Panda Güncelleme Sonrası: Kaliteli içerik yazmak için 7 ipucu 0

Google Panda biliyorsunuz Google arama algoritmasını geliştirmek için kurulmuş bir sistemdir. Google tarafından bazı zamanlar Panda ve Penguen güncellemesi olur. Panda güncellemesi web siteniz için almış olduğunuz backlink, vermiş olduğunu linkler, sitenin yapısı, heading etiketlerine kadar iner iner ve bazı sitelerde kesin sonuçlar verebilir. Penguen güncellemelerinde web siteniz sıralama kaybedebilir 3-4 sıra geri düşer ancak Panda ayrıdır.

Panda güncellemesinde eğer listeye alındıysanız bu listeden kurtulmak için gerekli düzeltmeleri yapmanız gerekiyor yoksa web sitenizin oturarak düzelmesini bekleyemezsiniz.

https://2.bp.blogspot.com/-AP3ekBabh0g/UIAzkCqbOWI/AAAAAAAAJus/0zUXEBG204I/s1600/Google-Panda-Updates.png

Bazı SEO Uzmanı arkadaşlar Google’nin sadece yılda 2 defa Panda güncellemesi yaptığını savundasa böyle bir şey yok. Sadece bu yıl toplam 17 panda güncellemesi oldu biz bunların farkındayız ve algoritma güncelleme sonrasında sitelerin nasıl bir duruma geldiğinide görüyoruz. Sıralama kaybedenleri tespit ettikten sonra gerekli çalışmaları yaparak düzeltmeler uyguluyoruz.

Şimdi gelelim bu 17 güncelleme ve daha önceki güncellemelerden sonra “Kaliteli içerik” mantığını nasıl tam oturtabiliriz. Arama Motoru Optimizasyonu için daha önceden yazdığım makaleleride buradan inceleyebilirsiniz;

1) Benzersiz içerikler girmek

Daha önceden hiç olmayan bir makale yazmak yada var olanlardan çok farklı ve detaylı yazmak benzersiz içerik girmek demektir aslında. İnternet üzerinde var olan bir yazıyı kopyalayıp başlık değiştirmek size fayda sağlar gibi geliyorsa söylüyorum içerik kontrolünde benzer içerik tespit edilirse siz daha kaliteli olamazsınız. Kaliteli olmak içinde benzersiz içerikleri girmeniz gerekiyor.

https://1.bp.blogspot.com/-d7hWtIMXlNo/UIBHQ0-gLjI/AAAAAAAAJwc/YX2cKHlf2TY/s1600/benzersiz-icerik.jpg

Ben şimdi sizlere internet üzerinde var olan bir yazıyı kopyalayarak versem sadece kopyalamış olmayı bırakın herkezin dikkatinide çekemem sadece kopya içerik yapan biri olarak görünürüm. Şöyle diyebilirsiniz nokia lumia’nın özelliklerini geçipte başka bir şekilde yazamayız. Bundan bahsetmiyorum temel mantığı anlamadıysanız halada nokia lumia’nın özelliklerini okumaya mahkumsunuz demektir. Çok garip bir cümle kurdum ya hadi hayırlısı 🙂

Var olan bir makaleyi güçlendirmek adına daha iyisini ve daha ayrıntılısınıda yazabilirsiniz buda günah değil.

2) Düzenli olarak içerik girin.

Dakkada bir içerik girin hızlı hızlı durmayın arada kopyala yapıştır durmak yok haydi bastır az kaldı banlanacaksın 🙂 Bunu bilerek yazdım çünkü bazı arkadaşlar web sitesi açar açmaz konuları yığmaya başlıyor. Yukarıda yazdıklarımı yada daha önceden yazdıklarımı hiç okumamuş gibi içerik doldurmaya başlıyor bu kesinlikle yanlış ve önerilmeyen bir yöntem.

Düzenli olarak içerik girmek demek bir içerikle gerçekten uğraşarak düzenli girmekten bahsediyorum. Sitenizi kesinlikle boşlamayın ama içerik girerkende dikkatli içerik girin. Sitenize baktığınızda çöp doldu diyorsanız inanın o site 1-2 ay sonra batar sevmezsiniz sitenizi.

https://4.bp.blogspot.com/-I7y-JcW2np0/UIBIM0IHXEI/AAAAAAAAJwk/sPP6Va1gd0I/s1600/duzenli-icerik-girin.jpg

Klavyeye nazik davranıyoruz başımız ağrıdıysa taslağa kaydediyor dışarı çıkıp geziyoruz en iyi mantık budur. Başınız ağrıdığı halde içerik giriyorsanız o içerik okuyanında başını ağrıtır.

3) Anahtar Kelimenizi Vurgulayın.

