rel=”author” ve rel=”me” etiketi SEO Tekniği 0

Bu yöntemi çoğu arkadaş çözemiyor ve anlamıyor. Bende bunu hem anlatmak amaçlı hemde mantığı çözme amaçlı sizlere açıklıycam.

https://2.bp.blogspot.com/-2La8mCrfHJk/TyP16wqyNeI/AAAAAAAADfs/PzdmhrEwhls/s1600/rel-author.png

SEO Tekniği

Bu aslında çok önemli bir yeni SEO Tekniğidir. Çoğu kişi bunun neden eklendiğini bilmediği için ekleme gereği duymaz. Bunlar aslında arama sonuçlarına etki eden faktörler olduğu için çok önemlidir. Arama sonuçlarında alttaki gibi görünmek sizi dahada kaliteli yapar ve dahada çok hit yapmanızı sağlar. hit = para ve kalite demektir.

https://2.bp.blogspot.com/-HZIP7Ey89Ls/TyP17V_jIqI/AAAAAAAADfw/qLeEq9SVd6U/s1600/rel-author-etiketi.JPG

Bu SEO Tekniği ile ilgili daha öncedende 3 yazı yazmıştım kesinlikle incelemenizi tavsiye ederim.

  1. WordPress Author sayfası oluşturmak ve Geliştirmek
  2. Arama sonuçlarında yazar bilgileri
  3. Google SEO Aramalarda profil resminizi çıkartın

rel=”author” nedir?

“author” Türkçe anlamı yazar demektir. Yani bir blog’unuz varsa veya herhangi bir haber ajansında makaleler yazıyorsanız bunların size ait olduğunu arama motorlarının anlaması için rel=”author” etiketi kullanmanız gerekiyor.

Arama motorları bu etikete çok önem veriyor. Yazar iseniz bu etiketi kendi profil linkinizde kullanın arama sonuçlarında bunlardan faydalanırsınız.

Google yazarları takip’e alıyor ve en iyi yazarları arama sonuçlarında sitelerinin yanında profil resimlerini çıkarıyor. Aslında rel=”author” ve rel=”me” etiketi koymanız yeterli ancak Google biz kesin çıkarmayız diyor. Yani önemlileri seçeriz demek istiyor. Ama siz genede bu etiketi kullanın.


<a href="https://rooteto.com/wordpress/wordpress-seo" rel="author">WordPress SEO</a>

rel=”me” nedir?

me etiketi yazar bağlantı sayfasında kullanılmalıdır. Yani author ile me etiketi aynı sayfada kullanılmamalıdır. Bu yüzden author -> me -> Google Profili.

rel=”me” etiketinde en çok bu hata yapılıyor. author ile me etiketi aynı sayfada ekleniyor ancak hata veriyor.

Yazılarda kendi web site profilinizin linki olucak örneğin: rooteto.com/author/wolfatih -> Wolfatih’in sayfasında rel=”me” etiketi ile Google Profil linki olması gerekiyor.

Bu 2 etiketi kullanmak

Yazıda rooteto profil linki: Ertuğrul SAĞLAM (Bu linke tıklandığı zaman rel=”me” etiketi kullanılıcak)

rel=”me” etiketinde ise Google+ Profil Linkiniz olucak ve tüm işlemler bu kadar. Google Zengin Snippet’i sayesinde sonuçları görebilirsiniz.

Prisma ile Fotoğraflarınızı Sanatsal Hale Dönüştürün 0

İOS ve Android telefonlarınıza Prisma uygulamasını indirerek fotoğraflarınızı sanatsal hale çevirebilirsiniz. Milyonlarca kullanıcısı olan ve son günlerin popüler uygulaması Prisma nasıl indirilir? ve nasıl kullanılır? yakından bakalım.

Prisma ilk önce İOS cihazlara daha sonra tüm Android telefonlara geldi. Play store ve app store mağazalarından indirebileceğiniz uygulama tamamen ücresizdir. Android ve İOS prisma uygulaması içinde barındırdığı filtreler ile fotoğraflarınızı sanatsal hale dönüştürür. Böylelikle fotoğraflarınza farklı bir hava katabilirsiniz. Günlük hayatta en çok kullandığımız kameramızı en güzel şekilde kullanan prisma uygulaması ile fotoğrafçılığınızıda geliştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İOS ve Android için En Popüler Selfie Uygulamaları

Prisma Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı alttaki bağlantılardan indirin.

