yöntemi ve klavye kısayollarını gösterelim. Aslında çok basit ancak bazı kullanıcılar bu yöntemleri ve kısayolları bilmiyorlar. Bu basit yollar nelermiş bakalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Hard Diskten Silinen Dosyaları Geri Getirme Yöntemi

1. Yöntem

Sildiğiniz dosyaların diskinizde depolanmadan direk silmek için geri dönüşüm kutusuna sağ tıklayarak özellikler diyoruz. Karşımıza geri dönüşüm kutusunun özellikleri geliyor. Burada karşımıza gelen pencerenin üst tarafında bilgisayarımızdaki diskleri görüyoruz. Bilgisayarımızın sistem diskini (yerel disk)’mizi bir kere tıklayıp seçiyoruz. Seçtikten sonra alt tarafta (Dosyaları geri dönüşüm kutusuna taşıma. Dosyalar silindiğinde hemen kaldır) kutucuğunu işaretleyerek Tamam butonuna basarak işlemimizi gerçekleştiriyoruz. Sadece masaüstü ve sistem diskinizden silimesini istiyorsanız bu işlemi gerçekleştirin.

İstersek standart olarak seçili özel boyut kutucuğumuzdan istediğimiz boyutu ayarlayarak ne kadar yer kaplayacağını kendimiz belirleyebiliriz. Silme onay işlemi kutucuğumuzda herhangi bir dosyayı sildiğimizde silme onayını görmek istemiyorsanız kutucuğu kaldırabilirsiniz.

Sağ tıklayıp özellikler dedikten sonra pencereyi kapatmadan diğer diskimizi seçerek tekrar dosyaları geri dönüşüm kutusuna taşıma seçeneğini işaretleyelim. Eğer başka bir diskimiz daha varsa aynı işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Eğer diğer diskinizde sildiğiniz dosyaların geri gönüşüm kutusunda kalmasını istemiyorsanız özel boyut seçeneği işaretli kalsın.

2. Yöntem

Sadece bazı istediğiniz dosyaları silmek istiyorsanız bu çözüm tam size göre klavyede shift tuşuna basılı tuuyoruz.

Daha sonra silmek istediğimiz dosyaya sağ tıklıyarak sil diyoruz.

Karşımıza dosyanın kalıcı olarak yani geri dönüşüm kutusuna atmadan direk silinsinmi diye soruyor. Burada sil diyerek dosyamızı siliyoruz. Shift – dosyaya sağ tıkla – sil – evet diyoruz işte bu kadar basit.

3. Yöntem – Shift, Delete, Enter!

Tüm bunların klavye kısayolları ile hiç uğraşmadan istediğimiz dosyayı silmek için çok daha basit bir yöntem var. Silmek istediğimiz dosyayı seçerek sırası ile Shift – Delete – Enter tuşlarına basarak hızlı bir şekilde silebiliriz.

İlham Veren 23 Etkileyici Koyu Website Tasarımı 0

Webtasarım yaparken ilham almak için bir çok siteye giriyorum, inceliyorum, araştırıyorum. En çok siyah site yaparken zorlanıyorum en iyisimi koyu siteleri inceliyim dedim bakın hangi siteleri buldum.

Ben biraz ilham alabildim ama inanıyorumki alttaki tasarımları görünce siz daha çok ilham alıp yeni websiteleri öyle tasarlayacaksınız.

Bu arada daha önceden üst düzey Web Site Tasarımları diye bir konu daha açmıştım onuda incelemenizi tavsiye ederim. Orada harika websiteleri var ama onlar koyu olarak seçilmedi en iyiler olarak seçildi. Bu gibi tasarımlarıda ücretsiz indirmek için Free HTML Templates yazımı incelemenizi öneririm.