Evet arkadaşlar SEO’da buna düzgün anahtar kelime kullanımı diyoruz. Az önce ben “SEO” kelimesini yazdıysam biraz sonrada “Optimizasyon” yazıyorsam Google arama motoru bunları dikkate alır ve içerikte kullanılan anahtar kelimere göre içeriği belirli bir yere taşır. Şöylede bir problem var anahtar kelimeyi vurgulayın diyoruz ancak bazıları değil çoğu kişi bunu yanlış yapıyor siteyi komple anahtar kelimeyle dolduruyor 🙂

https://2.bp.blogspot.com/-zma40IPseE0/UIBKeVLHN9I/AAAAAAAAJws/WFqYHa_ia_c/s1600/anahtar-kelime-kullanimi.jpg

Ama biz Türklerin özelliği bu vur dersen öldürür. Polat Alemdar’ın silah sesleride geliyo vur vur bitmiyo valla.

4) Anahtar Kelime Yoğunluğunu Denetleyin.

Web sitenizdeki anahtar kelimeleri takip edin. Üst sıralarda çıkmak istediğiniz kelimeler çok aşırı kullanılmışsa önlem almanız gerekiyor. Örneğin “Keywords pgae” kelimesinde üste çıkmak istiyorsunuz bunun içinde sitenin her yerinde (başlık, alt kısım, içerikler, etiketler) kullandıysanız şöyle bir risk altındasınız.

Google eskiden fazla anahtar kelime kullananlar için bir çizgi koymamıştı vardı belki ama çok net değildi ama artık çok net bir şekilde görüyoruz. Kelimeleri çok yoğun kullanırsanız Google sizi gerilere alıyor çünkü legal’den dışarı çıkıyorsunuz gittikçe. Üst sıralarda çıkmak istediğiniz kelimeyi elbette diğerlerinden fazla kullanacaksınız ancak bununda bir kontrolü bir adabı var arkadaşlar.

https://3.bp.blogspot.com/-MoeJsFbxZ1Q/UIBMPx0YXBI/AAAAAAAAJw0/7CLvDWWrudk/s1600/keywords-rooteto.jpg

Link kontrolü yapmadan her yeri anahtar kelime doldurun sonrada neden olmadı diye yakının.

5) Kötü Backlinkler’den yada kötü sitelerden kurtulun.

İşte geldik dananın kuyuruğunun koptuğu yeni bir konta. Google son panda güncellemelerinden sonra backlink ile uğraşanların işine son veriyorduki bir çok temiz sitede bunlarla birlikte yanlış anlaşıldılar şaka gibi dimi onlarda sandbox’a düştü yada sıralamada gerilediler.

Burdaki olay şu daha önceden böyle birşey yapamıyorduk ancak Google artık geri dönüşte istiyor. Web sitenizin çok kötü bir backlink’i var bundan kurtulmak için normalde birşey yapamıyordunuz ancak Google’ye artık bildirebiliyor ve bu kötü backlinklerden kurtulabiliyorsunuz.

https://4.bp.blogspot.com/-4ufkgy7C_L4/UIBOUupugCI/AAAAAAAAJxE/-yf4jbob7h8/s1600/bad-backlink-rooteto.jpg

Disavow Links kısmına tıklayın buradan web sitenizi seçtikten sonra exel’de listelediğiniz kötü backlink listesini bildirin ve kötü backlinkler’den kurtulun. Disavow Links ile ilgili makaleyi yakın zamanda yazacağım inşallah.

6) Kaliteli bağlantılar almak

İnternet üzerinde bir çok makale yazma siteleri var hepsini geçtim mashable.com, rooteto.com gibi sitelerde makalelerinizi yayınlayabilir ve burada web sitenizin bağlantılarını vererek içeriklerinizi dahada kaliteli hale getirebilirsiniz. Tabi burada şöylede bir olay var sitenizdeki içeriğin tamamını gelip buraya girmekten bahsetmedim gene olayı yanlış yere çektiniz 🙂 Web sitenizdeki içerikleri güçlendirmek için örnek verdiğim siteler gibi siteler bularak içerik girebilir ve yazı içerisinde linkler verebilirsiniz bu şekilde web sitenizin kaliteside gittikçe artacaktır. Nofollow link olarak görülse bile kaliteli site olma yolunda bir problem olarak görünmeyecektir.

Resimdeki mantığı kavrayabilirseniz sorun yok

https://2.bp.blogspot.com/-i30m8UsimUM/UIBPsBpfyzI/AAAAAAAAJxM/wDDzSOE2Fuo/s1600/ic-baglanti-semasi-rooteto.jpg

SEO‘da önemli olan şeylerden biride budur. Örneğin bir eklenti yazmışsınızdır bunu farklı bloglar’da açıklamalı olarak anlatıp tanıtırsınız sonra web sitenize yönlendirirsiniz bunu para vererek değil blog yazarlarına duyurarakta yapabilirsiniz. Blog yazarları genelde bu tarz içerikleri ücretsiz olarak detaylı bir şekilde yazıyorlar. Bu şekilde web sitenizinde kaliteli ve PageRank değeri artacaktır.