AndroidiOS, iPhone

Prisma uygulamasını indirdikten sonra yapmanız gereken uygulamayı açarak bir fotoğraf çekin yada galerinizden fotoğraf seçin. Seçtiğiniz fotoğrafların altında bulunan Prisma filtrelerinden istediğinize tıklayarak uygulayınız. Fotoğraflarınızı dönüştürdükten sonra Facebook, Instagram, Twitter veya Whatsapp gibi sosyal ağlarda arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Prisma uygulamasını kullanarak bir kaç ünlünün fotoğraflarına filtre uygulayalım. Sizde sevdiğiniz her hangi bir ünlünün fotoğrafını indirerek hemen Prisma filtrelerini uygulayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Android Telefonlarda Olmazsa Olmaz Uygulamalar

Sabit ve Taşınabilir Hard Disklere Level Format Atma 0

Tüm sabit ve taşınabilir hard disklerinize Level format atmak istiyorsanız size önereceğimiz program ile Level format atabilirsiniz.

Level format atmak Nedir?

Level format atmak hard disk‘inizdeki tüm verileri siler yani dosya kurtarma programları ile verilerinizi geri getiremezsiniz. Level format disklerinizi bir anlamda biçimlendirme’yede yarar. Ancak bu işlem çok üzün sürmektedir. Program disk’inizin yüzeyini tamamen sileceği için artık dosyalarınız hiç bir şekilde geri getiremezsiniz imkansızdır. Flash ve USB belleklerinizi dahi Level format atmaya yarayan program tüm disk üreticilerini desteklemektedir.

Hangi Program ile Level Format Atılır?

Level formatı HDD guru firmasının ürettiği HDD Low Level Format ile atabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan programın kullanımıda oldukça basittir. Kullanımını resimli olarak anlatacağım. Alttaki bağlantı’dan programı indirin ve kurun.

HDD Low Level Format İndir

HDD Low Level Format Tool Kullanımı Resimli Anlatım

İlk önce HDD Low Level programını açıyoruz. Karşımıza bilgisayarımızda bulunan tüm sabit ve taşınabilir diskler çıkıyor. Biz taşınabilir hard disk’imize Level format atacağız. 1.5 TB kapasitede bir hard disk’imize format atacağız. Toshiba 1.5 TB hard disk’imizi seçerek Continue yani İleri butonuna tıklıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: CrystalDiskMark: Hard Disk Performansı Ölçme Programı

İleri dedikten sonra üstteki Low-Level Format sekmesine tıklıyoruz. Burada altta Format This Device yani bu cihazı formatla yazan butona tıklıyoruz. Buradaki butona tıkladığımız an formatlama işlemi başlayacaktır. Formatlama işleminden sonra verileriniz bir daha asla geri getirilemeyecektir.

Formatlama işlemi bitmiştir. 1.5 TB büyüklüğündeki taşınabilir diskimiz 15-20 saat arasında bir Level format atılmıştır. Disk formatlama süresi diskinizin büyüklüğüne ve hızına göre değişmektedir.

Formatlama işlemi bittikten sonra Bilgisayar yönetiminden Disk yönetimine girelim. Buraya girdikten sonra otomatik olarak diskimiz için uyarı gelecektir. MBR Ana ön yükleme kaydı oluşturarak diskimizi kullanılır hale getirecektir. Diskimiz MBR bölümü oluştuktan sonra Diskimizin formatını belirlememiz gerekecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En iyi 5 Ücretsiz Harddisk Bölüm (Partition) Yönetim Programı

Diskimizi kullanmak için diskimizin üzerine sağ tıklayarak Yeni Basit Birim seçeneğini tıklayarak yönlendirmeleri izleyerek diskimizi formatlıyoruz.

Most Popular Topics

Editor Picks