rel=”author” ve rel=”me” etiketi SEO Tekniği

0

Bu yöntemi çoğu arkadaş çözemiyor ve anlamıyor. Bende bunu hem anlatmak amaçlı hemde mantığı çözme amaçlı sizlere açıklıycam.

https://2.bp.blogspot.com/-2La8mCrfHJk/TyP16wqyNeI/AAAAAAAADfs/PzdmhrEwhls/s1600/rel-author.png

SEO Tekniği

Bu aslında çok önemli bir yeni SEO Tekniğidir. Çoğu kişi bunun neden eklendiğini bilmediği için ekleme gereği duymaz. Bunlar aslında arama sonuçlarına etki eden faktörler olduğu için çok önemlidir. Arama sonuçlarında alttaki gibi görünmek sizi dahada kaliteli yapar ve dahada çok hit yapmanızı sağlar. hit = para ve kalite demektir.

https://2.bp.blogspot.com/-HZIP7Ey89Ls/TyP17V_jIqI/AAAAAAAADfw/qLeEq9SVd6U/s1600/rel-author-etiketi.JPG

Bu SEO Tekniği ile ilgili daha öncedende 3 yazı yazmıştım kesinlikle incelemenizi tavsiye ederim.

  1. WordPress Author sayfası oluşturmak ve Geliştirmek
  2. Arama sonuçlarında yazar bilgileri
  3. Google SEO Aramalarda profil resminizi çıkartın

rel=”author” nedir?

“author” Türkçe anlamı yazar demektir. Yani bir blog’unuz varsa veya herhangi bir haber ajansında makaleler yazıyorsanız bunların size ait olduğunu arama motorlarının anlaması için rel=”author” etiketi kullanmanız gerekiyor.

Arama motorları bu etikete çok önem veriyor. Yazar iseniz bu etiketi kendi profil linkinizde kullanın arama sonuçlarında bunlardan faydalanırsınız.

Google yazarları takip’e alıyor ve en iyi yazarları arama sonuçlarında sitelerinin yanında profil resimlerini çıkarıyor. Aslında rel=”author” ve rel=”me” etiketi koymanız yeterli ancak Google biz kesin çıkarmayız diyor. Yani önemlileri seçeriz demek istiyor. Ama siz genede bu etiketi kullanın.


<a href="https://rooteto.com/wordpress/wordpress-seo" rel="author">WordPress SEO</a>

rel=”me” nedir?

me etiketi yazar bağlantı sayfasında kullanılmalıdır. Yani author ile me etiketi aynı sayfada kullanılmamalıdır. Bu yüzden author -> me -> Google Profili.

rel=”me” etiketinde en çok bu hata yapılıyor. author ile me etiketi aynı sayfada ekleniyor ancak hata veriyor.

Yazılarda kendi web site profilinizin linki olucak örneğin: rooteto.com/author/wolfatih -> Wolfatih’in sayfasında rel=”me” etiketi ile Google Profil linki olması gerekiyor.

Bu 2 etiketi kullanmak

Yazıda rooteto profil linki: Ertuğrul SAĞLAM (Bu linke tıklandığı zaman rel=”me” etiketi kullanılıcak)

rel=”me” etiketinde ise Google+ Profil Linkiniz olucak ve tüm işlemler bu kadar. Google Zengin Snippet’i sayesinde sonuçları görebilirsiniz.