7) Sosyal Medya Bağlantıları ekleyin.

Günümüzde Sosyal Medya’nın ne kadar çok kullanıldığını artık söylememin bir anlamı yok yolda yürürken ya twit atarsınız yada face’den like yaparsınız. 🙂 Doğal olarak Sosyal medya’nın bu kadar sık kullanılması SEO‘dada yerini kesinlikle aldı ve almasıda gerekiyor.

Sosyal medya bağlantısı derken kullandığınız hesaplardan farklı olarak ayrıca paylaşım butonlarınıda kullanmayı eksik etmeyin. Web siteniz paylaşılması rahat ve sosyal bir web sitesi olsun. Twitter’a girsin Facebook’tan çıkıp Google+ Plus’ta yer alsın sonra Stumble’de günün en populeri olsun reddit’te kategorilerde yer alsın bunlar hem web sitenizin hiti açısından, hem kaliteniz açısından çok iyi bir şeydir. Herşeyden önce Google bunları göz önüne alarak web sitenizin sıralamasınıda değiştirecektir.

https://1.bp.blogspot.com/-Dk7g2rB78UY/UIBQhp6UFqI/AAAAAAAAJxU/yHufG4HpA9E/s1600/sosyal-medya-rooteto.jpg

Evet arkadaşlar 7 tane dedik 7 tanede oldu yazımın güzel olduğunu düşünüyorum inşallah beğenirsiniz. Beğenmediğiniz konu olduğunuda düşünmüyorum 🙂

Haydi Allaha emanet olun başka bir yazımda görüşmek üzere rooteto’yu takip etmeyi bırakmayın.

Android Telefonlarda Silinen Numaralar Nasıl Geri Getirilir? 0

Android telefonlarda numaralarımız yanlışlıklada olsa silinebiliyor. Yanlışlıkla silmek hepimizin başına gelebilir.

Bazen bir uygulama yüklerken, sistem güncellemesi yaparken, herhangi bir değişiklik yapraken veya telefonumuzu küçük bir çocuğa verdiğimizde numaralarımız silinebilir. Peki silinen numaralar nasıl geri getirilir?

Android Telefonlarda Silinen Numaraları Geri Yükleme

Silinen numaraları geri getirmek için Google hesabımızla Google Kişiler Sayfasına giriş yapalım. Açılan sayfanın sol tarafındaki pencerenin altında Daha Fazla butonuna tıklayalım. Aşağı doğru açılan pencerede Kişileri geri yükle sekmesine tıklayalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En iyi Android Emülatörü Bluestacks 2 indir

Açılan pencereden 10 dakika, 1 saat, dün, 1 hafta önce ve özel bir zaman 1 ay’a kadar zamanı belirleyelim yada seçelim ve numaralarımızı geri yüklensin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Android için En iyi 10 Dosya Yöneticisi

Not: Silinen kişleri geri getirebilmek için senkronizasyonu devamlı açık tutmalısınız. Çünkü senkronizasyon telefonda yapılan her değişikliği google hesabınıza yedekliyor. Numaraları silseniz dahi sonradan geri getirbilirsiniz.

Virüslü 13 Uygulama Google Play’den Kaldırıldı 0

GooglePlay’de yüksek puanlara sahip olan ancak virüslü uygulamalar mağazadan silindi.

GooglePlay mağazasından kaldırılan uygulamalar akıllı telefonlara yüklendiği andan itibaren kendilerine root yetkisi vererek telefonu tamamen ele geçiriyor. Akıllı telefonunza format dahi atsanız root yetkisi aldığı için formattan sonra tekrar aktif hale gelerek çalışıyor. Telefonunuza yüklenen uygulama kendisi gibi diğer zararlı uygulamalara yüksek puan vererek insanları kandırmaya çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Android’de ‘Kalkmayan’ Uygulamaları Hemen Kaldırın

Googleplay’deki puanlara göre yüklediğimiz uygulamalar aslında verilen puanları hak etmiyor. Zira Cake Tower ve Honey Comp gibi zararlı uygulamalar mağazada 4.5 gibi yüksek puanlara sahip. Eğer sizde bu uygulamalardan birini yüklediyseniz Dr.Safety antivirüs uygulamasını yükleyerek zaralı virüsleri temizleyebilirsiniz.

Bu Uygulamaları Sakın Yüklemeyin

Yayınlanan bu liste GooglePlay mağazasından kaldırıldı. Ancak yinede dikkatli olun her yüksek puan alan uygulamayı yüklemeyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Android Oyunları ve Uygulamaları PC’de Çalıştırın

 • Cake Blast
 • Jump Planet
 • Honeycomb
 • Crazy Block
 • Crazy Jelly
 • Tiny Puzzle
 • Ninja Hook
 • Piggy Jump
 • Just Fire
 • Eat Bubble
 • Hit Planet
 • Cake Tower
 • Drag Box

Most Popular Topics

Editor Picks