DUNCKELFELD

https://4.bp.blogspot.com/-DE0PMkFtlgU/VFIns2vgt-I/AAAAAAAAbJw/qKcnPdeYkeg/s1600/Dunckelfeld.jpg

Electrik Company

https://2.bp.blogspot.com/--qCUbJJKHWU/VFIntNS0oYI/AAAAAAAAbJ0/5zPYA8zF__Y/s1600/Electrik-Company.jpg

Elliot Condon

https://1.bp.blogspot.com/-b99y10V3l1g/VFIntvuUxGI/AAAAAAAAbKI/eiIgFpQlhqw/s1600/Elliot-Condon.jpg

Fiasam Web Solutions

https://1.bp.blogspot.com/-riJvPqMtx_A/VFInt9PclcI/AAAAAAAAbKE/peUOGcI7pTs/s1600/Fiasam-Web-Solutions.jpg

Amplified Creations

https://4.bp.blogspot.com/-g6KGMoT16fA/VFInp8wEpnI/AAAAAAAAbJE/8u2RwwhhLZk/s1600/Amplified-Creations.jpg

Craig Teel

https://2.bp.blogspot.com/-nkUmqrFpUcc/VFInrJGcxfI/AAAAAAAAbJc/K24UqsBYjDg/s1600/Craig-Teel.jpg

The Whig

https://2.bp.blogspot.com/-F4bHHAIKlNk/VFInwTH7ABI/AAAAAAAAbK8/K45qY0vQX8g/s1600/The-Whig.jpg

Pixate

https://1.bp.blogspot.com/-JAugSxhL7gA/VFInvOOi1ZI/AAAAAAAAbKg/3AJhhlKzFfQ/s1600/Pixate.jpg

Tobias van Schneider

https://3.bp.blogspot.com/-W1AcT_R5fyU/VFInwuwUOiI/AAAAAAAAbLA/wIGFypXHVbM/s1600/Tobias-van-Schneider.jpg

Dang & Blast

https://4.bp.blogspot.com/-zkUXIsBYfcU/VFInsEg1NJI/AAAAAAAAbKM/-OytPwsDR34/s1600/Dang-Blast.jpg

Q Ideas

https://3.bp.blogspot.com/-stnxhW1AGEw/VFInvfDZ0zI/AAAAAAAAbKo/jLhTgQ_fhKI/s1600/Q-ideas.jpg

Visage

https://4.bp.blogspot.com/-WYIF2GRvKpw/VFInwz3Z89I/AAAAAAAAbLE/b1KHdRwWt_E/s1600/Visage.jpg

Intercore

https://1.bp.blogspot.com/-7dzarKeGx6A/VFInx8QozpI/AAAAAAAAbLg/VA6u44WZcnw/s1600/intercore.jpg

FLIPP

https://3.bp.blogspot.com/-wJPa-9dKK9o/VFInx3kzw0I/AAAAAAAAbLc/AHZj_nDqaNQ/s1600/flipp.jpg

Circles Conference

https://4.bp.blogspot.com/-PkV0hoLYUKo/VFInp1zJAFI/AAAAAAAAbJI/qGexVW_pvVM/s1600/Circles-Conference.jpg

Rook

https://3.bp.blogspot.com/-NKkeN9YehjI/VFInwEmsAaI/AAAAAAAAbK0/s8E_weCKApI/s1600/Rook.jpg

Drexler

https://4.bp.blogspot.com/-k-Sgjo9w6oU/VFInsc_d8iI/AAAAAAAAbJk/iFB2dagi3uw/s1600/Drexler.jpg

Mammoth Media

https://4.bp.blogspot.com/-RUd2akqKSxA/VFInuwWwTzI/AAAAAAAAbKc/DsmX-9bkTsI/s1600/Mammoth-Media.jpg

Jamie Syke

https://3.bp.blogspot.com/-CFtsoQeBpJ0/VFInuuPKoBI/AAAAAAAAbKQ/4t0QQ1lb-Qc/s1600/Jamie-Syke.jpg

Coyote Rock Ranch

https://4.bp.blogspot.com/-4rDLXazrjYo/VFInq8qLnnI/AAAAAAAAbJQ/O65FjiFUwKQ/s1600/Coyote-Rock-Ranch.jpg

ENVOY

https://3.bp.blogspot.com/-i4NsKPIOeKE/VFInywufNzI/AAAAAAAAbL8/OdWAm_rcylo/s1600/rooteto-2.jpg

Casper Odendaal

https://4.bp.blogspot.com/-bnmHuVTndUs/VFInzNT4T5I/AAAAAAAAbL0/ppQartsRDS4/s1600/rooteto.jpg

MAGNETIC CREATIVE

https://2.bp.blogspot.com/-8-4Yjul9Nkk/VFIny4_zF5I/AAAAAAAAbLs/eQE6VjGdxvk/s1600/magnetic-creative.jpg

Most Popular Topics

Editor Picks